جرایم رایانه ‌ای

جرایم رایانه‌ای جرمی است وارداتی که با ورود رایانه در استفاده از اینترنت در سطح گسترده در دنیا و کشور ما نیز رواج پیدا کرده است. جرایم اینترنتی و رایانه‌ای نوعی جرایم جدید می باشند. طیف گسترده افعالی مجرمانه‌ای که ذیل این مفهوم جا دارند و ماهیت متغیر آنها که ناشی از پیشرفت لحظه به لحظه فناوری اطلاعات و شیوه‌های استفاده از آن است. ارائه تعریف جامع و مانع و خالی از مناقشه را مشکل و چه بسا غیرممکن می‌سازد.

اینکه جرائم رایانه ای چیست و به چند قسمت تقسیم می شود و چه نوع محتویاتی موجب بروز جرائم رایانه ای می شود از جمله مواردی است که در این مقاله به آن پرداخته شده است.

این مقاله جهت آگاهی شما از مصادیق جرائم رایانه ای است درصورتیکه در این زمینه به مشکل خورده اید لازم است با وکیل حقوقی یا وکیل کیفری مشورت نمایید.

جرایم رایانه یعنی؟

نخستین گام در جهت تعریف جرایم رایانه‌ای مربوط به سازمان همکاری و توسعه اقتصادی (O.E.C.D) است که در سال۱۹۸۳ در پاریس ارائه شده است که عبارت از «سوءاستفاده از کامپیوترها شامل هر رفتار غیرقانونی، غیراخلاقی، یا غیرمجاز مربوط به پردازش خودکار و انتقال داده است». در تعریف دیگری آمده است:« هرعمل مثبت غیرقانونی که کامپیوتر در آن ابزار یا موضوع جرم باشد جرم کامپیوتری است» گرچه تعریف فوق، تعریف بدی نیست ولی کامل و جامع هم نیست زیرا در این تعریف فقط به عنصر مادی جرم اشاره شده است از عناصر دیگر تشکیل دهنده‌ی جرم سخنی به میان نیامده است. پلیس فدرال آلمان نیز تعریفی از جرایم رایانه‌ای ارائه کرده بدین مضمون که: «جرم کامپیوتری در برگیرنده همه اوضاع و احوال و کیفیاتی است که در آن شکل‌های پردازش الکترونیک داده‌ها، وسیله ارتکاب یا هدف یک جرم قرار گرفته است و مبنایی برای نشان دادن این ظن است که جرمی ارتکاب یافته است.»
در ایران، نه در قانون تجارب الکترونیک و نه در قانون جرایم رایانه‌ای و نه در قوانین موضوعه کیفری دیگر هیچ تعریفی از این مفهوم ارائه نشده است. شاید دلیل آن اختلافات مبنایی است که میان حقوقدانان از تعریف جرایم رایانه‌ای وجود دارد از تعریف‌های ارائه شده می‌توان نتیجه گرفت که هرجرمی که قانونگذار به صراحت رایانه را به منزله موضع یا وسیله جرم جزء رکن مادی آن اعلام کرده باشد، یا در عمل رایانه به منزله موضوع یا وسیله ارتکاب یا وسیله ذخیره یا پردازش یا انتقال دلایل جرم در آن نقش داشته باشد، جرم رایانه‌ای است. در نهایت می‌توان جرایم رایانه‌ای را چنین تعریف نمود: «هرگونه عمل خلاف قانون از طرف شخص و اشخاصی با به کارگیری از کامپیوتر صورت پذیرد جرایم کامپیوتری نامیده می‌شود». با توجه به تعریف ارائه شده جرایم رایانه‌ای را می‌توان به دو قسمت تقسیم نمود.

بخوانید...
سرقت و مجازات آن


۱- جرایم رایانه‌ای محض:

جرایمی است که ارتکاب آنها قبل از پیدایش رایانه یا اجزای فناوری اطلاعات امکان‌پذیر نبوده‌اند(نو ظهور) مانند: جرایم علیه صحت و تمامیت داده‌ها


۲- جرایم رایانه‌ای سنتی:

جرایمی است که قبل از پیدایش رایانه وجود داشته و ارتکاب آنها به وسیله رایانه دارای عواقبی بسیار شدیدتر نسبت به ارتکاب سنتی آن است، مانند کلاهبرداری و سرقت رایانه‌ای در حال حاضر جرایم رایانه‌ای وسعت بسیاری پیدا کرده است که برخی جرایم مرتبط با محتوا علیه عفت و اخلاق عمومی، محتوا علیه امنیت و آسایش عمومی و انتشار اخبار کذب، ارسال مطالب خلاف واقع، تصاویر و فیلم‌های غیراخلاقی، آموزش و تبلیغ تروریسم، استفاده از فضای متعلق به دیگران، ارسال پیام‌های مخرب، اخلال در دسترسی به دیگران، نقض حق مالکیت، هک و ویروس کردن سایت‌ها قسمتی از مهمترین جرایم اینترنتی محسوب می‌شوند.

کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه، موضوع ماده۲۲ قانون جرایم رایانه‌ای این چنین فهرست مصادیق محتوای مجرمانه فضای مجازی را تعیین کرده است.

محتویات علیه عفت و اخلاق عمومی:


۱-اشاعه فحشاء و منکرات(بند ۲ ماده ۶ قانون مطبوعات)
۲-تحریک، تشویق، تهدید یا دعوت به فساد و فحشاء و ارتکاب جرایم منافی عفت یا انحرافات جنسی(بند ب ماده ۱۵ قانون جرایم رایانه‌ای و ماده ۶۴۹ قانون مجازات اسلامی)
۳-انتشار، توزیع و معامله محتوای خلاف عفت عمومی(مبتذل و مستهجن)بند۲ ماده۶ قانون مطبوعات و ماده۱۴ قانون جرایم رایانه‌ای)
۴-تحریک، تشویق، ترغیب، تهدید یا تطمیع افراد به دستیابی به محتویات مستهجن و مبتذل (ماده ۱۵ قانون جرایم رایانه‌ای)
۵-استفاده ابزاری از افراد(اعم از زن و مرد)در تصاویر و محتوی، تحقیر و توهین به جنس زن، تبلیغ تشریفات و تجملات نامشروع و غیرقانونی(بند۱۰ ماده ۶ قانون مطبوعات)

جرایم رایانه‌ای

محتویات علیه مقدسات اسلامی:


۱- محتوای الحادی و مخالف موازین اسلامی(بند۱ ماده۶ قانون مجازات اسلامی)
۲- اهانت به دین مبین اسلام و مقدسات آن(بند۷ ماده۶ قانون مجازات اسلامی و ماده۵۱۳ قانون مجازات اسلامی)
۳- اهانت به هریک از انبیاء عظام یا ائمه طاهرین(ع) یا حضرت صدیقه طاهره(س) (ماده۵۱۳ قانون مجازات اسلامی)
۴- تبلیغ به نفع حزب، گروه یا فرقه منحرف و مخالف اسلام(بند ۹ ماده ۶ قانون مطبوعات)
۵- تبلیغ مطالب از نشریات و رسانه‌ها و احزاب و گروه‌های داخلی و خارجی منحرف و مخالف اسلام به نحوی که تبلیغ از آنها باشد(بند ۹ماده ۶ قانون مطبوعات)
۶- اهانت به امام خمینی(ره) و تحریف آثار ایشان(ماده۵۱۴ قانون مجازات اسلامی)
۷- اهانت به مقام معظم رهبری و سایر مراجع مسلم تقلید(بند۷ ماده ۶ قانون مطبوعات)

بخوانید...
اجاره ؛ شرایط و چگونگی فسخ قرارداد

محتوای علیه امنیت و آسایش عمومی:


۱- تشکیل جمعیت، دسته،گروه در فضای مجازی(سایبر) با هدف برهم زدن امنیت کشور(ماده ۴۹۸ قانون مجازات اسلامی)
۲- هرگونه تهدید به بمب کذاری (ماده۵۱۱ قانون مجازات اسلامی)
۳- محتوایی که به اساس جمهوری اسلامی ایران لطمه وارد کند(بند۱ماده ۶ قانون مطبوعات)
۴- انتشار محتوی علیه اصول قانون اساسی (بند۱۲ ماده ۶ قانون مطبوعات)
۵- تبلیغ علیه نظام جمهوری اسلامی ایران(ماده۵۰۰ قانون مجازات اسلامی)
۶- اخلال در وحدت ملی و ایجاد اختلاف مابین اقشار جامعه به ویژه از طریق طرح مسائل نژادی و قومی(بند ۴ ماده ۶ قانون مطبوعات)
۷- تحریک نیروهای رزمنده یا اشخاصی که به نحوی از انحاء در خدمت نیروهای مسلح هستند به عصیان، فرار، تسلیم یا عدم اجرای وظایف نظامی(ماده ۵۰۴ قانون مجازات اسلامی)
۸- تحریص و تشویق افراد و گروه‌ها به ارتکاب اعمالی علیه امنیت، حیثیت و منافع جمهوری اسلامی ایران در داخل یا خارج از کشور(بند ۵ ماده ۶ قانون مطبوعات)
۹- تبلیغ به نفع گروه‌ها و سازمان‌های مخالف نظام جمهوری اسلامی ایران(ماده۵۰۰ قانون مجازات اسلامی)
۱۰- فاش نمودن و انتشار غیرمجاز اسناد و دستورها و مسایل محرمانه و سری دولتی و عمومی(بند۶ ماده قانون مطبوعات و مواد۲ و۳ قانون مجازات انتشار و افشای اسناد محرمانه و سری دولتی و ماده۳ قانون جرایم رایانه‌ای)
۱۱- فاش نمودن و انتشار غیرمجاز اسرار نیروهای مسلح(بند۶ ماده قانون مطبوعات)
۱۲- فاش نمودن غیرمجاز نقشه و استحکامات نظامی(بند۶ ماده۶ قانون مطبوعات)
۱۳- انتشار غیرمجاز مذاکرات غیرعلنی مجلس شورای اسلامی(بند۶ ماده۶ قانون مطبوعات)
۱۴- انتشار بدون مجوز مذاکرات محاکم غیرعلنی دادگستری و تحقیقات مراجع قضایی(بند ۶ ماده ۶ قانون مطبوعات)

بخوانید...
خیانت در امانت

محتوای علیه مقامات و نهادهای دولتی و عمومی:


۱- اهانت و هجو نسبت به مقامات، نهادها و سازمان حکومتی و عمومی(بند۸ ماده۶ قانون مطبوعات و مواد۶۰۹ و۷۰۰ قانون مجازات اسلامی)
۲- افتراء به مقامات، نهادها و سازمان حکومتی و عمومی(بند۸ ماده ۶ قانون مطبوعات و ۶۹۷ قانون مجازات اسلامی)
۳-نشر اکاذیب و تشویش اذهان عمومی علیه مقامات، نهادها و سازمان‌های حکومتی(بند۱۱ ماده۶ قانون مطبوعات و ۶۹۸ قانون مجازات اسلامی)
محتوایی که برای ارتکاب جرایم رایانه‌ای و سایر جرایم بکار می‌رود:
۱- انتشار یا توزیع و در دسترس قرار دادن یا معامله داده‌ها یا نرم افزارهایی که صرفاً برای ارتکاب جرایم رایانه‌ای به کار می‌رود(ماده۲۵ قانون جرایم رایانه‌ای)
۲- فروش، انتشار یا در دسترس قرار دادن غیرمجاز گذر واژه‌ها و داده‌هایی که امکان دسترسی غیر مجاز به داده‌ها یا سامانه‌های رایانه‌ای یا مخابراتی دولتی یا عمومی را فراهم می‌کند(ماده۲۵ قانون جرایم رایانه‌ای)
۳- انتشار یا در دسترس قراردادن محتویات آموزش دسترسی غیرمجاز، شنود غیرمجاز، جاسوسی رایانه‌ای، تحریف و اخلال در داده‌ها یا سیستم‌های رایانه‌ای و مخابراتی(ماده ۲۵ قانون جرایم رایانه‌ای)
۴- آموزش و تسهیل سایر جرایم رایانه‌ای(ماده ۲۱ قانون جرایم رایانه‌ای)
۵- انجام هرگونه فعالیت تجاری و اقتصادی رایانه‌ای مجرمانه مانند شرکت‌های هرمی(قانون اخلال در نظام اقتصادی کشور و سایر قوانین)

جرایم رایانه‌ای


۶- انتشار ویروس‌دهی بازی‌های رایانه‌ای دارای محتوای مجرمانه(مواد مختلف قانون مجازات اسلامی و قانون جرایم رایانه‌ای)
۷- انتشار فیلترشکن‌ها و آموزش روش‌های عبور از سامانه‌های فیلترینگ(بند ج ماده۲۵ قانون جرایم رایانه‌ای)
۸- تبلیغ و ترویج اسراف و تبذیر(بند۳ ماده۶ قانون مطبوعات)
۹- انتشار محتوای حاوی تحریک، ترغیب یا دعوت به اعمال خشونت‌آمیز و خودکشی(ماده۱۵ قانون جرایم رایانه‌ای)
۱۰- تبلیغ و ترویج مصرف مواد مخدر، مواد روان گردان و سیگار(ماده۳ قانون جامع کنترل و مبارزه ملی با دخانیات ۱۳۸۵)
۱۱- باز انتشار و ارتباط(لینک)به محتوای مجرمانه تارنماها و نشانی‌های اینترنتی مسدود شده نشریات توقیف شده و رسانه‌های وابسته به گروه‌ها و جریانات منحرف و غیرقانونی
۱۲- تشویق، تحریک و تسهیل ارتکاب جرایمی که دارای جنبه عمومی هستند از قبیل اخلال در نظم، تخریب اموال عمومی، ارتشاء، اختلاس، کلاهبرداری، قاچاق مواد مخدر، قاچاق مشروبات الکلی و غیره(ماده۴۳ قانون مجازات اسلامی)
۱۳- انتشار محتوایی که از سوی شورای عالی امنیت ملی منع شده باشد.
۱۴- تشویق و ترغیب مردم به نقض حقوق مالکیت معنوی(ماده۱ قانون حمایت از حقوق پدیدآورندگان نرم‌افزارهای رایانه‌ای و ماده۷۴ قانون تجارب الکترونیکی)
۱۵- معرفی آثار سمعی و بصری غیرمجاز به جای آثار مجاز(ماده۱ قانون نحوه مجازات اشخاصی که در امور سمعی و بصری فعالیت غیرمجاز دارند)
۱۶- عرصه تجاری آثار سمعی و بصری بدون مجوز وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی(ماده۲ قانون نحوه مجازات اشخاصی که در امور سمعی و بصری فعالیت غیرمجاز دارند)

بخوانید...
تصویب‌نامه راجع به موارد فقدان حق انصراف مصرف‌کننده

نتیجه گیری

بطورکلی جرایم اینترنتی و رایانه‌ای نوعی جرایم جدید می باشند. درواقع جرایم رایانه‌ای یعنی هرگونه عمل خلاف قانون از طرف شخص و اشخاصی که با به کارگیری از کامپیوتر صورت پذیرفته را جرایم کامپیوتری می‌نامند. با توجه به تعریف ارائه شده جرایم رایانه‌ای را می‌توان به دو قسمت تقسیم نمود که شامل جرایم رایانه ای محض و جرایم رایانه‌ای سنتی می‌شود.

مصادیق محتوای مجرمانه فضای مجازی که توسط کارگروه تعیین مصادیق محتوای مجرمانه در ماده ۲۲ تعیین شده بطور کامل در این مقاله آورده شده است.

درصورتیکه تمایل به مشاوره با وکیل حقوقیو وکیل کیفری وبهترین وکیل تهران دارید میتوانید بصورت آنلاین از وکیل مورد نظر نوبت گرفته و یا بصورت تلفنی مشاوره (رایگان ) دریافت نمایید.

امور کیفری

بهترین وکیل تهرانبهترین وکیل در تهرانجرایم رایانه ایجرایم رایانه‌ایکلاهبرداری ، وکیل پایه یک ، بهترین وکیل تهران

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنلاین با ما در تماس باشید

با تکمیل فرم تماس با ما میتوانید از بهترین وکیل تهران مشاوره بگیرید. 

باتوجه به درگیری ها و مشغله هایی که روزانه برای همگان وجود دارد ، طبیعتا امکان وقت گذاشتن و مراجعه حضوری برای افراد مقدور نمی باشد، بهمین دلیل  موسسه حقوقی صدرا بمنظور رفاه حال مشتریان خود ، فرمی را طراحی نموده است که شما میتوانید با تکمیل فرم روبه رو مشکلات و دعاوی خود را ثبت کنید تا همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند. با این روش شما میتوانید بصورت رایگان از بهترین وکیل تهران ، وکیل حقوقی ، وکیل کیفری و وکیل خانواده مشاوره بگیرید و در صورت نیاز وقتی برای شما مقرر گردد تا جهت تشکیل پرونده بصورت حضوری مراجعه فرمایید. آدرس ما در ادامه درج شده است.

شماره تماس های دفتر :  88806941 - 88806942

شماره تلفن همراه (ساعات پاسخ گویی 9 صبح الی 18) :  09128210882 - 09129210882

تماس با ما- واتساپ تماس


ساعات کار موسسه حقوقی صدرا

جهت مراجعه  با شماره های درج شده در همین صفحه هماهنگی بفرمایید.

شنبه تا چهارشنبه9:00 to 16:30
پنجشنبه9:00 to 16:30
تماس با ما
1

بالاتر از میدان ولیعصر (عج) – جنب سینما استقلال – کوچه فرشید – ساختمان فرشید – پلاک 8 – طبقه 2- واحد 9

2

از مترو میدان ولیعصر (عج) ۱۰۰ متر

3

از ایستگاه اتوبوس بی ار تی  (BRT)  50 متر

مسیرهای منتهی به موسسه حقوقی صدرا

تماس باما