HTML tutorial

طرح دعوا در دادگاه مستلزم رعایت تشریفات خاص قانونی است. یکی از تشریفات مهم تنظیم دادخواست است. در حقیقت دادگاه در صورتی به دعاوی مطروحه توسط اشخاص مختلف ترتیب اثر می دهد که در یک فرم مشخص قانونی و با رعایت تشریفات خاص نزد دادگاه ارائه شود. بنابراین در تنظیم یک دادخواست رعایت اصول و موازین فنی و قانونی بسیار مهم است. در موارد بسیاری رعایت نکردن برخی از اصول دادخواست نویسی سبب می شود دادخواست شما با قرار های رد یا ابطال دادخواست مواجه شود. لذا ضروری است پیش از هر اقدامی در جهت تقدیم دادخواست به دادگاه یا مراجع قضایی با افراد متخصص و آشنا به اصول دادخواست نویسی یا یک وکیل مجرب مراجعه کنید. اصولا و با توجه به تخصصی بودن امر دادخواست و لایحه نویسی اشخاص بسیاری به دنبال آشنایی با یک وکیل مجرب برای تنظیم دادخواست و همچنین آگاهی از تعرقه تنظیم دادخواست و هزینه تنظیم دادخواست توسط وکیل هستند. لذا در این مقاله قصد داریم ضمن توضیح شرایط دادخواست و اصول مهم در تنظیم دادخواست شما را با تعرفه تنظیم دادخواست نیز آشنا کنیم.

مطالعه کنید» وکیل آنلاین کیفری

دادخواست چیست؟

به طور کلی هنگامی که اشخاص بخواهند نزد دادگاه حقوقی طرح دعوا کنند لازم است خواسته های خود را از دادگاه و مراجع قضایی ضمن تقدیم دادخواست مطرح کنند. بر این اساس و مطابق با ماده ۴۸ قانون آیین دادرسی مدنی؛ شروع رسیدگی در دادگاه مستلزم تقدیم دادخواست می باشد. دادخواست در مفهوم لغوی به معنای دادخواستن و دادخواهی کردن است و در معنای قانونی و حقوقی آن سندی است که با شرایط خاص قانونی تنظیم می شود و از طریق آن خواهان از دادگاه تقاضای دادخواهی دارد. تنظیم دادخواست نیازمند رعایت تشریفات خاص قانونی است که در صورت عدم رعایت این تشریفات دادخواست با قرار رد یا ابطال مواجه می شود.بنابراین تنظیم دادخواست امری کاملا تخصصی است و لازم است به یک وکیل مجرب سپرده شود. هزینه تنظیم دادخواست توسط وکیل و تعرفه تنظیم دادخواست حسب مورد و با توجه به نوع دعوا و نوع دادخواست تقدیمی می تواند متفاوت باشد که در ادامه این مقاله به بررسی آن خواهیم پرداخت.

بخوانید...
یک وکیل‌حقوقی خوب در چه زمینه هایی فعالیت می کند؟

اصول مهم در تنظیم دادخواست

همانطور که گفته شد تنظیم دادخواست نیازمند رعایت اصول و شرایط مهمی است که در صورت عدم رعایت آن ها ما با یک دادخواست ناقص مواجه هستیم که در صورت عدم رفع نقص دادخواست با قرار رد یا ابطال مواجه می شود.

به طور کلی و مطابق با ماده ۵۱ قانون آیین دادرسی مدنی؛ در تنظیم دادخواست موارد ذیل بایستی رعایت شود؛ دادخواست باید به زبان فارسی در روی برگ‌های چاپی مخصوص نوشته شده و حاوی نکات زیر باشد:

  • ۱- نام، نام خانوادگی، نام پدر، سن، اقامتگاه و حتی‌الامکان شغل خواهان.
  • تبصره – در صورتی که دادخواست توسط وکیل تقدیم شود مشخصات وکیل نیز باید درج گردد.
  • ۲- نام، نام خانوادگی، اقامتگاه و شغل خوانده.
  • ۳- تعیین خواسته و بهای آن مگر آنکه تعیین بها ممکن نبوده و یا خواسته، مالی نباشد.
  • ۴- تعهدات و جهاتی که به موجب آن خواهان خود را مستحق مطالبه می داند به طوری که مقصود واضح و روشن باشد.
  • ۵- آنچه که خواهان از دادگاه درخواست دارد.
  • ۶- ذکر ادله و وسایلی که خواهان برای اثبات ادعای خود دارد، از اسناد و نوشتجات و اطلاع مطّلعین و غیره، ادله مُثبته به ترتیب و واضح نوشته می شود و اگر دلیل، گواهی گواه باشد، خواهان باید اسامی و مشخصات و محل اقامت آنان را به طور صحیح معین کند.
  • ۷- امضای دادخواست دهنده و در صورت عجز از امضا، اثر انگشت او.
  • تبصره ۱- اقامتگاه باید با تمام خصوصیات از قبیل شهر و روستا و دهستان و خیابان به نحوی نوشته شود که ابلاغ به سُهولت ممکن باشد.
هزینه تنظیم دادخواست توسط وکیل

وکیل کیفری غرب تهران

  • تبصره ۲- چنانچه خواهان یا خوانده شخص حقوقی باشد، در دادخواست نام و اقامتگاه شخص حقوقی نوشته خواهد شد.
بخوانید...
قرارداد فرانشیز یا اعطای امتیاز و قواعد ناظر بر آن

بنابراین چنانچه گفته شد رعایت بند های هفت گانه این ماده در تنظیم دادخواست ضروری است که یک وکیل مجرب با شناخت کامل نسبت به قوانین و مقررات و آگاهی از اوضاع و احوال ناظر بر هر پرونده حقوقی می تواند شما را در تنظیم یک دادخواست صحیح و بی نقص راهنمایی کند. مطابق با قانون در صورت عدم قید نام و نام خانوادگی و اقامتگاه خوانده دفتر دادگاه اقدام به توقیف دادخواست و اخطار رفع نقص می کند. طبیعتا چنین مواردی باعث اطاله فرایند دادرسی و صرف مجدد هزینه است. در حالی که با صرف یک بار هزینه تنظیم دادخواست توسط وکیل می توان اطمینان حاصل کرد که تنظیم دادخواست عاری از نقص است و با قرار رد دادخواست مواجه نمی شود. ضمن این که طرح مستندات اولیه در دادخواست و در ستون ادله می تواند به عنوان اولین اقدام قانونی نقش مهمی در پیروزی شما در دعوا داشته باشد که طبیعتا یک وکیل مجرب از مهارت و دانش کافی در مستند سازی دادخواست و طرح ادله لازم برخوردار است.

تعرفه تنظیم دادخواست

وکیل برای نوشتن دادخواست

به طور کلی هزینه تنظیم دادخواست توسط وکیل با توجه به شرایط و اوضاع و احوال ناظر بر هر پرونده و نوع دادخواست می تواند متفاوت باشد. طبیعتا تعرفه تنظیم دادخواست در دعاوی حقوقی مالی و با ارزش خواسته بالا می تواند هزینه ی بالاتری داشته باشد. اما از آن جا که تقدیم دادخواست اولین قدم در راستای دادخواهی نزد دادگاه است لازم است به صحیح ترین شکل ممکن انجام شود. طبیعتا از آن جا که تنظیم دادخواست امری کاملا تخصصی است می تواند برای شما هزینه بر باشد اما توجه داشته باشید که هزینه تنظیم دادخواست توسط وکیل به صورت هزینه ای معقول می تواند شما را از اطاله دادرسی یا هزینه های مجدد برای طرح دوباره دادخواست نزد دادگاه دور نگه دارد.انتخاب بهترین وکیل طلاق در تهران

بخوانید...
آشنایی با علامت تجاری ممنوعه

تفاوت دادخواست و شکواییه

برای طرح دعوا در دادگاه ابتدا لازم است از نوع دعوای خود اطلاع داشته باشید. برخی از موضوعات حقوقی است و برخی از پرونده ها کیفری. طبیعتا سازوکار مطالبه و طرح دعوا در هر یک از پرونده های حقوقی و کیفری با هم متفاوت اند. تفکیک پرونده های کیفری از حقوقی خود مسئله ای تخصصی است که لازم است برای آگاهی از آن از یک شخص متخصص یا یک وکیل مجرب کمک بخواهید.

شکوائیه

به طور کلی هر گاه دعوای مطروحه شما از جنبه ی حقوقی برخوردار باشد لازم است دادخواست تقدیم دادگاه شود و در مواردی که دعوای مطروحه یک شکایت کیفری باشد لازم است شکواییه تنظیم کنید و این شکواییه را مطابق با مقررات قانون آیین دادرسی کیفری نزد دادسرا تقدیم نمایید.

توجه داشته باشید که طرح دعوای حقوقی لزوما بایستی در قالب فرم های از پیش تعیین شده و مطابق با تشریفات دادرسی مدنی باشد اما در تنظیم شکواییه می توان شکایت را در یک برگه معمولی هم مطرح کرد. در حقیقت از آن جا که پرونده های کیفری با مسئله ی جرم و مجازات مواجه است برای طرح دعوای کیفری و حمایت از بزه دیده شرایط سهل تری را برای طرح شکایت نسب به دعاوی حقوقی در نظر گرفته است.

مزایای تنظیم دادخواست توسط وکیل و تعرفه تنظیم دادخواست

حضور یک وکیل در تنظیم دادخواست و راهنمایی او می تواند نقش اساسی در پیروزی شما در دعوا داشته باشد. در حقیقت تقدیم دادخواست به دادگاه اولین اقدام قانونی شما در جهت احقاق حقوقتان محسوب می شود بنابراین لازم است این اقدام اولیه به صورت کامل و صحیح انجام شود. اصولا شرایط و اوضاع و احوال ناظر بر هر پرونده و دعوای حقوقی از دیگری متفاوت است. گاهی اوقات دعاوی و روند پیشبرد آن بسیار پیچیده و تخصصی است. لذا حضور یک وکیل مجرب می تواند شما را از دوباره کاری و اتلاف زمان دور نگه دارد.

بخوانید...
وکیل اداره کار

ضرورت تنظیم صحیح دادخواست

تنظیم دادخواست محلی برای خطا و آزمایش نیست و یک اشتباه به ظاهر کوچک کافیست تا دادخواست شما با قرار رد یا ابطال مواجه شود و شما را مجبور به صرف هزینه و زمان مجدد کند. بنابراین هزینه تنظیم دادخواست توسط وکیل بنا به هر مورد شاید کم یا زیاد باشد اما شما را از دوباره کاری دور نگه می دارد. در مواردی حتی دیده می شود افراد برای تمام روند پرونده خود در دادگاه از وکیل بهره نمی برند اما تنظیم دادخواست را به یک وکیل مجرب می سپارند چنین امری خود گویای تخصصی بودن امر دادخواست نویسی است که لازم است به فرد متخصص و کارشناس سپرده شود.

هزینه تنظیم دادخواست توسط وکیل

نتیجه گیری

تنظیم دادخواست یکی از تشریفات ضروری برای طرح دعوا حقوقی نزد دادگاه و مراجع قضایی است. از آن جا که تنظیم دادخواست اولین گام در جهت دادخواهی نزد دادگاه محسوب می شود لذا لازم است به صورت کاملا تخصصی و به دور از هر گونه نقص انجام شود‌. هزینه تنظیم دادخواست توسط وکیل و تعرفه تنظیم دادخواست حسب مورد و با توجه به نوع دعوا و پرونده مطروحه می تواند متفاوت باشد اما از آن جا که امری کاملا تخصصی است ضروری به نظر می رسد به منظور جلوگیری از صدور قرار های رد دادخواست یا ابطال دادخواست و به تبع آن صرف هزینه ی مجدد برای طرح دعوای مجدد با یک وکیل مجرب در امور تنظیم دادخواست مشورت نمایید. موسسه حقوقی صدرا با نازلترین تعرفه تنظیم دادخواست و برخورداری از کادر مجرب وکلای حقوقی و کیفری آماده خدمت رسانی به شما در زمینه تنظیم دادخواست و طرح دعوا در دادگاه می باشند. جهت آگاهی از تعرفه تنظیم دادخواست لطفا دکمه واتس اپ را بزنید.

بهترین وکیل تهران

وکیل حقوقی

تنظیم دادخواستدادخواست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.