اثبات زوجیت

اثبات زوجیت و دعاوی قابل طرح در این زمینه ، یکی از دعاوی حقوقی است که توسط یکی از زوجین بر علیه دیگری مطرح می شود که در محاکم باید نسبت به آن رسیدگی کرد. اساسا قانون زمانی عقد نکاح را به رسمیت می شناسد و رابطه همسری را بین یک زن و مرد برقرار می داند که نکاح آن ها مطابق حکم مندرج در ماده  ۹۹۳ قانون مدنی در دفاتر ثبت احوال به ثبت برسد.

عدم ثبت ازدواج علاوه بر مسؤولیت حقوقی و کیفری که برای زوج در پی دارد می تواند این پیامد را به همراه داشته باشد که به راحتی مورد انکار توسط هر کدام از زن و شوهر قرار بگیرد. در این صورت ، طرف دیگر باید وجود رابطه زوجیت را به اثبات برسانند که به اصطلاح اثبات زوجیت گفته می شود.

در این مقاله قصد داریم در رابطه با اثبات زوجیت و دعوی مربوط به آن بیان کنیم.

دعوی اثبات زوجیت

اثبات زوجیت، ازجمله دعاوی در صلاحیت دادگاه خانواده است  ولی چنانچه دادگاه خانواده در حوزه قضایی آن شهرستان موجود نباشد، دادگاه عمومی و حقوقی به این دعوای خانوادگی رسیدگی خواهد کرد . به طور کلی هرکسی که نسبت به دیگری حقی دارد باید آن را به اثبات برساند و ماده ۱۲۵۷ قانون مدنی و ۱۹۷ قانون دادرسی مدنی نیز به این قضیه اشاره داشته است و علاوه بر این برگرفته از یک قاعده فقهی نیز می باشد ( البینۀ علی المدعی ).

دعاوی اثبات زوجین نیز به این قضیه دلالت دارد. زن و مرد باید به وسیله مدارک و مستندات بتوانند رابطه خود را به اثبات برسانند. به عبارتی دیگر، یکی از طرفین عقد ازدواج (اعم از ازدواج دائم یا ازدواج موقت) علی رغم وجود رابطه زوجیت و صحت تمامی شرایط تحقق عقد نکاح، منکر وجود هرگونه رابطه ی زوجیت (اعم از دائم یا منقطع) می گردد که در این صورت مطابق با قوانین موضوعه، کسی که مدعی وجود رابطه ی زوجیت می باشد، باید ان را اثبات کند.

اثبات زوجیت

برای اثبات وجود رابطه عقد موقت لازم است دادخواستی در این خصوص به دادگاه خانواده تقدیم شود.

بخوانید...
شروط ضمن عقد در ازدواج

دادگاهی که این دعوا را از شما خواهد پذیرفت و به اصطلاح حقوقی، صلاحیت رسیدگی به این موضوع را دارد، دادگاهی خواهد بود که همسر موقت شما در حوزه آن اقامت دارد.

شما به عنوان نشانی محل اقامت وی می توانید نشانی خانه یا محل کارش را در دادخواست بنویسد، البته در انتخاب نشانی دقت کنید. محلی را انتخاب کنید که رفت و آمد به دادگاه مربوط به آن برای شما آسانتر باشد و در ضمن مطمئن باشید اوراقی که دادگاه به آن نشانی می فرستد، به دست همسرتان خواهد رسید.

چگونه درخواست اثبات زوجیت کنم؟

نکته بسیار مهم در دعوای اثبات زوجیت این است که چون این دعوا از اهمیت زیادی برخوردار است و از نظر حقیقی دعوی پیچیده ای محسوب می شود این احتمال وجود دارد که تعیین تکلیف نهایی در مورد آن حتی چند سال طول بکشد و به دلیل اعتراض مکرر طرف مقابل، پرونده به دادگاه تجدید نظر استان و حتی دیوان عالی کشور فرستاده شود.

به خاطر اهمیت و حساسیت موضوع، بر اساس آیین نامه اجباری شدن وکالت، شما برای طرح این دعوا به طور حتم باید وکیل داشته باشید. هرگز تصور نکنید که این تکلیف بیهوده و سنگین است، زیرا حضور یک وکیل آگاه و مسلط می تواند درصد موفقیت شما را تا حد زیادی افزایش دهد و موجب شود که در نهایت و به رغم پرداخت حق الوکاله، وقت و هزینه کمتری صرف کنید.

پس از انتخاب وکیل، دقت کنید که همه اطلاعات مربوط به ازدواج موقت خود را با صداقت کامل و وسواس در اختیار او قرار دهید. هرگونه دست نوشته یا هر دلیلی که وجود نوعی ارتباط میان شما و طرف مقابل را ثابت کند، می تواند مفید باشد.

به عنوان مثال اگر طرف مقابل برای سکونت شما خانه ای تهیه کرده، می توانید از صاحبخانه بخواهید که این موضوع را شهادت دهد یا اگر سندی دال بر خرید یا اجاره خانه مزبور به نام همسرتان در دسترس دارید، آن را ارائه دهید. شهادت افرادی که از وجود این رابطه آگاه بوده اند نیز می تواند مفید باشد، پس بهتر است شهود تا حد امکان از بستگان نزدیک شما نباشند.

بخوانید...
آزادی مشروط و شرایط آن

چگونگی اثبات زوجیت

شهادت همسایگان، دوستان یا همکاران می تواند بسیار موثر باشد. همچنین اگر برای اجرای صیغه شرعی به محضرهای شرعی یا نزد افراد روحانی رفته اید، می توانید با یافتن عاقد، گام مهمی در راه اثبات رابطه بردارید و موقعیت خود را تثبیت کنید.

در هر صورت به شما پیشنهاد می شود در همان زمان انعقاد عقد از همسر خود بخواهید که نسبت به ثبت ازدواج یا حداقل تنظیم یک سند عادی تحت عنوان صیغه نامه که مشخصات شناسنامه ای هر دو نفر، مدت عقد، مهریه و سایر شرایط ازدواج در آن به روشنی قید شده و به امضای شما و همسرتان و دو شاهد رسیده باشد، اقدام کنید.

شما نیز یک نسخه از آن را دریافت و در محل مطمئنی نگه دارید. اگر چنین مدرکی را در اختیار داشته باشید، انکار رابطه برای همسرتان بسیار مشکل خواهد بود. از آنجا که مهریه یکی از شرایط ضروری برای ازدواج موقت است، اگر آن را دریافت کرده و دلایلی در این خصوص دارید، به عنوان مثال چکی به نام شما صادر کرده، مدارک مربوطه را به دادگاه ارائه دهید، زیرا این امر می تواند این احتمال را در ذهن قاضی تقویت کند که میان شما و طرف مقابل ارتباطی وجود داشته که بر اساس این رابطه، مبلغی را به شما پرداخت کرده است.

دلایل اثبات زوجیت دائم و موقت

۱- اقرار

در امور حقوقی ، اقرار مهمترین دلیل محسوب می شود و همچنین طبق ماده  ۱۲۷۵ قانون مدنی یکی از مطمئن ترین راه های اثبات زوجیت  می باشد .اقرار یعنی شخصی از وجود حقی به نفع دیگری و به ضرر خود خبر  دهد.در رابطه زوجیت نیز چنانچه مرد یا زن از وجود رابطه زوجیت بین خود و دیگری خبر دهد آن رابطه به راحتی به اثبات می رسد .اقرار چه  صریح باشد چه ضمنی ،شفاهی باشد یا کتبی،.گفتاری باشد یا عملی اثبات کننده زوجیت است.

۲- سند کتبی

اغلب زوجین در ابتدای عقد، سند ازدواجی را امضاء می کنند که این سند به صورت رسمی یا غیررسمی به زوجین تحویل می شود.  اسناد کتبی یکی از بهترین و موثق ترین راه های اثبات ادعا در تمام دعاوی حقوقی می باشند . در دعوای اثبات زوجیت، سند نکاح یا ازدواج  آشکار ترین دلیل بر وجود رابطه همسری بین زن و مرد می باشد.

اثبات زوجیت

سند نکاح چنانچه رسمی نباشد یعنی در دفتر ثبت احوال تنظیم و به ثبت نرسیده باشد و فقط در حضور زن و شوهر و بستگان تنظیم و امضا شده باشد نیز می تواند در دادگاه به اثبات زوجیت کمک نماید ولی اعتبار سند نکاح رسمی را ندارد .

بخوانید...
قانون اجازه رعایت احوال شخصیه ایرانیان غیرشیعه در محاکم

۳-شهادت شهود

شهادت شهود یکی از مهم ترین دلایل اثبات رابطه زوجیت است.شهود کسانی می باشند که هنگام وقوع عقد ، در مراسم حضور داشته و ناظر عقد نکاح بوده اند . برای اثبات زوجیت شاهدانی که در ازدواج زوجین حضور داشته اند می توانند به دادگاه مراجعه کرده و نسبت به رابطه زوجیت زوجین شهادت دهند. تعداد شهود لازم مطابق بند  “د” ماده ۲۳۰ ، می تواند شامل  دو مرد یا یک مرد و دو زن باشد.

۴- سوگند

در مقایسه با سایر دلایل اثبات زوجیت، سوگند ضعیف ترین دلیل به شمار می رود. سوگند به دو قسم، سوگند مدعی و منکر تقسیم می شود، سوگند مدعی برای اثبات رابطه زوجیت محدود بوده و کارایی چندانی ندارد.

۵- معاشرت و هم زیستی

درصورتی که زن و مردی به گونه ای با یکدیگر معاشرت داشته اند که طبق عرف همه زن و شوهر ها آن گونه رابطه دارند می تواند دلیلی بر وجود پیوند زناشویی بین آن ها باشد ب.رای مثال سکونت مشترک طولانی مدت در زیر یک سقف و یا خلوت کردن و …

۶- شیاع و استفاضه

شیاع و استفاضه نیز می توانند برای اثبات رابطه زوجیت مورد استفاده قرار گیرند.در این ادله می توان مواردی مانند مالکیت مطلق، موت، نکاح، وقف و عتق و ولایت قاضی را با استفاضه به اثبات رساند.

به طور مسلم نمی توان به شیاع شاهدان نسبت به اثبات رابطه زوجیت بسنده کرد، بخاطر این که با دو شاهد هم می توان رابطه زوجیت را اثبات کرد و حتما لازم نیست که دو شاهد ازدواج طرفین بر حقانیت رابطه زوجیت صحه بگذارند. قائلین در شیاع براساس علم حسی که از مشاهده یا استماع حاصل می شود به رابطه زوجیت پی نمی برند بلکه آن ها براساس برخی آثار حاصل از رابطه زوجیت، می توانند به رابطه زوجیت پی ببرند.

بخوانید...
انواع علائم تجاری

مراحل و مدارک

مراحل و مدارک اثبات زوجیت زن و مرد

زن یا مردی که مدعی اثبات زوجیت می باشد ابتدا باید ضمن تنظیم و تقدیم دادخواست به دادگاه خانواده، دلایل و مدارک خود را در دادخواست ذکر کند.از جمله مدارکی که میتوان برای دعوای اثبات رابطه ی زوجیت بکار برد عبارتند از:

  •     کارت ملی و شناسنامه
  •     سند ازدواج (درصورت موجود بودن)
  •     شهادت شهود و گواهی مطلعین
  •     اماراتی از جمله پرداخت مهریه یا نفقه از جانب مرد، تهیه مسکن مشترک ، پیام ها و مکالمات مرتبط
  •     درخواست جلب نظر کارشناس
  •     درخواست معاینه محلی
  •     تحقیقات محلی
  •     درخواست استعلام
  •     سوگند

نکته آخر اینکه در بعضی موارد هیچکدام از دلایل گفته شده قابل ارائه به دادگاه نیست چرا که ازدواج موقت در فرهنگ ایرانی امری غیر مرسوم شمرده می شود در نتیجه معمولا ازدواج های موقت به صورت مخفیانه صورت می گیرد لذا طرفین می بایست با آگاهی نسبت به حقوق متقابل خود در این نوع از عقود که شارع مقدس با هدف پیشگیری از وقوع و رواج مفاسد در سطح جامعه در نظر گرفته ، شرایط تعهد و پابندی خود را به آن، رعایت کنند.

نتیجه گیری

دعاوی اثبات زوجیت یکی از دعاوی حقوقی است که توسط یکی از زوجین بر علیه دیگری مطرح می شود و غالبا بخاطر عدم ثبت نکاح در ثبت احوال منجر می شود. لذا به زوجین پیشنهاد می شود حتما عقد را محضر ثبت کنند تا از عواقب ناشی از آن که ممکن است بنا به دلایلی در زندگی رخ دهد جلوگیری کنند. شرایطی برای اثبات زوجیت وجود دارد و مدارکی برای ثبت آن باید به دادگاه خانواده ارائه شود که بطور کامل در این مقاله به آن پرداخته شد.

درصورتیکه تمایل به مشاوره با وکیل خانواده وبهترین وکیل تهران دارید میتوانید بصورت آنلاین از وکیل مورد نظر نوبت گرفته و یا بصورت تلفنی مشاوره (رایگان ) دریافت نمایید.

امور خانوادهمقالات

اثبات زوجیتازدواجازدواج موقتبهترین وکیل تهرانشورای حل اختلاف ، قوانین پرکاربرد ، بهترین وکیل تهران ، موسسه حقوقی صدرا ، وکیل پایه یک ، وکیل پایه یک دادگستریوکیل حقوقیوکیل خانوادهوکیل کیفری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنلاین با ما در تماس باشید

با تکمیل فرم تماس با ما میتوانید از بهترین وکیل تهران مشاوره بگیرید. 

باتوجه به درگیری ها و مشغله هایی که روزانه برای همگان وجود دارد ، طبیعتا امکان وقت گذاشتن و مراجعه حضوری برای افراد مقدور نمی باشد، بهمین دلیل  موسسه حقوقی صدرا بمنظور رفاه حال مشتریان خود ، فرمی را طراحی نموده است که شما میتوانید با تکمیل فرم روبه رو مشکلات و دعاوی خود را ثبت کنید تا همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند. با این روش شما میتوانید بصورت رایگان از بهترین وکیل تهران ، وکیل حقوقی ، وکیل کیفری و وکیل خانواده مشاوره بگیرید و در صورت نیاز وقتی برای شما مقرر گردد تا جهت تشکیل پرونده بصورت حضوری مراجعه فرمایید. آدرس ما در ادامه درج شده است.

شماره تماس های دفتر :  88806941 - 88806942

شماره تلفن همراه (ساعات پاسخ گویی 9 صبح الی 18) :  09128210882 - 09129210882

تماس با ما- واتساپ تماس


ساعات کار موسسه حقوقی صدرا

جهت مراجعه  با شماره های درج شده در همین صفحه هماهنگی بفرمایید.

شنبه تا چهارشنبه9:00 to 16:30
پنجشنبه9:00 to 16:30
تماس با ما
1

بالاتر از میدان ولیعصر (عج) – جنب سینما استقلال – کوچه فرشید – ساختمان فرشید – پلاک 8 – طبقه 2- واحد 9

2

از مترو میدان ولیعصر (عج) ۱۰۰ متر

3

از ایستگاه اتوبوس بی ار تی  (BRT)  50 متر

مسیرهای منتهی به موسسه حقوقی صدرا

تماس باما