HTML tutorial
وکیل فسخ نکاح

اگر چه هنگامی که از انحلال عقد نکاح صحبت می کنیم در درجه ی اول طلاق به ذهن می رسد اما طلاق تنها شیوه ی انحلال عقد نکاح نیست بلکه در قانون شیوه های دیگری جهت بر هم زدن عقد نکاح و انحلال آن وجود دارد. در حقیقت تشریفات خاص حاکم بر طلاق و تشریفاتی نبودن سایر طریقه های انحلال نکاح سبب می شود تا در برخی از موارد و با حصول شرایط خاص قانونی از سایر طریقه های انحلال نکاح بهره ببریم.فسخ نکاح یکی از شیوه های انحلال نکاح می باشد که نیازمند جمع شرایط خاص قانونی است. بررسی مصادیق قانونی فسخ نکاح و رویه دادگاه خانواده در این خصوص مسئله ای است که مشورت با یک وکیل فسخ نکاح متخصص را می طلبد. در این نوشتار قصد داریم تا شما را با شرایط قانونی فسخ نکاح و نقش وکیل فسخ نکاح بیشتر آشنا کنیم.

فسخ نکاح در قانون

فسخ به معنای اختیار بر هم زدن یک قرارداد است و از آن جا که نکاح نیز یک عقد محسوب می شود موجبات فسخ آن در قانون به رسمیت شناخته شده است اما با توجه به آن که در نکاح با مسئله ی خانواده سروکار داریم پس در تحقق شرایط آن قانونگذار حساسیت خاصی به خرج داده است.

همان طور که گفته شد فسخ نکاح یکی از روش های انحلال عقد نکاح است. در قانون شرایط خاصی برای فسخ نکاح در نظر گرفته شده است و بر خلاف طلاق که تنها از طرف مرد ممکن است در قانون امکان فسخ نکاح از طرف زوجه نیز تحت شرایط خاص قانونی پذیرفته شده است.  موارد فسخ نکاح هم از جانب زوج و هم از جانب زوجه ممکن است که در ادامه این مقاله مورد بررسی قرار می گیرد. همچنین در این خصوص مشورت با وکیل فسخ نکاح بسیار موثر خواهد بود.

بخوانید...
وکیل انحصار وراثت در تهران

فسخ نکاح از جانب زن

از آن جا که نکاح یک عقد غیر مالی و تابع احکام ویژه ای است به همین خاطر قانون در مقابل فریبکاری در ازدواج برخورد قاطعی داشته است. در این میان دسته ای از موارد جهت فسخ نکاح میان زوج و زوجه مشترک است که می توان به تدلیس در نکاح و تخلف از شرط صفت و عیب اشاره کرد.

اما عیوبی که در قانون به عنوان موجبات فسخ نکاح مورد توجه قرار گرفته است متفاوت است در این خصوص در ماده ۱۱۲۲ قانون مدنی عیوب زیر در زوج موجبات فسخ نکاح را برای زن فراهم می کند: ۱- خِصاء،۲- عِنَن به شرط اینکه ولو یک بار عمل زناشویی را انجام نداده باشد،۳- مقطوع بودن آلت تناسلی به اندازه‌ای که قادر به عمل زناشویی نباشد.

در ماده ۱۱۲۱ قانون مدنی نیز در خصوص جنون دائمی یا ادواری شوهر نیز حق فسخ نکاح را به زن می دهد. در این خصوص حکم ویژه ای وجود دارد و آن هم این است که شوهر چه در زمان عقد مجنون باشد و چه پس از عقد نکاح، زن حق فسخ دارد.

در بسیاری از موارد شاهد این قبیل موارد هستیم که زوج در هنگام ازدواج خود را دارای صفات خاصی می داند در حالی که فاقد آن صفات است برای مثال ممکن است زوج خود را دارای تحصیلات عالیه دانشگاهی بداند و ازدواج زوجه با او به این اعتبار صورت گرفته باشد و پس از آن خلاف این امر اثبات شود طبیعتا در چنین حالتی امکان فسخ نکاح از طرف زوجه وجود دارد در حالی استفاده از طلاق با توجه به آن که حق طلاق برای مرد در قانون شناخته شده است شرایط پیچیده ای خواهد داشت. در این حالت است که نقش وکیل فسخ نکاح بیش از پیش مشخص می شود.

بخوانید...
نفقه زن شاغل

گاهی ممکن است مرد تدلیس را به کار گیرد یا توسط شخص دیگری و با تبانی با زوج باشد در این حالت زوجه امکان فسخ نکاح خواهد داشت.

فسخ نکاح از جانب مرد

در خصوص موارد فسخ نکاح از جانب مرد می توان به ماده ۱۱۲۳ قانون مدنی اشاره کرد مطابق با این ماده قانونی عیوب ذیل در زن موجب حق فسخ برای مرد خواهد بود:قَرَن، جذام، بَرَص، اِفضا، زمین گیری،  نابینایی از هر دو چشم.

علاوه بر این موارد جنون زن به شوهر حق فسخ می دهد البته در این خصوص باید توجه داشت که جنون زن فقط در صورتی به مرد حق فسخ می دهد که در زمان عقد موجود باشد.

مشاهده کنید » وکیل اخذ تابعیت ایران

در مواردی نیز ممکن است صفاتی در زن شرط شده باشد و خلاف آن ثابت شود برای مثال ممکن است زن خود را تحصیلکرده یا فاقد ازدواج سابقه یا باکره معرفی کند و خلاف آن ثابت شود در این حالت برای مرد حق فسخ نکاح خواهد بود. برای آگاهی بیشتر از رویه دادگاه در این خصوص می توانید با وکیل فسخ نکاح مشورت کنید.

در ماده ۱۱۲۸ قانون مدنی در این خصوص مقرر شده است که هر گاه در یکی از طرفین صفت خاصی شرط شده و بعد از عقد معلوم شود که طرف مذکور فاقد وصف مقصود بوده برای طرف مقابل حق فسخ خواهد بود، خواه وصف مذکور در عقد تصریح شده یا عقد متبانیاً بر آن واقع شده باشد.

با وجود قید متبانیا در این ماده عقیده حقوقدانان و همین طور در رویه قضایی آن است که حتی اگر زوجین خود را دارای صفت خاصی معرفی نکنند اما اوضاع و احوال حاکم بر مسئله به گونه ای باشد که اقتضای وجود صفت خاصی را نماید باز هم شخص متضرر از این موضوع امکان فسخ نکاح را خواهد داشت.

بخوانید...
وکیل برای خطای پزشکی

وکیل فسخ نکاح

وکیل فسخ نکاح در درجه ی اول یک وکیل متخصص و مجرب در دعاوی خانوادگی است. در انتخاب وکیل فسخ نکاح توجه به مهارت علمی و عملی او و تجربه ی او در پیگیری دعوای فسخ نکاح اهمیت خاصی دارد. حق فسخ نکاح در قانون فوریت دارد لذا اقدام فوری در این خصوص از اهمیت خاصی برخوردار است و تعلل در آن می تواند منجر به تضییع حقوق موکل گردد لذا توصیه ی ما این است که پیش از هر اقدامی جهت طرح دعوای فسخ نکاح با وکیل فسخ نکاح متخصص مشورت نمایید.

تعیین تکلیف مهریه به عنوان یکی از مهم ترین حقوق مالی زوجه مسئله ای است که در خصوص آن مشورت با وکیل فسخ نکاح می تواند بسیار کارساز باشد.

نتیجه گیری

فسخ نکاح یکی از طریقه های دیگر در خصوص انحلال عقد نکاح می باشد. غالبا در انحلال نکاح از طلاق بهره گرفته می شود اما فسخ نکاح نیز در صورت تحقق شرایط خاص قانونی خود می تواند در فوری ترین زمان ممکن و بدون تشریفات خاص طلاق انجام شود. در این خصوص و برای آگاهی بیشتر می توانید با وکلای خانواده موسسه حقوقی صدرا در تماس باشید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.