وکیل برای تقسیط مهریه

وکیل برای تقسیط مهریه

امتیاز دهید post

وکیل برای تقسیط مهریه از وکلایی است که در زمینه مطالبه و وصول مهریه به یاری افراد می شتابد. همانگونه که می دانید مهریه حق زوجه بوده و به محض خواندن خطبه عقد، زوج مکلف به پرداخت آن است. البته در بسیاری از عقدنامه ها برای مهریه، عنوان عندالمطالبه و یا عندالاستطاعه ذکر می شود که مطالبه و پرداخت هر کدام از آن ها شرایط خاص خود را دارد.

در این میان بسیاری از افراد به دلیل عدم توانایی در پرداخت کل مهریه، تقاضای تقسیط یا همان قسط بندی مهریه را مطرح می کنند. به دلیل پیچیدگی مسائل مربوط به مهریه، در این زمان بهتر است از وکیل مجرب و کارآزموده در این زمینه استفاده شود. این وکلا می توانند در روند رسیدگی به پرونده های مربوط به مهریه، شتاب ایجاد کرده و در زمان و هزینه موکلین خود، صرفه جویی کنند.

منظور از تقسیط مهریه چیست؟

در اصطلاح حقوقی، منظور از تقسیط مهریه، همان قسط بندی آن است. به این معنی که اگر زوج امکان پرداخت کامل مهریه را نداشته باشد می تواند تقاضای اعسار کند. طبق عقیده وکیل برای تقسیط مهریه در این موارد، دادگاه با توجه به توضیحات زوج و با توجه به درآمد و هزینه های زندگی او، میزان و نحوه پرداخت قسطی مهریه توسط مرد را تعیین می کند. به این معنی که میزان اقساط مهریه به گونه ای تعیین می شود که زوج بتواند آن ها را پرداخت کند.

همانگونه که عنوان شد، مهریه از حقوق قانونی زن بوده و زوج متعهد به پرداخت آن می باشد. معمولاً مال تعیین شده به عنوان مهریه می تواند سکه، پول نقد، اموال منقول یا غیر منقول و یا طلا باشد. به همین دلیل مهم ترین دغدغه ای که هنگام مطالبه مهریه برای زوجین مطرح می شود، نحوه پرداخت و مطالبه مهریه خواهد بود.

دادگاه مهریه چند جلسه است

چه عللی موجب تقسیط مهریه می شوند؟

عوامل مختلفی در تقسیط یا همان قسط بندی مهریه نقش دارند. در برخی از موارد امکان دارد زوج از پرداخت مهریه به صورت یکجا عاجز باشد. در این زمان قسط بندی مهریه توسط وکیل برای تقسیط مهریه مطرح می شود. البته باید توجه داشته باشید که در قوانین مربوط به پرداخت مهریه و قسط بندی آن، میزان و ملاکی برای قسط بندی تعیین نشده است. به همین دلیل قاضی می تواند با توجه به موارد درج شده در پرونده و همچنین امکانات و شرایط مالی زوج و موارد مطرح شده توسط زوجه، نحوه قسط بندی مهریه را تعیین کند.

تقسیط مهریه در طلاق توافقی

همانگونه که می دانید طلاق توافقی از آسان ترین روش های طلاق است. در این نوع از طلاق، توافق طرفین برای دادگاه ملاک بوده و زوجین می توانند در خصوص نحوه پرداخت مهریه با یکدیگر به توافق برسند. به عنوان مثال زوجین توافق می کنند در عوض طلاق، مهریه به طور کامل پرداخت شده یا بخشیده شود. معمولاً در این نوع از طلاق، هیچ محدودیتی برای اعمال هر کدام از روش های پرداخت مهریه وجود ندارد. البته باید توجه داشته باشید که هر کدام از زوجین برای قسط بندی مهریه باید از مشاوره وکیل برای تقسیط مهریه کمک بگیرند.

تقسیط مهریه در طلاق یک طرفه

در اینجا این سؤال مطرح می شود که اگر طلاق یک طرف و از جانب مرد باشد، باز هم امکان قسط بندی آن وجود دارد؟ در پاسخ با این پرسش باید گفته شود، در صورتی که مرد تقاضای طلاق نماید دادگاه موظف است طبق ماده 29 قانون حمایت از حقوق خانواده، در کنار طلاق زوجین، به حقوق مالی زوجه نیز توجه داشته باشد.

در صورت تقاضای طلاق از جانب زوج، دو حالت پیش روی دادگاه است. به این معنی که اگر زوجه پیش از تقاضای طلاق توسط زوج، درخواست مهریه کرده باشد، دادگاه طلاق، پرونده مربوط به مهریه را نیز مورد بررسی و رسیدگی قرار می دهد. در این زمان اگر مرد قصد دارد تا تقاضای اعسار خود را مطرح کند باید به شعبه ای که رأی مهریه را صادر کرده است مراجعه و تقاضای تقسیط مهریه را به دادگاه تقدیم نماید.

اما در صورتی که زن دادخواست مطالبه مهریه خود را مطرح نکرده و مرد دادخواست طلاق داده باشد می تواند پس از صدور حکم طلاق، به دادگاه مراجعه و دادخواست اعسار از پرداخت مهریه را در دفاتر خدمات قضایی ثبت نماید. در این زمان دادگاه با تعیین وقت، ضمن شنیدن شهادت شهود زوج و با توجه به اظهارات زوجه، در خصوص تقسیط مهریه تصمیم گرفته و نظر نهایی خود را صادر می کند.

چگونه می توان به نحوه تقسیط مهریه اعتراض کرد؟

طبق نظر وکیل برای تقسیط مهریه، اعتراض به نحوه قسط بندی مهریه هم از طرف زوج و هم از طرف زوجه امکان پذیر است. در صورتی که زوجه نسبت به حکم دادگاه اعتراض داشته باشد می تواند اعتراض خود را از طریق تهیه لیست اموال و دارایی های زوج و توانایی او برای پرداخت مهریه، به دادگاه ثابت کند.

مرد نیز می تواند به میزان اقساط اعتراض کرده و با آوردن دلایل کافی، دادگاه را قانع کند که توانایی پرداخت مبالغ تعیین شده برای اقساط را ندارد. البته دادگاه تنها دلایل قانونی و مستدل را در این زمینه می پذیرد.

هزینه وکیل برای تقسیط مهریه چقدر است؟

شاید اولین سؤالی که هنگام نیاز به تقسیط مهریه برای زوجین مطرح شود این است که هزینه وکیل برای مهریه چقدر است. بهتر است بدانید هزینه وکیل تقسیط مهریه با توجه به خدمتی که این وکلا به زوجین ارائه می کنند بسیار ناچیز است. شما می توانید با کمک این وکلا، پرونده خود را در زمان کوتاه و با هزینه اندک به سرانجام برسانید.

جمع بندی

مسئله مهمی که هنگام مطالبه و پرداخت مهریه برای زوجین مطرح می شود استفاده از وکیل برای تقسیط مهریه می باشد. در این میان هر وکیلی شرایط لازم را برای به عهده گرفتن پرونده های مربوط به مهریه ندارد. اگر قصد دارید تا از مشاوره و راهنمایی وکلای خبره استفاده کنید، ما به شما موسسه حقوقی صدرا را پیشنهاد می کنیم. وکلای باتجربه این مجموعه با رزومه درخشان، از توانایی بسیار بالایی در حل پرونده های مربوط به تقسیط مهریه برخوردار بوده و شما را در جهت رسیدن به نتیجه دلخواه یاری می کنند. با کمک وکلای خبره مجموعه صدرا، شما از مراجعه حضوری به دادگاه و صرف زمان و هزینه برای پرونده های مربوط به تقسیط مهریه، بی نیاز خواهید شد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *