هبه

گاهی پیش میاید که شما چیزی را به دیگری می‌بخشید یا هبه می کنید، اما در ابتدا به این فکر نمیکنیم پشت این بذل و بخشش چه مباحث حقوقی و قضایی پنهان شده است ؛ اما باید بدانید که بخشیدن یک مال به معنی جاری کردن عقد هبه است و این قرارداد دارای شرایط خاصی است که در مطلب پیش رو به ان اشاره خواهیم کرد.

هبه در لغت

هبه در لغت معنی بخشش، انعام، هدیه و صدقه را میدهد.هر بخششی را می‌توانیم هبه بنامیم و تفاوتی نمیکند که هدف از آن کمک به شخص باشد یا تشویق وی ، یا به قصد قربت انجام گیرد.

«هِبه» در لغت به معنای عطا، بخشش و دادن چیزی به کسی بدون دریافت هیچ وجهی دربرابر آن است. در مفهوم حقوقی هم، هبه معنای مشابهی را دارد . هبه در حقوق «قراردادی است که در آن شخصی مالی را به صورت مجانی به تملیک شخص دیگر در می‌آورد».

هبه در لغت

در اصطلاح حقوقی

در اصطلاح حقوقی و براساس ماده ۷۹۵ قانون مدنی، عقدی است که به‌موجب آن یک نفر مالی را به رایگان به شخص دیگری تملیک می‌کند

به‌عبارت دیگر این فرد مال خود را به صورت مجانی به دیگری اهدا میکند و از ان پس ماک جدید ان مال فرد گیرنده خواهد بود . کلمه تملیک در انتهای ماده ۷۹۵ قانون مدنی نشان میدهد که انتقال مالکیت مال از
مالک قبلی به مالک جدید صورت میپذیرد و اثر حقوقی عقد را بیان می‌کند بنابراین هبه یکی از راه‌های
انتقال مالکیت است.

عقد هبه

باید بدانید در عقد هبه سه طرف وجود دارد:

بخوانید...
نامزدی و تکلیف هدایای دوران نامزدی

این سه طرف شامل واهب، متهب و عین موهوبه می‌شود؛ «واهب» کسی است که مالش را تملیک می‌کند یعنی به کسی هدیه میدهد ، «متهب» کسی است که  مال به ملکیت او در میآید یعنی صاحب جیدد هدیه و کسی که هدیه را دریافت میکند و عین موهوبه هم مالی است که مورد بخشش واقع می‌شود.

در مورد هبه قبل از اینکه بخواهیم توضیح و تفسیر کامل بدهیم باید این نکته را ذکر کنیم که : هبه یک عقد و قرارداد است و به رضایت هر دو طرفِ نیاز  دارد .

تصرف

یعنی نه تنها شخص الف باید بخواهد که مالی را به تملک دیگری درآورد بلکه شخص «ب» هم باید این خواسته‌ی او را قبول کند. شاید به نظر برسد که قبول و پذیرش طرف دومِ قرارداد در جایی که قرار است هدیه ای به وی داده شود غیرضروری است و نقش مهمی ایفا نمی‌کند اما باید توجه داشته باشیم  که همه‌ی افراد آزاد و مستقل هستندو قدرت انتخاب دارند و هیچ‌کس حق ندارد بدون رضایت دیگری او را وادار به کاری کند
و بر او و دارایی‌اش مسلط شود.

بنابراین هبه مانند هر قرارداد دیگری به دو اراده، و رضایت هر دو طرفِ قرارداد احتیاج دارد و در غیر این صورت واقع نخواهد شد.

ویژگی دیگر قرارداد هبه این است که ، قراردادی است رایگان و مجانی. به عبارت دیگر در قرارداد هبه، معاوضه صورت نمی‌گیرد. در واقع واهب در مقابل مالی که به دیگری می‌بخشد مابازائی دریافت نمی‌کند.

البته باید توجه داشت که واهب می‌تواند هبه را به دریافت مال یا به شرط خاصی مشروط بکند اما این امر قرارداد را به معاوضه (یا خریدوفروش) بدل نمی‌کند بلکه بیشتر حالت احسانی در برابر احسان دارد: مثلا
واهب می‌گوید من این خانه را به شما می‌بخشم به شرط اینکه زبان فرانسه را به من بیاموزید (هبه‌ی مُعَوَّض).

بخوانید...
در مورد چک بلامحل بیشتربدانید

موضوع قابل‌ِتوجه دیگر این است که هبه یک قرارداد «تملیکی و عینی» است.

تملیکی و عینی

. به این معنی که واهب با انعقاد این قرارداد در واقع مالکیت مال مورد بخشش را به شخص دیگر منتقل می‌کند.

 اما این مالکیت تنها زمانی واقع می‌شود که مال در اختیار شخص هدیه گیرنده قرار گرفته باشد. به عبارت بهتر به صرف اینکه طرفین قصد داشته باشند که  قرارداد هبه را جاری و منعقد کنند ، این عقد کامل نمی‌­شود؛
بلکه لازم است در عمل مال موردنظر در اختیار فردی که هدیه گیرنده است و یا نماینده ی قانونی او قرار بگیرد تا این عقد تکمیل شود.

پس از اینکه مال موردِنظر به شخص داده شد، مالکیت آن نیز از هدیه دهنده به شخص هدیه گیرنده
منتقل می‌شود.

اکثر چیزهایی که ارزش مالی و ریالی دارند و در اصطلاح حقوقی «مال» محسوب می‌شوند، می‌توانند موضوع عقد هبه قرار بگیرند. به عنوان مثال هم می‌توان یک ماشین را به دیگری هبه کرد هم می‌توان طلبی را که از فرد دیگری دارید به عنوان هبه به او ببخشید. اگر قصد انعقاد عقد هبه را دارید .

آیا عقد هبه در دفتر ثبت اسناد رسمی انجام میگیرد؟

 چه به عنوان واهب یا متهب یعنی چه فردی باشید که هدیه میدهید یا قرار است هدیه را دریافت کنید  مانند سایر قراردادها بهتر است آن را در یک دفتر ثبت اسناد رسمی به ثبت برسانید؛ خصوصا هبه‌ی مال غیرمنقول حتما باید به ثبت برسد و در غیر این صورت در مراجع اداری و دولتی یا دادگاه‌ها به رسمیت
شناخته نخواهد شد.

بخوانید...
جرایم رایانه‌ ای و انواع آن

اگرچه بازگشت از بخشش ممکن است از نظر اخلاقی چندان کار پسندیده­‌ای نباشد اما قانون به دلیل پاره‌ای مصلحت‌ها و ازجمله برای حفظ حقوق واهب در مقابل بخشش‌های نسنجیده و احساسی این امکان را به
واهب داده است تا از هبه رجوع کند و در واقع بخشش خود را پس بگیرد.

رجوع هبه

رجوع یک عمل حقوقی است که تنها به اراده‌ی واهب احتیاج دارد؛ برخلاف خودِ قرارداد هبه که نیازمند تراضی و رضایت هر دو طرف است. به این ترتیب اگر واهب پس از انعقاد قرارداد هبه، به هر دلیلی خواستار بازپس­‌گیریِ مال خود از متهب شد، می‌تواند قصد رجوع خود از هبه را به او اعلام کند و متهب هم باید مال را به او پس بدهد. با این وجود این حق رجوع محدودیت‌هایی دارد و واهب همیشه حق رجوع ندارد.

با فوت هریک از طرفین قرارداد هدیه دهنده و یا هدیه گیرنده حق رجوع از بین می‌رود.به این معنی است که دیگر نمیتوانند از نظر خود روی برگردانند .

درصورتیکه شما تجربه ای در خصوص عقد هبه داشته اید با ما درمیان بگذارید

درصورتیکه تمایل به مشاوره با وکیل حقوقی  و بهترین وکیل تهران دارید میتوانید بصورت آنلاین از وکیل مورد نظر نوبت گرفته و یا بصورت تلفنی مشاوره (رایگان ) دریافت نمایید.

امور حقوقی

بخشیدنبهترین وکیل تهرانبهترین وکیل در تهرانوکیل پایه یکوکیل حقوقیوکیل خانواده

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنلاین با ما در تماس باشید

با تکمیل فرم تماس با ما میتوانید از بهترین وکیل تهران مشاوره بگیرید. 

باتوجه به درگیری ها و مشغله هایی که روزانه برای همگان وجود دارد ، طبیعتا امکان وقت گذاشتن و مراجعه حضوری برای افراد مقدور نمی باشد، بهمین دلیل  موسسه حقوقی صدرا بمنظور رفاه حال مشتریان خود ، فرمی را طراحی نموده است که شما میتوانید با تکمیل فرم روبه رو مشکلات و دعاوی خود را ثبت کنید تا همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند. با این روش شما میتوانید بصورت رایگان از بهترین وکیل تهران ، وکیل حقوقی ، وکیل کیفری و وکیل خانواده مشاوره بگیرید و در صورت نیاز وقتی برای شما مقرر گردد تا جهت تشکیل پرونده بصورت حضوری مراجعه فرمایید. آدرس ما در ادامه درج شده است.

شماره تماس های دفتر :  88806941 - 88806942

شماره تلفن همراه (ساعات پاسخ گویی 9 صبح الی 18) :  09128210882 - 09129210882

تماس با ما- واتساپ تماس


ساعات کار موسسه حقوقی صدرا

جهت مراجعه  با شماره های درج شده در همین صفحه هماهنگی بفرمایید.

شنبه تا چهارشنبه9:00 to 16:30
پنجشنبه9:00 to 16:30
تماس با ما
1

بالاتر از میدان ولیعصر (عج) – جنب سینما استقلال – کوچه فرشید – ساختمان فرشید – پلاک 8 – طبقه 2- واحد 9

2

از مترو میدان ولیعصر (عج) ۱۰۰ متر

3

از ایستگاه اتوبوس بی ار تی  (BRT)  50 متر

مسیرهای منتهی به موسسه حقوقی صدرا

تماس باما