HTML tutorial
علامت تجاری ، نشان تجاری

در گذشته با ثبت برند و انواع علامت تجاری و انواع نشان تجاری آشنا شدید و به شما گفتیم که برای ثبت بین المللی چه فرآیندی را باید طی کنید. همچنین با انواع شرکت (شرکت سهامی خاص و سهامی عام) ، شرکت دانش بنیان و مراحل ثبت شرکت و مراحل ثبت برند آشنا شدید.

در این مقاله میخواهیم به شما بگوییم چه علامت تجاری ممنوعه هستند و چه علامت هایی قابلیت ثبت شدن را دارند.

علامت های تجاری ممنوعه :

تعیین و ثبت نشانه تجاری و علامت تجاری تابع وضعیت خاصی است که در ضوابط کشورهای مختلف با دقت به عرف جامعه , عفت عمومی , اخلاق حسنه , مصالح کشور و رعایت مساله مذهبی و اخلاقی محدودیت هایی برای آن پیش بینی شده‌است . به موجب ماده ۵ ضابطه , ثبت علائم و اختراعات ذیل ممنوع است :

 • نشانها و علامت های دولت کشور‌ایران
 • پرچم رسمی کشور ایران با نماد منحصربه‌فرد جمهوری اسلامی
 • پرچم های منتسب به دولت و ایران و هر پرچم نهی شده بوسیله دولت کشور‌ایران
 • علامت تجاری موسسه ها قانونی مانندهلال احمرو صلیب سرخ , رجاء , همراه اول و…
 • لغات و یا عباراتی که موهم انتساب به مقامات قانونی کشور‌ایران باشد از قبیل دولتی و جمهوری اسلامی ایران و امثال آن
 • علائمی که مخل انتظامات عمومی یا این که منافی عفت باشد.
 • واژه و کلمه های عام : مثلا واژه و کلمه رایانه و یا این که کتاب به تنهایی قابل ثبت نیستند چون این لغات کلمه و واژه هایی عام برای تمامی تولیدات با این اسم می باشند.
 • واژه و کلمه های توصیف کننده : این لغات به خواسته تعریف تولیدات و اجناس به کار م مراحل . به عنوان مثال ثبت برند خوشمزه و شیرین برای اشکال خوراکی به تنهایی و فارغ از پسوند , قابل ثبت نخواهد بود.
 • علامت تجاری منحرف کننده : مثلا ثبت نشانه تجاری جهت عرضه گونه های شیره رطب و انگور با تصویر زنبور عسل مردود خواهد شد . به این دلیل‌که موجب تصور نادرست و گمراهی مصرف کنندگان خواهد و خریداران احتمال دارد چنین محصولی را با تصور عسل خریداری کنند.
 • علائم مغایر نظم عمومی و رفتار حسنه : – به صورت کلی کلمه ها و تصاویر نقض کننده موازین , هنجارهای اخلاقی , عرفی و مذهبی جامعه غیر قابل ثبت نشان تجاری است.
 • پرچم , علامت تجاری سلطنتی , علائم قانونی مدنی و نشان مرزو بوم و نهادهای بین المللی که مثال آنان به دفتر کار در بین المللی اداره جهانی مالکیت معنوی اعلام شده به صورت معمول قابل ثبت نیستند مگر این‌که جواز مراجع صلاحیت دار بین المللی داشته باشند.
 • عین علامتی که قبلا به اسم فرد یا این که شرکت دیگری ثبت شده باشد و یا این که فرد دیگری تا قبل از این تقاضای ثبت داده و تاریخ تقاضای آن شخص مقدم باشد و یا این که دارنده حق تقدم ثبت باشد.
 • در صورت تشابه فراوان علامت و برند دو موسسه به نحوی که محصول و سرویس ها دو موسسه از نیز قابل تمایز نباشند.
 • علامت یا این که نشان تجاری که عینا یا این که به شکلی منحرف کننده شبیه یا این که ترجمه علامت یا اسم تجاری برای همان نوع محصول , خددمات و طبقه , ولی وابسته به موسسه یا این که شخص دیگری باشد.
بخوانید...
مهدور الدم کیست؟

چه علائمی امکان ثبت شدن را دارند؟

امکانات این مسئله تقریباً نامحدود است . علائم تجاری میتوانند یک یا این که ترکیبی از چندین کلمه , حرف یا این که عدد باشند . میتوانند مشتمل بر نقاشی‌ها , سمبل‌ها , نقش‌های سه‌بعدی نظیر شکل و بسته‌بندی کالاها , علائم سمعی مانند موسیقی یا این که اصوات , رایحه‌ها و یا رنگ‌هایی جهت معرفی ویژگی‌ها باشند . علاوه بر علائم تجاری که معلوم کننده منشا کالاها یا سرویس ها می باشند , چندین نوع علائم دیگر هم وجود دارد.

 • علائم اشتراکی وابسته به اتحادیه‌هایی که اعضاء آن‌ها از آن علائم به منظور معرفی خویش با یک تراز کیفی ( یا این که بقیه ملزومات آن اتحادیه ) استفاده می‌کنند.

مثلاً اتحادیه‌های معرفی‌کننده حسابداران , مهندسان یا معماران . علائم تصدیق‌نامه‌ها با استانداردهای مشخص , برای نمایش دادن قبولی داده می‌شوند , اما محدود به هر نوع عضویتی نیستند . آنان را می‌توان به هر کس که تصدیق کند کالاهای مربوط مطابق استاندارد می‌باشند اعطا کرد . برای مثال , گواهی‌نامه استاندارد کیفیت یک گواهی‌نامه شناخته شده در تراز جهانی است.

نکات شایان توجه برای انتخاب عنوان برند

 • برای ثبت علامت تجاری مورد نظر تعیین اسم و عنوان مناسب , قدمی مفید در جهت ثبت علامتی مطمئن و فاقد نقص‌ میباشد.
 • در ذیل نکات مهم را که به شما در تعیین اسم و عنوان مناسب علامت کمک می‌رساند اعلام می‌داریم:
 • اسامی و علائم معروف و شناخته شده غیر قابل ثبت می‌باشند.
 • اسامی غیر سنجیده , غیر اسلامی و مخالف با موازین اخلاقی و شئونات اسلامی قابلیت و امکان ثبت ندارند.
 • صفت ها و نام هایی که بیان گر تعریف میباشند و یا این که عام می‌باشند به تنهایی قابل ثبت نشان تجاری نیستند.  
 • – به کارگیری از اسم های چند سیلابی و ترکیبی از بخت بالایی برای ثبت در علامت تجاری بر خوردارند . ( در صورت نبودن عین اسم در طبقه کالای درخواستی )
نکات شایان توجه برای انتخاب عنوان علامت تجاری
 • – در صورت عدم ثبت علامت و نشان تجاری در طبقات مورد درخواست , علامت می‌تواند یک کلمه و واژه و یا این که ترکیبی از کلمه ها و اعداد و سمبل , طرح , رنگ , شکل و … باشد.
 • -اسامی خاص و ساختگی شانس مضاعف بالایی برای ثبت در نشان تجاری دارا هستند.
 •  شباهت در حدود ۵۰ درصد با اسم های تجاری دیگر قابلیت ثبت نماد را بسیار ضعیف می نماید.
 • – در طبقاتی مثل اسباب و اثاث خانگی , مواد غذایی و آب میوه ها به دلیل ثبت علائم بسیار , گزینش نام بسیار مشکل بوده و محدودیت تولید می نماید . لذا در تعیین عنوان یا اسم نشان تجاری درین نوع از طبقات بایستی نهایت توجه را جهت انتخاب اسم های هوشمندانه و مختص به کار برد.
 • – ثبت نشان تجاری به طور حقوقی و واقعی ایرانی و غیر ایرانی قابل اجرا بوده , لذا می توان عنوان شرکت را جهت ثبت علامت به کار برد و یا این که از اسم خانوادگی در کنار نامی دیگر جهت ثبت نشان تجاری مورد نظر استفاده نمود.
بخوانید...
وکیل مطالبه اجرت المثل

لیست طبقات ثبت برند

محصولات و کالاها

طبقه۱-  مواد شیمیائی مورد استفاده در صنعت، علوم و عکاسی و همچنین در کشاورزی، باغبانی و جنگلبانی، رزین های مصنوعی پردازش نشده، پلاستیک های پردازش نشده، کودهای گیاهی، ترکیبات اطفاءحریق، مواد آبکاری و لحیم کاری، مواد شیمیائی برای نگهداری مواد غذائی، مواد دباغی، چسب های مورد استفاده در صنعت. 

طبقه۲-  رنگ ها، روغن جلاها، لاک ها (لاک و الکل ها)، محافظت کننده ها در مقابل زنگ زدگی و جلوگیری کننده ها از فاسد شدن چوب و رنگ کننده ها، مواد شیمیائی تثبیت کننده رنگ، رزین ها یا صمغ های طبیعی خام، فلزات به صورت پودر یا ورق برای نقاشان ، دکوراتورها ، چاپگرها و هنرمندان. 

طبقه۳-  ترکیبات سفید کننده و سایر مواد برای استفاده در رخت و لباس شوئی، ترکیبات مخصوص تمیز کردن، براق کردن، رنگ زدائی، لکه گیری و صیقل دادن و سائیدن، صابون ها، عطریات ، روغن های با اسانس، مواد آرایشی و لوسیون های مخصوص مو، دندان شویه ها و خمیر دندان ها. 

طبقه۴-  روغن های صنعتی و نفتی و گریس ها، روان کننده ها، گردگیرها، مرطوب کننده ها و ترکیبات مخصوص وصل، سوخت ها (شامل سوخت موتور)، مواد روشنائی و شمع ها و فتیله ها برای روشنائی. 

طبقه۵-  مواد داروئی و دامپزشکی، ترکیبات بهداشتی برای (اهداف پزشکی، برای مواد رژیمی و تغذیه ای، برای استفاده در مصارف پزشکی یا دامپزشکی، غذای کودکان،  مکمل های رژیمی و تغذیه ای برای انسان و حیوانات، انواع گچ برای مصارف پزشکی، لوازم زخم بندی (پانسمان)،  مواد مخصوص پرکردن دندان، موم دندان سازی، ضدعفونی کننده ها، ترکیبات برای نابود سازی حشرات موذی، قارچ کش ها، علف کش ها. 

طبقه۶-  فلزات معمولی و آلیاژهای آن ها، مواد ساختمانی فلزی، ساختمان های فلزی قابل حمل و نقل و انتقال، مواد فلزی خطوط راه آهن، کابل ها و سیم های غیر الکتریکی انواع سیم ها از فلزات معمولی، آهن آلات، اقلام کوچک سخت افزار فلزی، انواع لوله و تیوب فلزی (مجراهای فلزی)، گاوصندوق ها، کالاها از فلز معمولی که در طبقات دیگر ذکر نشده اند، سنگ های معدنی فلزات. 

طبقه۷-  ماشین ها و ماشین آلات (ابزار ماشین)، انواع موتورها (به غیر از موتورها برای خودروها و وسایل نقلیه زمینی)، اتصالات مربوط به ماشین آلات و قطعات انتقال نیرو (غیر از موارد مربوطه به خودروهای زمینی)، ابزار کشاورزی (غیر از ابزاری که با دست کار می کنند)، ماشین های جوجه کشی، دستگاههای اتوماتیک فروش که با سکه کار می کنند. 

بخوانید...
وکیل فروش ملک

طبقه۸-  ابزار آلات و وسایل دستی (با کارکرد دستی)، کارد و قاشق و چنگال، اسلحه کمری، تیغ ها. 

طبقه۹-  تجهیزات علمی، مسافت یابی، مساحی، الکتریکی، عکاسی، سینمائی، بصری، وزن کردن، اندازه گیری، علامت دادن، بازرسی وچک کردن، نجات ازمرگ، وابزارهای کمک آموزشی، ابزارهای ضبط صوت، انتقال وتکثیرمرتبط، باصداوتصویر، حافظه های مغناطیسی، دیسکهای ضبط، ماشین های فروش خودکار، ماشینهای فروش. 

طبقه۱۰-  دستگاه ها و وسایل جراحی، پزشکی، دندان سازی و دامپزشکی، دست و پای مصنوعی، چشم و دندان مصنوعی، اقلام ارتوپدی، مواد مخصوص بخیه زنی. 

طبقه۱۱-  دستگاه های مخصوص روشنائی، گرمایشی، مولد بخار، آشپزی (طبخ)، تبرید(سردکننده)، خشک کن، تهویه، تأمین و ذخیره آب و اهداف و مصارف بهداشتی. 

طبقه۱۲-  خودروها (وسایط نقلیه)، دستگاه های حمل و نقل زمینی، هوائی یا آبی. 

طبقه۱۳-  سلاح های گرم، مهمات و پرتابه ها (موشک، راکت، خمپاره و غیره)، موادمنفجره، مواد و وسایل آتش بازی. 

طبقه۱۴-  فلزات گرانبها و آلیاژهای آن ها و کالاهای ساخته شده یا روکش شده از آن ها که در طبقات دیگر ذکر نشده اند، جواهرات، سنگ های قیمتی، وسایل ساعت سازی و زمان سنجی. 

طبقه۱۵-  آلات موسیقی. 

طبقه۱۶-  کاغذ، مقوا و کالاهای ساخته شده از آنها که در طبقه های دیگر ذکر نشده اند، کار چاپ شده، لوازم صحافی، عکس، لوازم التحریر، چسب ها برای مصارف تحریری یا خانگی، لوازم نقاشی، قلم موهای نقاشی، ماشین های تحریر، ملزومات دفتری (به استثناء مبلمان)، لوازم آموزشی و تدریسی (به استثناء دستگاه ها)، لوازم پلاستیکی برای بسته بندی (که در سایر طبقات ذکر نشده باشند)، حروف چاپ، کلیشه های چاپ. 

طبقه۱۷-  لاستیک، گوتا پرچا (نوعی کائوچو)، صمغ، پنبه نسوز، میکا و کالاهای ساخته شده از این مواد که در طبقات دیگر ذکر نشده اند، پلاستیک ها به شکل پرس شده و با فشار از قالب عبور داده شده برای استفاده در ساخت سایر کالاها، مواد بسته بندی، در پوش گذاری، انسداد و عایق بندی، لوله های قابل انعطاف غیر فلزی. 

طبقه۱۸-  چرم و چرم مصنوعی و کالاهای ساخته شده از این مواد که در طبقات ذکر نشده اند، پوست حیوانات، چمدان ها و کیف و کیسه های مسافرتی، چترها، چترهای آفتابگیر و عصاهای مخصوص راه رفتن، شلاق ها، زین و یراق و زین برگ و سراجی. 

طبقه۱۹-  مصالح ساختمانی (غیر فلزی)، لوله های غیر فلزی سخت و غیرقابل انعطاف برای استفاده در ساختمان، آسفالت، انواع قیر، ساختمان های قابل انتقال غیر فلزی، بناهای یادبود غیر فلزی. 

طبقه۲۰-  مبلمان، آئینه ها و قاب های عکس،کالاهای ساخته شده (که در طبقات دیگر ذکر نشده اند) از چوب، چوب پنبه، نی، بامبو، حصیر، شاخ، استخوان، عاج، استخوان آرواره نهنگ، صدف، کهربا، پوسته داخلی مروارید ساز، صدف مروارید، پیپ ها و چپق‌های کف دریائی و جایگزین های این مواد یا ساخته شده از پلاستیک. 

طبقه۲۱-  ظروف خانگی یا وسایل آشپزخانه و ظروف، شانه و اسفنج ها، برس ها (غیر از قلم موها)، مواد مخصوص ساخت برس، وسایل برای نظافت و تمیزکاری، سیم ظرفشوئی، شیشه هائی که بر روی آنها کار نشده یا نیمه ساخته اند (به استثناء شیشه های مورد استفاده در ساختمان)، شیشه آلات، اشیاء ساخته شده از چینی و سفال که در طبقات دیگر ذکر نشده اند. 

بخوانید...
وکیل اختلاس تهران

طبقه۲۲-  طناب ها، ریسمان، تورها، چادرها، سایبان ها، برزنت ها (تارپولین)، بادبان ها، ساک ها و گونی‌ها و کیسه‌ها (که در طبقات دیگر ذکر نشده اند)، مواد لائی و آکندنی (به استثناء لاستیکی یا پلاستیکی)، مواد فیبری خام برای نساجی. 

طبقه۲۳-  انواع نخ و رشته برای مصرف نساجی. 

طبقه۲۴-  مصنوعات نساجی و پارچه ای که در طبقات دیگر ذکر نشده اند، روتختی ها، رومیزی ها. 

طبقه۲۵-  پوشاک، پاپوش (کفش)، پوشش سر. 

طبقه۲۶-  انواع پارچه توری و گلدوزی، روبان ها و قیطان ها، دکمه ها، قلاب ها، قزن قفلی ها، سوزن ها و سوزن ته گردها و سوزن خیاطی،گل های مصنوعی. 

طبقه۲۷-  فرش ها، قالیچه ها، پادری ها و مواد مخصوص پادری ها، حصیرها، لینولئوم و مواد دیگر برای پوشش کف های موجود، قالیچه ها و شیشه های تابلوئی (غیر پارچه ای). 

طبقه۲۸-  انواع بازی ها و اسباب بازی ها، وسایل ورزشی و ژیمناستیک که در سایر طبقات طبقه بندی نشده اند، تزئینات برای درخت های کریسمس. 

طبقه۲۹-  گوشت، گوشت ماهی، گوشت ماکیان و شکار، عصاره های گوشت، میوه ها و سبزیجات پخته شده، خنک شده، منجمد شده و به صورت کنسرو، انواع ژله، مرباجات و کمپوت ها، تخم مرغ، شیر و محصولات لبنی، روغن های خوراکی و چربی های خوراکی.

طبقه۳۰-  قهوه، چای، کاکائو، و قهوه مصنوعی، برنج، پیو کا و ساکوز (نشاسته، نیوک و نشاسته ساگو)، آرد و فرآورده های ساخته شده از غلات، نان، نان شیرینی، شیرینی ها، یخ های خوراکی، عسل، ملاس، شکر، مخمر، پودر شیرینی پزی، نمک، خردل، ادویه، سرکه، انواع سس (چاشنی ها)، یخ و بستنی. 

طبقه۳۱-  غلات، محصولات کشاورزی، باغداری و جنگلی که در طبقات دیگر طبقه بندی نشده اند، حیوانات زنده، میوه و سبزیجات تازه، بذرها، گیاهان طبیعی و گل ها، مواد غذائی مختص حیوانات، مالت (جوانه جو). 

طبقه۳۲-  ماءالشعیرها، آب های معدنی و گازدار و سایر نوشابه های غیرالکلی، آب میوه ها و نوشابه های میوه ای، شربت ها و سایر فراورده ها برای ساخت نوشابه ها. 

طبقه۳۳-  محصولات این طبقه جهانی بوده و در ایران قابل ثبت نیستند. 

طبقه۳۴-  توتون، اقلام دخانی،کبریت ها.

ب) خدمات: 

طبقه۳۵-  تبلیغات، مدیریت کسب و کار، مدیریت بازرگانی و تجاری، عملیات دفتری واداری. 

طبقه۳۶-  بیمه، امورمالی، امور پولی، امور مربوط به املاک و مستغلات. 

طبقه۳۷-  ساختمان سازی، تعمیرات، خدمات نصّابی. 

طبقه۳۸-  مخابرات از راه دور. 

طبقه۳۹-  حمل و نقل، بسته بندی و انبار سازی کالاها، ترتیبات مسافرت. 

طبقه۴۰-  عمل آوری مواد. 

طبقه ۴۱-  آموزش و پرورش، ارائه آموزش و کارآموزی، تفریح و سرگرمی، ورزش و فعالیت های فرهنگی. 

طبقه۴۲-  خدمات علمی و فن آوری و پژوهشی و طراحی مربوطه، خدمات مربوط به تجزیه و تحلیل صنعتی و پژوهشی، طراحی و توسعه نرم افزار و سخت افزار رایانه. 

طبقه۴۳-  خدمات مربوط به عرضه اغذیه و نوشیدنی، مسکن و محل اقامت موقت. 

طبقه۴۴-  خدمات پزشکی، خدمات دامپزشکی، مراقبت بهداشتی و زیبائی برای انسان ها و حیوانات، خدمات کشاورزی، باغبانی و جنگلداری. 

طبقه۴۵-  خدمات حقوقی، خدمات امنیتی برای حفاظت از اموال و اشخاص، خدمات شخصی و اجتماعی ارائه شده به وسیله دیگران برای رفع احتیاجات افراد.

درصورتیکه تمایل به مشاوره با وکیل حقوقی  و بهترین وکیل تهران دارید میتوانید بصورت آنلاین از وکیل مورد نظر نوبت گرفته و یا بصورت تلفنی مشاوره (رایگان ) دریافت نمایید.

وکیل حقوقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.