ثبت شرکت

امروزه کلیه اقدامات بازرگانان با محدودیت‌های قانونی مواجه شده است لذا بازرگان هوشیار قبل از مواجه شدن با این محدودیت های قانونی می بایست ابزار فعالیت تجاری خویش را توأم با ثبت شرکت در بستری مناسب مهیا سازد. یکی از اقدامات اصلی برای هر فعالیت تجاری تاسیس شرکت می باشد زیرا عدم تاسیس شرکت می تواند اشخاص را از امتیاز های تعیین شده در قانون محروم سازد.

ثبت شرکت

از سوی دیگر اقتضای کار گروهی برای بهره مند شدن از این امتیازات مستلزم ایجاد شخصیت حقوقی می باشد اگر بخواهیم شرکت را به صورت صریح تعریف نماییم باید گفت که شراکت و شرکت به معنای اجتماع دو نفر یا بیش از آن برای تجارت در کنار یکدیگر می باشد. حال این شرکت می‌تواند در زمینه‌های گوناگونی از جمله تولیدی، بازرگانی و خدماتی باشد که در این خصوص شرکا می بایست در خصوص میزان آورده و میزان مسئولیت های ناشی از آن و همچنین میزان سود حاصل از آن با یکدیگر توافق کامل داشته باشند.

همچنین شرکا می بایست تصمیمات خویش را به رشته تحریر درآورده و تحت عنوان: اوراق شراکت، اساسنامه، شرکت نامه، و تقاضا نامه، به اداره ثبت شرکتها تسلیم و در آن مرجع ثبت نمایند.

در مقالات قبلی در مورد ثبت برند ، انواع علائم تجاری و فرآیند ثبت علائم بین المللی صحبت کردیم در این مقاله قصد داریم با انواع ثبت برند شما را آشنا سازیم.

ثبت شرکت مدنی:

شرکت مدنی شرکتی است که به منظور کسب سود و یا نیل به هدفی خاص به واسطه به اشتراک گذاشتن کار و حرفه و یا مال توسط دو یا چند نفر تشکیل می شود و پس از آن به نحو اشاعه در اموال شرکت دارای مالکیت می گردند. این اجتماع می تواند اختیاری و یا گاهاً اجباری باشد! در این شرکت‌ها برخلاف شرکت‌های تجاری که دارای شخصیت حقوقی مستقل هستند چنین مسئله‌ی وجود ندارد. در شرکت های مدنی افراد در جز به جز اموال شرکت دارای حق مالکیت هستند، در حقیقت زمانی که فردی مالی معین را وارد شرکت می کند ، مالکیت آن را از خود سلب شده می داند و مالکیت اشتراکی را می پذیرد و در نهایت اینکه شرکت مدنی می تواند برای رسیدن به اهداف مالی و کسب سود یا مقاصدی دیگر تشکیل شود.

بخوانید...
انواع علائم تجاری

ثبت شرکت تجاری:

هدف از تشکیل شرکت های تجاری کسب سود است. افراد دارایی های خود را به عنوان آورده در اختیار شرکت قرار میدهند و با سلب مالکیت خود آن ها را به سرمایه شرکت اضافه میکنند . این امر یعنی تجمیع این اموال منجر به ایجاد شخصیتی حقوقی به عنوان شرکت می شود که افراد اعم از حقیقی یا حقوقی ، تاجر یا غیر تاجر  به عنوان شریک در آن حضور خواهند داشت. لازم به ذکر است ماهیت شرکت مستقل از شرکا بوده و مسئولیت هر فرد در شرکت بسته به نوع شرکت ( از قبیل شرکت تضامنی، شرکت با مسئولیت محدود،شرکت سهامی) تعیین می شود. بر خلاف شرکت مدنی، در شرکت های تجاری شرکا در جز به جز اموال حق مالکیت ندارند و به تناسب آورده خود از شرکت سود می برند.

ثبت شرکت تجاری:

در کنار دو نوع شرکت مدنی و تجاری، موسسات غیر تجاری نیز وجود دارند. طبق ماده یک آیین نامه اطلاحی ثبت تشکیلات و موسسات غیر تجاری ، چنین تعریف می شوند:

 مقصود از تشکیلات و موسسات غیرتجارتی مذکور در ماده ۵۸۴ قانون تجارت کلیه تشکیلات و موسساتی است که برای مقاصد غیر تجارتی از قبیل امور علمی یا امور خیریه وامثال آن تشکیل می شود اعم از آنکه موسسین و تشکیل دهندگان قصد انتفاع داشته  باشند یا نه. 

ثبت شرکت سهامی:

طبق ماده یک لایحه اصلاحی قانون تجارت، شرکت های سهامی به آن دسته از شرکت ها گفته می شود که در آن سرمایه به سهام تقسیم شده باشد و مسئولیت صاحبان سهام محدود به مبلغ سهام آن ها است.

بخوانید...
قتل عمد ، مشارکت در قتل

سهام:

سهم، (به انگلیسی: Share) قطعه‌ای از سرمایه یک شرکت است. هر سهم، نشان‌دهنده یا نمایندهٔ کوچکترین واحد مالکیتی، در یک شرکت یا کارخانه است. دارندهٔ هر سهم یا سهام‌دار، به همان نسبتی که سهام در اختیار دارد، در مالکیت شرکت یا بنگاه تولیدی شریک است. برای مثال، اگر شرکتی به تعداد دو میلیون سهم منتشر کرده و شخصی مالک دو هزار سهم در این شرکت باشد، او یک‌هزارم از مالکیت این شرکت را در اختیار دارد.

ثبت شرکت سهامی

سهام شرکت ها جزء حقوق مالی محسوب می شود و به منزله مال منقول می باشد. هم به صورت قهری و هم قراردادی قابل نقل و انتقال به غیر می باشد.(مواد ۲۴، ۳۹ و ۴۱ ل.ا.ق.ت). به همین دلیل فرایند نقل و انتقال سهام از موضوعات مهم مربوط به شرکت ها به شمار می رود.  

از لحاظ نوع مالکیت سهام به دو دسته سهام با نام و سهام بی نام تقسیم می شود. انتقال سهام با نام باید در دفتر ثبت سهام شرکت به ثبت برسد.

در صورت عدم رعایت تشریفات مذکور در ماده ۴۰ ل.ا.ق.ت (ثبت انتقال سهام با نام در دفتر ثبت سهام شرکت) عمل حقوقی انتقال سهام در برابر شرکت و اشخاص ثالث قابل استناد نیست، لکن بین طرفین معتبر است و خریدار می تواند الزام فروشنده را جهت انجام ترتیبات ثبت از دادگاه بخواهد.

نکته: مادام که تمامی مبلغ اسمی هر سهم پرداخت نشده صدور ورقه سهم بی نام یا گواهینامه موقت بی نام ممنوع است. به تعهد کننده این گونه سهام گواهینامه موقت با نام داده خواهد شد. شرکتهای سهامی شرکت تجارتی محسوب می شوند حتی اگر موضوع عملیات آن امور بازرگانی نباشد.

بخوانید...
تصرف عدوانی ، مزاحمت از حق و تفاوت آن ها

شرکت های سهامی به دو دسته تقسیم می شود : شرکت سهامی خاص و عام

سهامی خاص:

شرکتهای سهامی که تمام سرمایه آنها در موقع تاسیس منحصرا توسط موسسین تامین گردیده است . این گونه شرکت ها ،شرکت سهامی خاص نامیده می شوند (ماده ۴۴ ل.ا.ق.ت) حداقل تعداد سهامداران در شرکت سهامی خاص ۳ نفر و حداقل سرمایه در زمان تاسیس ۱۰۰۰۰۰۰ ریال می باشد و سرمایه شرکت به سهام مساوی تقسیم می گردد ، در خصوص حداقل تعداد اعضاء هیات مدیره مقرراتی وضع نگردیده است . بر طبق نظریه حقوقی شماره ۵۱۵۶ /۷ مورخ ۱۳/۷/۱۳۶۷ تعداد اعضای هیات هیات مدیره نمی تواند کمتر از ۳ نفر باشد.

درصورتیکه شما تجربه ای در خصوص ثبت شرکت داشته اید با ما درمیان بگذارید

درصورتیکه تمایل به مشاوره با وکیل حقوقی  و بهترین وکیل تهران دارید میتوانید بصورت آنلاین از وکیل مورد نظر نوبت گرفته و یا بصورت تلفنی مشاوره (رایگان ) دریافت نمایید.

امور حقوقی

ثبت برندثبت شرکتعلامت تجاریوکیل حقوقیوکیل خانوادهوکیل کیفری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنلاین با ما در تماس باشید

با تکمیل فرم تماس با ما میتوانید از بهترین وکیل تهران مشاوره بگیرید. 

باتوجه به درگیری ها و مشغله هایی که روزانه برای همگان وجود دارد ، طبیعتا امکان وقت گذاشتن و مراجعه حضوری برای افراد مقدور نمی باشد، بهمین دلیل  موسسه حقوقی صدرا بمنظور رفاه حال مشتریان خود ، فرمی را طراحی نموده است که شما میتوانید با تکمیل فرم روبه رو مشکلات و دعاوی خود را ثبت کنید تا همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند. با این روش شما میتوانید بصورت رایگان از بهترین وکیل تهران ، وکیل حقوقی ، وکیل کیفری و وکیل خانواده مشاوره بگیرید و در صورت نیاز وقتی برای شما مقرر گردد تا جهت تشکیل پرونده بصورت حضوری مراجعه فرمایید. آدرس ما در ادامه درج شده است.

شماره تماس های دفتر :  88806941 - 88806942

شماره تلفن همراه (ساعات پاسخ گویی 9 صبح الی 18) :  09128210882 - 09129210882

تماس با ما- واتساپ تماس


ساعات کار موسسه حقوقی صدرا

جهت مراجعه  با شماره های درج شده در همین صفحه هماهنگی بفرمایید.

شنبه تا چهارشنبه9:00 to 16:30
پنجشنبه9:00 to 16:30
تماس با ما
1

بالاتر از میدان ولیعصر (عج) – جنب سینما استقلال – کوچه فرشید – ساختمان فرشید – پلاک 8 – طبقه 2- واحد 9

2

از مترو میدان ولیعصر (عج) ۱۰۰ متر

3

از ایستگاه اتوبوس بی ار تی  (BRT)  50 متر

مسیرهای منتهی به موسسه حقوقی صدرا

تماس باما