HTML tutorial
وکیل وصول مطالبات

در نگاه اول شاید نحوه ی وصول مطالبات ساده به نظر برسد اما توجه داشته باشید که وصول مطالبات بر خلاف ظاهر چندان هم ساده نیست و پیچیدگی های خاص خود را دارد. شاید اصلا برای شما سوال شده باشد که منظور از وصول مطالبات چیست؟ وصول مطالبات در معنای عام خود به مفهوم بررسی روابط میان دائن (طلبکار) و مدیون (بدهکار) و نحوه ی مطالبه ی طلب مورد نظر است اما در معنای خاص و رایج منظور از وصول مطالبات تبدیل مطالبات اسناد تجاری اعم از چک و سفته به پول نقد می باشد و از این لحاظ که مطالبه ی چک و سفته نیازمند آشنایی با قوانین و مقررات مربوطه است و هر روزه این قوانین مطابق با نیاز و ضرورت های جامعه تغییر می یابند حضور یک وکیل وصول مطالبات امری ضروری به نظر می رسد. یک اشتباه به ظاهر ساده و یک غفلت ممکن است شما را مزایای قانونی جهت وصول چک یا سفته محروم سازد در مقابل یک اشتباه به ظاهر کوچک کافی است تا متعهد چک را متحمل پرداخت خسارت کند و در مواردی شخص متعهد را درگیر ضمانت اجرا های کیفری سازد. به همین مشاوره حقوقی وصول مطالبات یک ضرورت انکار نشدنی است. در این راستا و با توجه به اهمیت و رایج بودن طرح دعاوی وصول مطالبات چک و سفته در این نوشتار قصد داریم شما را با قوانین و مقررات ناظر بر وصول مطالبات و نحوه ی انتخاب وکیل وصول مطالبات تهران آشنا نماییم.

نحوه وصول مطالبات

اگر چه وصول مطالبات شامل اقسام مختلفی چون مطالبه وجه با ارائه سند عادی و ارائه ی رسید پرداخت یا وصول مطالبات در قرداد های مختلف مالی مانند بیع و اجاره و وصول ثمن قراردادی معامله و … می باشد اما شاید در یک نگاه کلی در یابیم که وصول مطالبات در اسناد تجاری اعم از چک و سفته از اهمیت ویژه ای در میان انواع وصول مطالبات برخوردار است. در نحوه ی وصول مطالبات چک قواعد ویژه ای توسط قانون گذار وضع شده است. شرایطی را در نظر بگیرید که موجودی چک در حساب موجود نباشد در این حالت است که بانک گواهی عدم پرداخت چک را صادر می کند. گواهی عدم پرداخت چک پیش شرط اصلی برای طرح دعوای حقوقی یا کیفری شما در جهت وصول وجه چک می باشد.اخیرا با تغییرات و اصلاحات ایجاد شده در قانون صدور چک  و از جمله اصلاحیه ماده ۲۳ این قانون، این امکان فراهم شده است تا دارنده ی چک در جهت وصول وجه چک به جای طرح دعوا در دادگاه از دادگاه صالح درخواست صدور اجراییه نماید. در این حالت دادگاه برای وصول وجه چک و حق الوکاله وکیل بدون نیاز به رسیدگی قضایی و بدون نیاز به صدور حکم اجراییه صادر می کند و وجه چک را وصول می نماید. بنابراین در قانون مزیت جدیدی در جهت وصول مطالبات چک در نظر گرفته شده است که طبیعتا افراد ناآگاه به جهت ناآشنایی با چنین مزیت هایی به طرح دعوا در دادگاه روی می آورند و چنین امری صرف هزینه ی بیشتر  و صرف وقت برای آنان در پی دارد از این رو حضور یک وکیل وصول مطالبات می تواند در جهت وصول وجه چک در کم ترین زمان ممکن و با صرف جویی در وقت بسیار کارساز باشد.

بخوانید...
وکیل کیفری مشاوره رایگان

وصول مطالبات و شکایت کیفری

در جهت وصول مطالبات و به طور خاص در وصول وجه چک در قانون با هدف حمایت از دارنده چک و جلوگیری از صدور چک های بلامحل متعدد ساز و کار شکایت کیفری نیز پیش بینی شده است و وکیل وصول مطالبات می تواند با بررسی همه جانبه و دقیق در جهت وصول مطالبات شما حسب مورد به اقامه ی دعوای حقوقی و کیفری بپردازد. در طرح دعوای کیفری وکیل وصول مطالبات با آگاهی کامل نسبت به قوانین و مقررات و مرور زمان های در نظر گرفته شده در قانون به طرح دعوای کیفری علیه صادر کننده چک بلامحل می پردازد. برای طرح شکایت کیفری علیه صادرکننده چک بلامحل پیش شرط هایی به شرح زیر لازم است:

  • چک سفید امضا نباشد.
  • چک بابت ضمانت تعهد داده نشده باشد.
  • چک بدون تاریخ نباشد.
  • وصول وجه چک منوط به تحقق شرطی نشده باشد.
  • چک وعده دار نباشد یعنی تاریخ واقعی صدور آن مقدم بر تاریخ مندرج در متن چک نباشد.

طبیعتا مشاوره حقوقی وصول مطالبات و یا حضور یک وکیل وصول مطالبات به جهت آگاهی و تخصص نسبت به قوانین و مقررات و مهارت در طرح دعوا می تواند شما را یاری نماید.

وکیل وصول مطالبات

انتخاب یک وکیل وصول مطالبات و ارائه ی مدارک و مستندات لازم در جهت وصول مطالبات مانند گواهی عدم پراخت بانک در چک می تواند در به سرانجام رسانیدن دعوا و در نهایت وصول مطالبات بسیار موثر باشد. وکیل وصول مطالبات با بررسی شرایط موجود در هر پرونده بهترین تصمیم را اتخاذ می کند برای مثال با ارزیابی وضع موجود وجه چک را از طریق اجرای ثبت اسناد پیگیری می کند و بدین صورت موکل خویش را متحمل هزینه های اضافی و صرف وقت در صورت طرح دعوا در دادگاه نمی سازد در شرایطی نیز ممکن است جهت وصول مطالبات موکل خویش به طرح دغوای حقوقی یا کیفری متوسل شود. آنچه در انتخاب یک وکیل وصول مطالبات اهمیت دارد تخصص و تجارب قبلی او و میزان موفقیت او در پرونده های وصول مطالبات است. لذا در انتخاب یک وکیل وصول مطالبات تخصص را به عنوان مهم ترین ملاک در نظر داشته باشید.

بخوانید...
مجازات شرکت در قتل

مشاوره حقوقی وصول مطالبات

توجه داشته باشید که پیش از شروع به هر اقدامی در جهت وصول مطالبات مشاوره حقوقی وصول مطالبات از واجبات است.یک اشتباه به ظاهر کوچک کافیست تا شما را با وجود ذی حقی از دریافت طلبتان برای همیشه محروم سازد. همانطور که در ابتدای این نوشتار گفته شد وصول مطالبات اقسام مختلفی دارد. مطالبه مهریه، مطالبات پیمانکاری، مطالبات کارگر و کارفرما، وصول وجه چک و سفته و… همگی از انواع وصول مطالبات محسوب می شوند. در مواردی طرح درخواست تامین خواسته یا دستور موقت در جهت وصول مطالبات یک امتیاز مهم محسوب می شود. با صدور قرار تامین خواسته و دستور موقت شما از هر گونه نقل و انتقال بعدی اموال بدهکار جلوگیری می کنید و در جهت وصول طلبتان یک حق تقدم برای خودتان ایجاد می کنید. طبیعتا برخورداری از یک مشاوره حقوقی وصول مطالبات می تواند شما را در چنین مواردی راهنمایی کند.

مطالعه کنید » وکیل ماده ۴۷۷ قانون آئین دادرسی کیفری

نتیجه گیری

امروزه وصول مطالبات و دعاوی مرتبط آن یکی از رایج ترین دعاوی محسوب می شود. در این میان وصول وجه چک و سفته یکی از مهم ترین دعاوی وصول مطالبات است که نیازمند برخورداری از یک وکیل وصول مطالبات در جهت طرح دعاوی و پیگیری مطالبات می باشد. موسسه حقوقی صدرا با برخورداری از خدمات مشاوره حقوقی وصول مطالبات به صورت حضوری،آنلاین و تلفنی آماده خدمت رسانی به شما هستند.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.