وکیل اهدای جنین

اهدای جنین

اهدای جنین


امتیاز دهید post

اهدای جنین با توجه به  افزایش قابل توجه ناباوری باعث شده تا زوج های متقاضی شرایط و نحوه اهدای آن را مورد بررسی قرار دهند تا در صورت واجد شرایط بودن آن اقدام به دریافت جنین اهدایی نمایند. شرایط و نحوه اهدای جنین به این صورت است که ابتدا زوج های داوطلب که به صورت قانونی و شرعی ازدواج کرده اند . کاملا رایگان و داوطلبانه می توانند یک یا چند جنین را به مراکز تخصصی درمان ناباروری اهدا کنند. این زوجین باید  حداکثر دارای شرایط زیر باشند.سلامت متعارف جسمی روانی و ضریب هوشی مناسب عدم اعتیاد به هرگونه مواد اعتیادآور و روانگردان عدم ابتلا به بیماریهای صعب العلاج مانند ایدز، هپاتیت و…زوجیت آنها باید به صورت شرعی و قانونی  باشد. در این مقاله به بررسی شرایط اهدای جنین و نقش وکیل اهدای جنین می پردازیم.

شرایط اهدای جنین

مراکز درمان ناباروی می توانند نطفه حاصل از لقاح خارج از رحمی زوج های قانونی و شرعی را که از مرحله باروری تا حداکثر پنج روز خواهد بود، به صورت تازه یا منجمد در بانک مخصوص جنین نگه دارند تا در آینده بعد از صدور حکم قطعی مراجع قضایی، آن را به زوجین نابارور که دارای شرایط هستند اهدا شود . یادآور می شویم  که لقاح اسپرم و سلول تخم خانم و آقای نامحرم با یکدیگر ممنوع بوده و حتما نطفه جنین باید حاصل از سلولهای زوجهایی که به صورت  شرعی و قانونی محارم هم هستند گرفته شود . اهدای جنین موضوعی است  که با ازدیاد آمار ناباروری و دستیابی  به دانش های نوین جهت درمان تبدیل به یکی از  پرچالش ترین موضوعات جامعه امروزی شده است.  این روش درمانی، تنها روشی است که صریحاً مورد تجویز قانونگذار ایران قرار گرفته است.

اهدای جنین در قانون

به گفته وکیل اهدای جنین اهدای جنین ، روشی است  که در آن، از سلول های جنسی زن و مرد اهدا کننده  (که زوج شرعی و قانونی هستند در محیط آزمایشگاهی جنینی تشکیل می شود که با استفاده از تکنولوزی پزشکی، به رحم بانوانی که  متقاضی فرزند هستند منتقل شده.اهدای جنین فقط در صورت داشتن یکی از دو شرط زیر قابل انجام است.

اولا، در مواردی که ناباروری از طرف مرد است و مردان عقیم و توانایی تولید اسپرم ندارند، در حالی که تخمک همسر سالم است و زن از نظر پزشکی مشکلی برای طی کردن دوران بارداری ندارد. دوما، در مواردی که در اصل باروری زوجین متقاضی اختلالی وجود ندارد، بلکه احتمال انتقال بیماری های ژنتیکی از زن و شوهر به نسل بعد، بارداری طبیعی را با خطر مواجه می کند .

در نتیجه، بیماری های ژنتیکی نظیر هموفیلی و یا ناهنجاری های مادرزادی، با اهدای جنین قابل پیشگیری است ودر عین حال  زوجین دارای فرزند هم می شوند ، بی آن که مخاطرات ناشی از احتمال بیماری جنین را به جان بخرند.

تهیه جنین اهدایی

۱- جنین هایی که ناشی از زوج های ناباروری هستند که از طریق تلقیح آزمایشگاهی صاحب فرزند شده اند و تعداد جنین های تشکیل شده در فرایند درمان، بیشتر از تعداد جنین های انتقال یافته به رحم زن بوده و تمایل و نیازی به استفاده از جنین های مازاد منجمد خود ندارند.

۲- جنین هایی که ناشی از اهدای تخمک و اسپرم یک زوج دیگر است که انها مشکل نازایی ندارند و تنها با اهداف نوع دوستانه اقدام به اهدای چنین می کنند.

به گفته وکیل اهدای جنین،  اهدای جنین به زن و مرد نابارور ، تنها روشی است که با صراحت مورد تجویز قانون گذار جمهور اسلامی  ایران قرار گرفته و به موجب قانون دریافت جنین اهدا شده در تاریخ 1382/04/29 مشروعیت یافته است. ماده ۲ این قانون شرایط و چگونگی اهدای آن به زوجین نابارور را در تاریخ ذکر شده مشروط به تقاضای همزمان زوج و زوجه ی نابارور از طریق تسلیم دادخواست به دادگاه خانواده دانسته است.

شرایط لازم

به گفته وکیل اهدای جنین زوجین با در دست داشتن  گواهی معتبر پزشکی، امکان بچه دارشدن نداشته باشند و زوجه باید استعداد دریافت جنین را داشته باشد زوجین دارای صلاحیت اخلاقی باشند

هیچ یک از زوجین محجور نباشد هیچ یک از زوجین مبتلا به بیماریهای صعب العلاج نباشند هیچ یک از زوجین معتاد به مواد مخدر نباشند زوجین بایستی تابعیت جمهوری اسلامی ایران را داشته باشند

به گفته وکیل اهدای جنین زوجینی که براساس گواهی معتبر پزشکی قانونی یا پزشکان متخصص، توانایی بچه دار شدن نداشته باشند، اما زوجه به لحاظ جسمی توانایی پرورش و رشد جنین را در رحم خود داشته باشد، میتوانند از دادگاه تقاضای دریافت جنین را مطرح کنند. براساس قانون تقاضای دریافت جنین اهدایی باید مشترکا از طرف زن و شوهر نابارور طبق ماده ۲ قانون  مصوب  1382 به دادگاه ارائه شود.  و بررسی صلاحیت زوجین متقاضی بر اساس ماده ۴ این قانون در محاکم خانواده، خارج از نوبت و بدون رعایت تشریفات آیین دادرسی مدنی صورت خواهد گرفت. زوجین برای ارائه درخواست خود را به دادگاه باید دارای شرایط زیر باشند:

  • دارای تابعیت ایرانی
  • صلاحیت اخلاقی
  • ●        هیچکدام نباید محجور باشند(مجنون یا سفیه)
  • زوجین نباید مبتلا به بیماریهای صعب العلاج و همچنین معتاد به مواد مخدر باشند.
جنین
شرایط اهدای جنین

وکیل اهدای جنین

وکیل اهدای جنین یک وکیل متخصص حقوقی است که با تجربه ی کاری در زمینه هدایت پرونده های اهدای جنین می تواند در سریع ترین زمان ممکن چنین پرونده هایی را به سرانجام مطلوب برساند.

به گفته وکیل اهدای جنین در ابتدا باید تقاضای دریافت جنین به دادگاه خانواده محل سکونت یا محل اقامت زوجین تقدیم شود؛ اما باید این نکته را در نظر گرفت که برای چنین درخواستی حتما باید دادخواست رسمی به دادگاه داده شود یا صرف درخواست کافی است، دیوان عالی کشور تعیین تکلیف کرده و در رای وحدت رویه شماره ۷۵۵  از مقررات قانون نحوه اهدا جنین به زوجین آورده است. راجع به صلاحیت تقاضای زوجین نابارور برای دریافت جنین اهدایی بخصوص در ماده ۴ این قانون چنین استفاده میگردد که درخواست برای زوجین برای دریافت جنین از امور ترافعی نیست و مقررات قانون آیین دادرسی دادگاه های عمومی و انقلاب در امور مدنی درخصوص رسیدگی به دعاوی منصرف از آن است. بر این اساس، تقاضای زوجین بدون تقدیم دادخواست در دادگاه محل اقامت یا سکونت آنان قابل رسیدگی است.

نحوه ارائه درخواست به دادگاه

بنابراین، تقاضای زوجین برای دریافت جنین میتواند روی یک برگه سفید معمولی نوشته و زن و شوهر ان را امضا کنند ؛ البته برای اینکه شرایط زوجین برای دریافت جنین اهدایی از طریق دادگاه محرز شود لازم است کپی برابر اصل شناسنامه ها و عقدنامه ، مدارک پزشکی لازم در خصوص ناباروری زوجین و همچنین گواهی عدم بیماری و عدم اعتیاد به همراه درخواست زوجین گردآوری شده و تقدیم دادگاه شود. پس از آن دادگاه هم پس از بررسی مدارک ارائه شده، ممکن است زوجین را برای آزمایشات بیشتر یا بررسی تخصصی تر موضوع پزشکی پرونده را به پزشکی قانونی ارجاع دهد. در هر حال، اگر دادگاه، زوجین را دارای صلاحیت تشخیص دهد طی دستوری آنها را به یکی از مراکز درمانی ناباروری، برای دریافت جنین اهدایی معرفی میکند تا دیگر مراحل کار انجام شود.

جنین
شرایط لازم برای دریافت جنین

موسسه صدرا با حضور بهترین وکلا و وکیل اهدای جنین آماده ارائه خدمات توسط بهترین وکیل تهران به شما سروران گرامی می باشد.

مقررات دیگر اهدای جنین

 به گفته وکیل اهدای جنین بر اساس آیین نامه اجرایی قانون نحوه اهدای جنین به زوجین نابارور مصوب سال ۱۳۸۳ مراکز مجاز تخصصی درمان ناباروری در ابتدا باید جنین های اهدایی از سوی اهداکنندگان مسلمان و غیرمسلمان را جداگانه تفکیک کنند و با رعایت تناسب دینی و مذهبی زوجهای متقاضی با جنین اهدایی در زمان انتقال نگهداری کنند ؛ بنابراین باید جنین حاصل از زوج مسلمان به یک زوج مسلمان اهدا شود و در صورت امکان، مذهب زوجین اهداکننده با مذهب زوجین متقاضی هم یکسان باشد.

علاوه بر اینها، دریافت، نگهداری و انتقال جنین های اهدایی در شرایط کاملا محرمانه بوده و زوجین اهداکننده و زوجین متقاضی نباید از هویت یکدیگر مطلع شوند. براساس تبصره ماده ۶ آیین نامه اطلاعات مربوط به جنین های اهدایی، جزو اطلاعات به کلی سری طبقه بندی میشوند بنابراین هرگونه انتشار یا نقض این اطلاعات، مجازات سنگینی خواهد داشت.

جنین
اهدای جنین چیست؟

نتیجه گیری وکیل اهدای جنین

به گفته وکیل اهدای جنین طبق قانون مصوب سال ۱۳۸۲ زوجینی که براساس استناد های پزشکی توانایی فرزند دار شدن به صورت طبیعی را ندارند. و یا حتی زوجینی که از لحاظ روحی و جسمی در شرایط قابل قبولی قرار دارند  می توانند با اهدای جنین به صورت رایگان و نوع دوستانه به خانواده هایی که امکان فرزنددار شدن طبیعی را ندارند  کمک کنند.  شرایط  مشترک اهدا جنین توسط زوج های بارور و دریافت آن توسط زوجین نابارور بصورت زیر است.

سلامت متعارف جسمی روانی و ضریب هوشی مناسب عدم اعتیاد به هر گونه مواد اعتیادآور و روانگردان عدم ابتلا به بیماریهای صعب العلاج مانند ایدز، هپاتیت و…زوجیت آنها باید به صورت شرعی و قانونی  باشد

 اهدای جنین و دریافت آن در ایران کاملا بصورت قانونی و طبق دستور مراجع قضایی و با ارائه درخواست حتی بصورت دست نویس و فقط با امضا زوجین امکان پذیر است .

به همراه درخواست ارائه مدارک پزشکی منوط بر عدم بارداری و یا در صورت بارداری احتمال انتقال بیماری های ژنتیکی از به فرزند لازم و ضروری است.

این دادخواست در دادگاه خانواده  خارج از نوبت و در سریع ترین زمان ممکن انجام می شود. از دیگر شرایط دریافت جین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

دارای تابعیت ایرانی صلاحیت اخلاقی هیچ یک هم نباید محجور (مجنون یا سفیه)زوجین نباید مبتلا به بیماریهای صعب العلاج و همچنین معتاد به مواد مخدر باشند.

بر اساس آیین نامه اجرایی قانون نحوه اهدای جنین به زوجین نابارور مصوب سال ۱۳۸۳ مراکز مجاز تخصصی درمان ناباروری باید جنین حاصل از لقاح همسران مسلمان و غیر مسلمان را در صورت امکان با تفکیک مذهب آنها نگهداری کنند. در ضمن اطلاعات اهدا کننده جنین  و دریافت کننده آن کاملا بصورت سری طبقه می شود و افشای آن مجازات قانونی سنگینی را در پی خواهد  داشت. در این خصوص می توانید با وکیل اهدای جنین موسسه حقوقی صدرا در تماس باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *