وکیل مطالبه مهریه

وکیل مطالبه مهریه

امتیاز دهید post

این روزها یکی از چالش برانگیزترین دعاوی حقوقی در دادگاه ها، مطالبه مهریه می باشد. به این منظور بسیاری از افراد برای حل این مسئله به وکیل مطالبه مهریه مراجعه می کنند. با توجه به گستردگی مفاد قانونی در دعاوی مطالبه مهریه، حضور وکیل آگاه به قوانین و مقررات بسیار مفید می باشد.

در بسیاری از مواقع شاهد به طول انجامیدن مسائل حقوقی خانواده از جمله مطالبه مهریه در دادگاه ها بوده ایم، که عدم حضور وکیل انجام این پروسه را سخت تر کرده است. وکیل مطالبه مهریه دارای مدرک پایه یک دادگستری می باشد، که از تجربه و دانش کافی در زمینه مهریه و دعاوی خانوادگی برخوردار است.

با توجه به اینکه مطالبه مهریه، به عنوان یک دعوی مالی مطرح می شود و ارزش ریالی دارد، از اهمیت ویژه ای برخوردار است. بنابراین وکیل مطالبه مهریه باید از آگاهی و اشراف کافی نسبت به جزئیات متعدد در این گونه پرونده ها برخوردار باشد. لازم به ذکر است که داشتن وکیل مطالبه مهریه در این مسیر الزامی نیست و در صورت تمایل، افراد خود می توانند پیگیر پرونده باشند. حضور وکیل دارای مزیت هایی است که در ادامه این مقاله به آن خواهیم پرداخت، اما پیش از آن نیاز داریم که با مقوله مهریه و قوانین آن بیشتر آشنا شویم.

مهریه و انواع آن

با توجه به ماده 190 قانون اساسی میزان مهر یا صداق باید مشخص و معلوم باشد. بنابراین حتما باید میزان آن را مشخص و مکتوب کرد و صرفا تعیین آن کافی نیست. در صورتی که پس از ازدواج نزدیکی صورت گیرد، قانون مهریه ای را با توجه به شرایط اجتماعی، اقتصادی و به روز و شرایط زوجه معین می کند. مهریه در ایران به چهار دسته کلی تقسیم می شود:

 • مهر المثل: در زمان عقد میزان مهریه مشخص نشده باشد، مهریه خارج از عرف بوده و غیر قابل انتقال باشد، از نظر قانونی و شرعی باطل باشد.
 • مهر المسمی: این نوع در ایران رایج ترین نوع مهریه است، که بر اساس رضایت بین طرفین، تعیین شده و در سند ازدواج ذکر می شود. پس از جاری شدن عقد، این مهر را به عنوان دین بر گردن مرد، می دانند. بنابراین پس از جاری شدن عقد، زن مالک آن بوده و می تواند آن را مطالبه کند. اگر زن پیش از نزدیکی این نوع مهر را مطالبه کند، تنها نیمی از آن به او تعلق می گیرد.
 •  مهر متعه: این نوع مهر را با توجه به شرایط اجتماعی و اقتصادی مرد، تعیین می کنند. اگر میزان مشخصی از مهریه تعیین نشده و یا مهریه تعیین شده غیر قابل انتقال باشد، این نوع مهریه به زن تعلق می گیرد. این مهر در شرایطی که نزدیکی صورت نگرفته باشد هم به زن تعلق می گیرد. در صورتی که ثابت شود، مرد توانایی مالی پرداخت آن را ندارد، حق پرداخت این مهریه از او برداشته می شود.
 • مهر السنة: مقدار مشخص شده در این مهر بین 400 تا 500 درهم می باشد. گفته می شود که این نوع مهریه، میزان مهری است که پیامبر اسلام هنگام عروسی حضرت علی با فاطمه، در نظر گرفته بوده است. 

نکته قابل ذکر این است که هیچ الزامی وجود ندارد تا حتما میزان مهریه را در زمان عقد تعیین کرد، زوجین می توانند پس از جاری شدن خطبه نیز برای آن تصمیم بگیرند. میزان مشخص شده برای مهر را می توان پس از عقد نیز تغییر داد. در صورتی که هنوز نزدیکی صورت نگرفته و زن بخواهد اقدام به جدایی کند و پیش از آن نیز تمام مهر را به طور کامل دریافت کرده باشد، باید نیمی از آن را به مرد بازگرداند.

ویژگی های وکیل مطالبه مهریه

اگر به وکیل مطالبه مهریه نیاز دارید، باید به این ویژگی ها توجه داشته باشید و آن ها را در نظر بگیرید. وکیل منتخب باید از تجربه کافی در این زمینه برخوردار باشد تا بتواند با ایجاد توافق خارج از دادگاه بین طرفین این مسیر را کوتاه تر کند. ممکن است پرونده مطالبه مهریه، مدت زمان زیادی را به خود اختصاص دهد، اما با ایجاد توافق بین طرفین می توان جلوی ضررهای مالی و زمانی را گرفت.

وکیل مطالبه مهریه باید توانایی حل مسائل پیچیده را داشته و راه حل های مناسبی پیش روی طرفین قرار دهد. مهریه با وضعیت اقتصادی و اجتماعی ارتباط مستقیم دارد، بنابراین وکیل مطالبه مهریه باید توانایی برقراری ارتباط صحیح بین این دو را داشته باشد. 

مزایای حضور وکیل مطالبه مهریه

با حضور وکیل مطالبه مهریه دیگر نیازی نیست تا طرفین برای انجام پروسه آن به دادگاه مراجعه کنند. از طرفی دانستن مفاد قانونی به طرفین این اطمینان را می دهد، که مسیر پرونده با توجه به درخواست آنان پیش خواهد رفت.

یکی از مهمترین مزایای حضور وکیل مطالبه مهریه نیز صرفه جویی در هزینه و وقت است. در نتیجه افرادی که دارای مشغله کاری هستند و فرصت کافی برای حضور در دادگاه ها را ندارند بهتر است به وکیل خود وکالت انجام امور را بدهند. با توجه به آگاهی کافی وکیل از مراحل مختلف در دادرسی، کوتاه ترین راه را برای اخذ حقوق موکل خود انتخاب خواهد کرد.

اگر هزینه های وکیل مطالبه مهریه شما را نگران کرده است، باید بدانید که با توجه به خدمات حقوقی که در اختیار شما قرار می گیرد، دستمزد یک وکیل بسیار مقرون به صرفه می باشد. از دیگر خدمات قانونی که وکیل مطالبه مهریه می تواند در اختیار افراد قرار دهد، می توان به این موارد اشاره کرد:

 • جهزیه
 • ازدواج مجدد
 • نسب
 • شروط مربوط به ضمن عقد نکاح
 • اذن در نکاح، عقد دائم و یا موقت
 • نفقه اقارب
 • حضانت و ملاقات فرزند
 • فسخ، رجوع، طلاق، بذل مدت، انفساخ نکاح
 • نشوز و تمکین
 • نفقه و اجرت المثل روزهای زوجیت

روش های مطالبه مهریه چیست؟

موارد و روش های مختلفی برای مطالبه مهریه وجود دارد، که هر یک از آن ها از مزایا و معایبی برخوردارند. با حضور وکیل مطالبه مهریه می توانید یکی از روش های مطالبه مهریه را با توجه به شرایط خود انتخاب کنید. بر اساس قانون روش های دریافت مهریه به دو دسته کلی تقسیم می شود.

تعدیل اقساط مهریه

وکیل مطالبه مهریه

در دسته اول که به آن اجرای ثبت گویند، زوجه می تواند با ارائه مدارک به دفتر عقدی، درخواست صدور اجراییه مهریه را ارائه دهد. پس از صدور دستور اجرایی، زوج به مدت 10 روز فرصت دارد تا مهریه همسر خود را بپردازد. زوج همچنین می تواند شیوه مشخصی را برای پرداخت مهریه ارائه دهد. در صورت اتمام مدت زمان اعلام شده و عدم پرداخت مهریه از سوی مرد، تمام دارایی های وی توقیف خواهد شد. اگر بازهم اقدامی از طرف زوج صورت نگرفت، قانون تمامی اموال او را به مزایده می گذارد و به میزان مبلغ مهریه زوجه، آن ها را به فروش می رساند.

در روش دیگر زوجه می تواند با راهنمایی وکیل مطالبه مهریه، دادخواست مورد نظر را تنظیم و به دادگاه خانواده ارائه دهد. روند دادرسی پرونده پس از ارائه دادخواست آغاز خواهد شد و شعبه مورد نظر تعیین می شود. طرفین باید به همراه وکیل مطالبه مهریه در زمان و مکان مقرر شده، حضور پیدا کنند تا مراحل دادرسی طی شود.

اموالی که میتوان آنها را برای اخذ مهریه توقیف کرد عبارتند از:

 • حساب سپرده و یا حقوق پرسنلی
 • تلفن همراه
 • زمین با انواع کاربری مسکونی و کشاورزی
 • سهام تجاری
 • منزل مسکونی از جمله ویلا و یا آپارتمان
 • تمامی مطالباتی که زوج از اشخاص دیگر دارد

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *