وکیل مطالبه وجه

وکیل مطالبه وجه

امتیاز دهید post

از شایع ترین دعاوی که موجب مراجعه افراد به دادگاه می شود، دعوی مطالبه وجه یا طلب با استناد سند عادی می باشد. گاهی ممکن است پول یا وجهی به صورت قرض، میان دو نفر رد و بدل شود. فرد قرض گیرنده توافق می نماید که در تاریخ معینی، قرض خود را پس دهد. اگر این فرد به تعهد خود عمل نکند، شخص طلبکار می تواند از شخص بدهکار بابت بدهی که دارد دعوی مطالبه طلب تنظیم کند. معمولاً در پرونده های مربوط به مطالبه وجه، موکلین ترجیح می دهند از وکیل مطالبه وجه متخصص و مجرب استفاده کنند تا به بهترین نتیجه دست پیدا کنند.

مشاهده کنید » وکیل مطالبه مهریه

از مجموعه های توانمند در زمینه حل انواع پرونده های حقوقی، موسسه حقوقی صدرا می باشد. شما می توانید برای تسریع دادرسی پرونده های مطالبه وجه و طلب، از وکلای این مجموعه کمک بگیرید. این وکلا با داشتن تجربه و تخصص کافی و همچنین رزومه درخشان در حل پرونده های مشابه، می توانند شما را در رسیدن به نتیجه دلخواه یاری کنند؛ بنابراین می توانید از خدمات وکیل ارث و میراث، جرائم پزشکی و … که در این مجموعه ارائه می شود نیز استفاده نمایید.

انواع اسناد مطالبه وجه

طلبکار به منظور اثبات ادعای خود در مقام دعوی، حتماً باید مدرک کتبی یا سندی نظیر رسید کارت به کارت، فاکتور فروش یا دو شاهد، داشته باشد. به طور کلی طلبکار به منظور مطالبه وجه باید سندی را ارائه کند.

اما به صورت کلی مطالبه طلب یا وجه بر اساس یکی از موارد زیر انجام می شود:

مطالبه وجه یا طلب بر اساس رسید

در مطالبه طلب، ارائه رسیدی که توسط بدهکار امضاء شده باشد از اسنادی است که می توان با توجه به آن، طلب را مطالبه کرد. در این زمان وکیل مطالبه وجه از موکل خود می خواهد تا این رسید را به عنوان سند به مراجع قانونی ارائه کند.

مطالبه وجه یا طلب بر اساس چک

در مواردی نیز طلبکار از فرد بدهکار، چک دریافت می کند. در صورتی که مبلغ چک در زمان تعیین شده پرداخت نشود شخص طلبکار می تواند با ارائه چک برگشتی به مراجع قضایی، وجه چک و طلب خود را از بدهکار مطالبه نماید.

مطالبه وجه یا طلب بر اساس قراردادها و تعهدات مالی

در مطالبه طلب به این روش، طلبکار قراردادهایی مانند قرارداد فروش، اجاره یا ساخت را به عنوان سند مطالبه وجه به مراجع قانونی ارائه می کند.

مطالبه وجه یا طلب بر اساس سفته

گاهی نیز ممکن است طلبکار در ازای مبلغ طلب خود، از بدهکار سفته دریافت کرده باشد. در این زمان نیز شخص طلبکار می تواند با ارائه نمودن سفته به عنوان سند، اقدام به مطالبه طلب خود نماید.

مطالبه وجه یا طلب بر اساس فاکتور فروش

در برخی وارد فرد طلبکار، فاکتوری را به عنوان فاکتور فروش به امضای بدهکار می رساند. در این شیوه از مطالبه وجه یا طلب، طبق نظر وکیل مطالبه وجه، شخص می تواند با ارائه فاکتور فروش به عنوان سند به مراجع قضائی برای مطالبه طلب خود اقدام نماید.

مطالبه وجه یا طلب بر اساس واریز نمودن وجه به کارت یا حساب شخص بدهکار

گاهی امکان دارد طلبکار مبلغی را به عنوان بدهی به کارت فرد بدهکار، انتقال داده باشد. در این زمان طلبکار می تواند از طریق استعلام از بانک یا ارائه پرینت بانکی به مراجع قانونی، طلب خود را از شخص بدهکار مطالبه کند.

مطالبه وجه یا طلب بر اساس پرداخت دستی در حضور فرد شاهد

در مواردی نیز ممکن است طلبکار در حضور شاهد، قرضی را به صورت دستی به بدهکار داده باشد. در این مورد نیز فرد طلبکار می تواند استشهاد شاهد را به عنوان سند برای دریافت طلب خود به مراجع قضایی ارائه نماید.

روش های مطالبه طلب با کمک وکیل مطالبه وجه

معمولاً مطالبه طلب یا وجه بدهی از فرد بدهکار به دو شیوه زیر انجام می گیرد:

  • ارسال اظهارنامه
  • تنظیم دادخواست برای مطالبه وجه

مطالبه وجه به روش ارسال اظهارنامه

 وکیل مطالبه وجه معتقد است ارسال اظهارنامه به شخص بدهکار ضرورتی ندارد؛ اما طبق ماده 156 قانون دادرسی مدنی، طلبکار می تواند پیش از ارائه دادخواست رسمی، از طریق اظهارنامه، طلب خود را از بدهکار مطالبه کند. در این شیوه، اظهارنامه به مراجعی نظیر اداره ثبت اسناد یا دفاتر دادگاه ها ارائه می شود. این مراکز وظیفه دارند تا این اظهارنامه را به شخص بدهکار ابلاغ کنند.

مطالبه وجه به روش تنظیم دادخواست

در مواردی ممکن است پس از ابلاغ اظهارنامه به بدهکار، پاسخ مناسبی از طرف او به طلبکار داده نشود. در این مواقع لازم است تا طلبکار، دادخواستی را تنظیم کرده و به دفاتر خدمات قضائی مراجعه نموده و دادخواست خود را به متصدی این دفتر ارائه کند. در این زمان، متصدی موظف است تا دادخواست را تایپ و ثبت نماید. البته برای ثبت دادخواست لازم است تا طلبکار مستندات خود را به همراه اصل کارت ملی به این دفتر ارائه کند.

طبق تجربیات وکیل مطالبه وجه، بعد از ثبت دادخواست، پرونده به روش الکترونیکی به مراجع قضایی ارسال می گردد. سپس پیامکی حاوی شماره پرونده به طلبکار ارسال می شود. شخص طلبکار از طریق این پیامک متوجه خواهد شد که پرونده مورد نظر به کدام یک از مراجع قانونی ارسال شده است.

در این زمان اگر مبلغ بدهی بیش از 20 میلیون باشد، دادخواست جهت رسیدگی به دادگاه ارجاع می گردد؛ اما اگر مبلغ طلب 20 میلیون یا کمتر از آن باشد، دادخواست جهت رسیدگی به شورای حل اختلاف ارجاع می شود.

پس از مشخص شدن مرجع ذی صلاح برای رسیدگی به پرونده، طلبکار باید هزینه دادرسی را پرداخت کند. طبق قوانین دادرسی مدنی باید اصل مستندات در اولین جلسه دادرسی به دادگاه تحویل شود. در غیر این صورت دادگاه می تواند به علت کافی نبودن دلایل، دعوا را رد کند.

هنگامی که فرد بدهکار در دعوا محکوم شد، ملزم به پرداخت مبلغ طلب و کلیه هزینه های مربوط به دادرسی و خسارت دیر کرد به طلبکار خواهد شد.

جمع بندی

دعاوی مالی از پیچیده ترین و پرتکرارترین دعاوی حقوقی محسوب می شوند. به دلیل اهمیتی که این پرونده ها دارند بهتر است برای حل آن‌ها از وکیل مطالبه وجه یاری بگیرید. مجموعه حقوقی صدرا، مجرب ترین وکلا را در زمینه دعاوی مختلف حقوقی در اختیار دارد. وکلای این مجموعه به علت دانش و تجربه بالای خود قادرند پیچیده ترین پرونده های مربوط به مطالبه وجه را در کوتاه ترین زمان ممکن، حل و فصل نمایند. علاوه بر این پرونده ها، وکلای مجموعه حقوقی صدرا در زمینه حل پرونده های مختلف از جمله جرایم پزشکی و … نیز بسیار توانا هستند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *