وکیل هنری متخصص در پرونده های هنرمندان

وکیل هنرمندان جرایم مربوط به هنرمندان

وکیل هنری متخصص در پرونده های هنرمندان

تخصصی شدن امور تقریبا در تمام حوزه ها سبب شده است تا در هر امری نیازمند متخصص آن حوزه باشیم در این میان با گسترش انواع مختلف پرونده های مطروحه در دادگاه حتی وکالت دادگستری نیز به امری تبدیل شده است که عموما نیازمند وکلای خاص در حوزه ی پرونده های خاص می باشد. برای مثال تنظیم امور قرارداد ها عموما نیازمند یک وکیل آشنا و متخصص در حوزه ی تنظیم قراردادها می باشد یا در نحوه ی طرح شکواییه های مختلف کیفری نیازمند آن هستیم تا با یک وکیل متخصص در حوزه ی امور کیفری مشورت کنیم. امروزه مشورت با وکیل هنرمندان که متخصص در پرونده های هنری می باشد از لوازم و ضروریات جامعه ی امروز بشری است. مسائل و پرونده های مختلف حقوقی و کیفری هنرمندان نیازمند درک و فهم و شناسایی درست حقوق هنرمندان است که اصولا یک وکیل نا آشنا به این مسائل نمی تواند پرونده های هنرمندان را پیگیری و به سر انجام برساند لذا مراجعه به وکیل هنرمندان امری ضروری به نظر می رسد. غالب مسائل حقوقی که هنرمندان ممکن است با آن ها مواجه شوند مسائلی از جمله بحث های مرتبط با هنرمند و اثر هنری، حقوق هنرمندان و نقش وکیل هنرمندان و جرایم مربوط به هنرمندان  می باشد. اگر شما نیز به دنبال آگاهی از مسائل یاد شده در خصوص هنرمندان و اهمیت مشورت با وکیل هنرمندان هستید می توانید نوشتار زیر را تا انتها مطالعه نمایید.

مطالعه کنید : وکیل کیفری

هنرمند و اثر هنری

هنرمند در حقیقت شخصی است که به آفرینش آثار هنری می پردازد بنابراین عموما نقاشی، بازیگری، موسیقی، نمایشنامه و انواع آثار سمعی و بصری و… از حوزه های هنری محسوب می شود و به خالق آثار هنری هنرمند اطلاق می شود. در قانون حمایت از مولفان و هنرمندان و مصنفان آثار مورد حمایت قانون گذار به شرح زیر است:

 • کتاب و رساله و جزوه و نمایشنامه و هر نوشته دیگر علمی و فنی و ادبی و هنری.
 • شعر و ترانه و سرود و تصنیف که به هر ترتیب و روش نوشته یا ضبط یا نشر شده باشد.
 • اثر سمعی و بصیری به منظور اجراء در صحنه‌های نمایش یا پرده سینما یا پخش از رادیو یا تلویزیون که به هر ترتیب و روش نوشته یا ضبط یا‌نشر شده باشد.
 • اثر موسیقی که به هر ترتیب و روش نوشته یا ضبط یا نشر شده باشد.
 • نقاشی و تصویر و طرح و نقش و نقشه جغرافیایی ابتکاری و نوشته‌ها و خط های تزئینی و هر گونه اثر تزئینی و اثر تجسمی که به هر طریق و‌روش به صورت ساده یا ترکیبی به وجود آمده باشد.
 • هر گونه پیکره (‌مجسمه)
 • اثر معماری از قبیل طرح و نقشه ساختمان.
 • اثر عکاسی که با روش ابتکاری و ابداع پدید آمده باشد.
 • اثر ابتکاری مربوط به هنرهای دستی یا صنعتی و نقشه قالی و گلیم.
 • اثر ابتکاری که بر پایه فرهنگ عامه (‌فولکلور) یا میراث فرهنگی و هنری ملی پدید آمده باشد.
 • اثر فنی که جنبه ابداع و ابتکار داشته باشد.
 • هر گونه اثر مبتکرانه دیگر که از ترکیب چند اثر از اثرهای نامبرده در این فصل پدید آمده باشد

حقوق هنرمندان و نقش وکیل هنرمندان

پس از خلق یک اثر هنری شخص هنرمند نسبت به اثر هنری و دست آورد های فکری خود حق انحصاری پیدا می کند و این حق را دارد که از اثر هنری خود به نام و برای خود استفاده کند و از منافع آن بهره گیرد به چنین حقی حق معنوی یا فکری پدید آورنده گفته می شود. مطابق با قانون؛ هنرمندان نسبت به آثار هنری خود دو حق مالی و غیر مالی پیدا می کنند حق غیر مالی آنان بر اثر هنری خود به این سبب است که همیشه  اثر خلق شده منتسب به خالق هنری آن است و شخص دیگری اجازه ندارد آن اثر را برای خود و به نام خود بداند. جنبه ی مالی حقوق هنرمندان نسبت به آثار هنری خود طبق قانون حمایت از مولفان، مصنفان و هنرمندان تا زمان فوت شخص پدید آورنده برای او باقی است و پس از آن نیز از تاریخ مرگ پدیدآورنده تا پنجاه سال برای وراث او باقی می ماند. در این راستا وکیل هنرمندان با آگاهی کامل از نحوه ی مطالبات و حقوق هنرمندان و آثار هنری آنان می تواند به شما یاری برساند.

جرایم مربوط به هنرمندان

طبق قانون حمایت از حقوق مولفان، مصنفان و هنرمندان؛ هر کس تمام یا قسمتی از اثر دیگری را که مورد حمایت این قانون است به نام خود یا به نام پدید آورنده بدون اجازه او و یا عالما و عامدا به نام شخص دیگری غیر از نام پدید آورنده عرضه کند به حبس تادیبی از شش ماه تا سه سال محکوم خواهد شد. شاکی خصوصی می تواند از دادگاه صادرکننده حکم نهایی درخواست کند که مفاد حکم را در یکی از روزنامه ها به انتخاب و هزینه او آگهی نماید. توجه داشته باشید که از آن جا که شکایت های هنرمندان نسبت به سوء استفاده از آثار هنری شان از جنبه ی خصوصی بر خوردار است لذا با گذشت او موقوف می شوند.

جرایم مربوط به هنرمندان

در خصوص جرایم مربوط به هنرمندان باید گفت که عموما این جرایم مانند ضرب و جرح و جرایمی از این قبیل در مراجع عمومی صورت می گیرد و از این جهت تفاوتی میان هنرمندان با اشخاص دیگر نیست اما گاهی طرح شکایات هنرمندان مانند بازیگران در دادسرای فرهنگ و رسانه پیگیری می شود. دادسرای فرهنگ و رسانه از مراجع تخصصی ویژه ی رسیدگی به جرایم در حوزه فرهنگ، هنر و رسانه می باشد. توهین به اشخاص و انتشار مطالب خلاف واقع در رسانه ها ، جرایم مرتبط با نشر، کتاب و مالکیت معنوی و ادبی، ثبت اختراعات مالکیت معنوی و علائم تجاری و جرایم حوزه ی امور فرهنگی و هنری و هنرمندان از موارد صلاحیت این دادسرا می باشد که با طرح شکایت دادستان یا شاکی خصوصی در این دادسرا قابل پیگیری می باشد که نیازمند مشورت از یک وکیل متخصص در حوزه ی هنری و نحوه ی پیگیری دعوا جرایم مربوط به هنرمندان در مراجع مختلف از جمله دادسرای فرهنگ و رسانه می باشد.

اهمیت مشورت با وکیل هنرمندان

از آن جا که پیگیری پرونده های هنرمندان نیازمند آشنایی و مهارت خاصی می باشد که تمام وکلا و متخصصین حقوقی از آن برخوردار نیستند لذا توصیه می کنیم حتما برای پیگیری پرونده های هنرمندان با یک وکیل متخصص در حوزه ی پرونده های هنرمندان مشورت نمایید. از آن جا که پیگیری پرونده های هنرمندان نیازمند دقت و ظرافت خاصی است ممکن است یک وکیل نا آگاه به حقوق حاکم بر آثار هنری و هنرمندان پرونده را علی رغم صرف وقت و هزینه نتیجه ی مطلوب نرساند.معمولا هنرمندان هر جامعه ای افراد مشهور و شناخته شده ی آن جامعه هستند و به نوعی الگوی جامعه محسوب می شوند لذا به دلیل این حساسیت لازم است وکیل متخصص امور هنرمندان شخصی باشد که کاملا حساسیت کاری هنرمند را بشناسد و در بهترین زمان ممکن و با سرعت عمل به پیگیری حقوق و مطالبات هنرمند و طرح شکایت از سود جویان بپردازد.

نتیجه گیری

طرح و پیگیری پرونده های هنرمندان در دادگاه به جهت حساسیت کاری هنرمندان نیازمند دقت و ظرافت خاصی است به همین سبب لازم است پرونده های ناظر بر مطالبات هنرمندان، طرح شکایت از سوء استفاده کنندگان از آثار هنری هنرمندان و… به یک وکیل متخصص امور هنرمندان سپرده شود. در این راستا موسسه حقوقی صدرا به عنوان موسسه ی حقوقی پیشرو در طرح و پیگیری دعاوی و مطالبات هنرمندان با برخورداری از کادر مجرب حقوقی و وکیل متخصص هنرمندان می تواند شما را یاری برساند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *