مفهوم تمکین و موانع مشروع آن چیست؟

مفهوم تمکین

اولین اثر نکاح از دیدگاه قانونی شروع یک رابطه‌ی زوجیت و تمکین میباشد . مفهوم تمکین یک مفهوم عامی است که تمامی روابط غیر مالی و فردی و مالی زوج ها را دربرمی‌گیرد و تخصیص این مسائل به روابط زناشویی با معانی در نظر گرفته همخوانی ندارد.

به موجب ماده ۱۱۰۲ قانون مدنی اگر نکاح و ازدواج از نظر قانونی و شرعی درست اجرا شود ، به دنبال خود حقوق و تکالیفی را برای زوجین ایجاد می‌کند .

مفهوم تمکین از نظر عرف چیست ؟

مفهوم تمکین به معنای خاص کلمه و در نظام خانواده میباشد و عبارت است از اطاعت زوجه یعنی خانم از خواسته‌های همسرش در انجام وظایف زناشویی است . البته این معنای عرفی برگرفته از معنای لغوی و اصطلاحی است. مفهوم لغوی تمکین در لغت نامه تن در دادن است.

منظور از تمکین در معناهای دیگر ، سکونت در منزل مشترک که شوهر اختیار کرده و خوش برخورد بودن است .درصورتی که به طور کلی با معنا و مفهوم تمکین آشنا شدید لازم است بدانید که تمکین دارای دو مفهوم عام و خاص است  که در ادامه به شرح ان میپردزیم .

مفهوم تمکین در معنای عام

این عبارت در معنای عام به معنی خوش رفتاری یا حسن معاشرت همسر با شوهر خویش و اطاعت از خواسته‌های مشروع همسر، همچنین رعایت نظافت و آرایش خود برای همسر به نحوی که متناسب با زمان و مکان و موقعیت و شأن خانوادگی و فردی آن ها باشد .

البته این نکته قابل توجه است که تمکین دو طرفه است و زوج  نیز به عنوان همسر می بایست نسبت به خواسته‌های مشروع همسر اهمیت قائل شده و صدد انجام قرار گیرد.

در نتیجه مفهوم تمکین به معنای عام به این مفهوم است که زوجه  وظایف خود را نسبت به زوج یعنی همسرش  انجام دهد و از او در حدود قانون و عرف جامعه اطاعت نموده و ریاست شوهر را در خانواده  باشد.

بخوانید...
تحریر ترکه و تنظیم دادخواست
مفهوم تمکین در معنای عام

بنابراین اگر مردی از همسرش توقعات نامشروع یا نامتعارفی داشته باشد، خانم مکلف به اطاعت از او نیست.

به عنوان مثال اگر آقا از همسرش بخواهد که تمام اموالش را به نام او بزند و خانم رضایت کامل به این کار نداشته باشد، این توقع متعارف تلقی نمی‌شود.

در مورد رفت و آمد خانم لازم به ذکر است که اگر آقا بر خلاف عرف از خروج همسر خود از منزل و بازدید خویشان و دوستان جلوگیری کند، رفتارش سوءِ معاشرت تلقی می‌شود.

تمکین در معنای خاص

منظور از این نوع تمکین رابطه‌ی خاص زوجیت و روابط زناشویی است. آن چیزی که در عرف از معنای تمکین فهمیده می‌شود، بیشتر به این نوع تمکین برمیگردد .

برای توضیح بیشتر درمورد تمکین لازم است در ابتدا به مفهوم نُشوز که واژه ای است در برابر تمکین نیز بپردازیم. تمکین نکردن یا نشوز عبارت است از نافرمانی یکی از زوجین زن یا مرد .

بنابراین باور این که نشوز صرفا به زن نسبت داده میشود باوری غلط است .

نافرمانی زوج و عدم ایفای اعمال و رفتاری که لازمه ی زندگی مشترک است نشوز نام دارد. ولی متاسفانه با در نظر گرفتن شرایط جامعه در عرف و حقوق امروزه، واژه‌ی نشوز را بیشتر در مورد زن به کار برده‌اند.

مرد هم میتواند ناشزه باشد؟

نشوز مرد به این صورت است که مثلا مردی که نفقه‌ی همسر خویش را پرداخت نمیکند یا با همسر خود برخورد مناسبی ندارد .

اگر حالت نشوز از طرف زوجین (هر دو) باشد، در این صورت به این عمل شِقاق گفته می‌شود.

بخوانید...
حضانت کودک ؛ شرایط و قوانین آن

موانع مشروع برای تمکین

در صورتی که بودن زن با شوهر در یک منزل باعث ایجاد ترس و ضرر و زیان جسمی و روحی یا مالی یا شرافتی برای زوجه شود .

موانع مشروع برای تمکین

زن اختیار این را داردکه خانه را ترک کرده و به منزل دیگری برود.

ماده ۱۱۱۵ ق م می گوید “اگر بودن زن با شوهر در یک منزل متضمن خوف ضرر بدنی مالی یا شرافتی برای زن باشد زن می تواند منزل علی حده اختیار کند ، در صورت ثبوت مظنه ضرر مزبور محکمه حکم به بازگشت زن به منزل شوهر را نخواهد داد و مادام که زن در بازگشتن به منزل معذور باشد نفقه به عهده شوهرش خواهد بود.

نتیجه گیری

بطور کلی تمکین عبارتست از پاسخگویی زوج و زوجه به خواسته های همدیگر .

این واژه در عام به اطاعت زن از همسر در وظایف زناشویی برداشت می شود اما در معنای خاص تمکین شامل وظایف هر دو طرفین نسبت بهم می باشد.

در مقابل واژه تمکین عبارتی است بنام نشوز که به معنای عدم تمکین می باشد. نشوز هم شامل زنان میشود
و هم مردان.

زمانی که مردان از پرداخت نفقه سر باز زنند یا برخورد مناسب نداشته باشند ناشزه می شوند.

درصورتیکه تمایل به مشاوره با بهترین وکیل تهران و وکیل خانواده مجرب دارید میتوانید بصورت آنلاین از وکیل مورد نظر نوبت گرفته و یا بصورت تلفنی مشاوره (رایگان) دریافت نمایید.

امور خانواده

ازدواجازدواج موقتحضانتطلاق ، طلاق توافقی ، بهترین وکیل تهران ، وکیل پایه یک ، وکیل پایه یک دادگستریطلاق توافقیطلاق و انواع آننفقه

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنلاین با ما در تماس باشید

با تکمیل فرم تماس با ما میتوانید از بهترین وکیل تهران مشاوره بگیرید. 

باتوجه به درگیری ها و مشغله هایی که روزانه برای همگان وجود دارد ، طبیعتا امکان وقت گذاشتن و مراجعه حضوری برای افراد مقدور نمی باشد، بهمین دلیل  موسسه حقوقی صدرا بمنظور رفاه حال مشتریان خود ، فرمی را طراحی نموده است که شما میتوانید با تکمیل فرم روبه رو مشکلات و دعاوی خود را ثبت کنید تا همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند. با این روش شما میتوانید بصورت رایگان از بهترین وکیل تهران ، وکیل حقوقی ، وکیل کیفری و وکیل خانواده مشاوره بگیرید و در صورت نیاز وقتی برای شما مقرر گردد تا جهت تشکیل پرونده بصورت حضوری مراجعه فرمایید. آدرس ما در ادامه درج شده است.

شماره تماس های دفتر :  88806941 - 88806942

شماره تلفن همراه (ساعات پاسخ گویی 9 صبح الی 18) :  09128210882 - 09129210882

تماس با ما- واتساپ تماس


ساعات کار موسسه حقوقی صدرا

جهت مراجعه  با شماره های درج شده در همین صفحه هماهنگی بفرمایید.

شنبه تا چهارشنبه9:00 to 16:30
پنجشنبه9:00 to 16:30
تماس با ما
1

بالاتر از میدان ولیعصر (عج) – جنب سینما استقلال – کوچه فرشید – ساختمان فرشید – پلاک 8 – طبقه 2- واحد 9

2

از مترو میدان ولیعصر (عج) ۱۰۰ متر

3

از ایستگاه اتوبوس بی ار تی  (BRT)  50 متر

مسیرهای منتهی به موسسه حقوقی صدرا

تماس باما