وکیل مطالبه دیه یا وکیل دیه تصادفات

وکیل دیه

معمولاً در تصادف، علاوه بر آسیب دیدن خودرو ممکن است یکی از طرفین یا هر دوی آنها دچار آسیب بدنی شوند. هرگونه آسیب و صدمه ای که از جانب یک شخص به شخص دیگر وارد می شود قابل پیگیری و مطالبه دیه است. بسیاری از افراد از مراحل قانونی مطالبه دیه آگاهی کافی ندارند. این امر در تضییع حقوق این افراد بسیار تأثیرگذار است. حضور وکیل مطالبه دیه یا وکیل دیه تصادفات در این پرونده به دلیل تخصص و دانش بالای او، باعث احقاق حق و دریافت کامل دیه توسط فرد آسیب دیده می شود؛ بنابراین مراجعه به موسسه حقوقی معتبر می تواند گره گشای مسائل مربوط به دریافت دیه باشد.

بهترین وکیل مطالبه دیه

وکیل مطالبه دیه به وکیلی گفته می شود که با کسب اطلاعات و شواهد موجود، اشراف کاملی بر پرونده دیه داشته باشد. در این صورت می تواند لایحه ای قدرتمند و مناسب تنظیم نموده و تسلیم دادگاه نماید. این کار باعث می شود تا دادگاه بتواند بر اساس مدارک کامل جمع آوری شده توسط وکیل، پرونده دیه را در کوتاه ترین زمان ممکن بررسی و رأی خود را صادر نماید.

برای بهره مندی از وکلای مجرب می توانید به موسسه حقوقی صدرا مراجعه نمایید. این مرکز با تمام وکلای باتجربه و ماهر از سراسر کشور همکاری داشته و می تواند گزینه مناسبی برای به نتیجه رسیدن پرونده دیه باشد. در صورتی که درگیر پرونده دیه هستید می توانید از وکیل مطالبه دیه یا وکیل دیه تصادفات و کادر توانمند موسسه حقوقی صدرا، مشاوره دریافت نموده و از وکلای حرفه ای آن کمک بگیرید. مراجعه به موسسه حقوقی صدرا باعث به ثمر رسیدن پرونده به نفع شما و دریافت دیه در کوتاه ترین زمان ممکن خواهد شد.

دیه تصادفات چیست؟

در صورتی که تصادف منجر به نقص عضو یا فوت فرد آسیب دیده شود وکیل دیه وارد عمل می شود. وکیل با ارائه مدارک، سعی بر دریافت مبلغی با عنوان دیه و پرداخت آن به بازماندگان فرد فوت شده می نماید. میزان دیه توسط دادگاه تعیین شده و بستگی به شدت جراحات وارد شده به فرد و یا فوت وی دارد. لازم به ذکر است در ماه های حرام که شامل ذی القعده، ذی الحجه، محرم و صفر است مبلغ دیه به همراه یک سوم از کل دیه به فرد آسیب دیده یا فوت شده تعلق می گیرد.

مبلغ دیه زن چگونه محاسبه می شود؟

در سال های اخیر مبلغی که به عنوان دیه زنان در نظر گرفته می شد، نصف دیه مردان بود؛ اما قوانین جدید برای پرداخت دیه زن وضع شده که در صورت مشاوره با وکیل مطالبه دیه یا وکیل دیه تصادفات از آنها آگاه خواهید شد.

مطابق تصمیمات شورای نگهبان و مجلس شورای اسلامی، دیه زن و مرد با هم برابر است. علت برابر شدن دیه زن و مرد، به این دلیل است که بسیاری از زنان سرپرست خانوار محسوب می شوند. به همین دلیل در صورت تصادف و یا فوت وی، خانواده و بازماندگان زن دچار مشکل و سختی خواهند شد. از این رو پرداخت دیه می تواند تا حدودی مشکلات و مسائل خانواده فرد متوفی را برطرف نماید. لازم به ذکر است در پرونده های جنایی و قتل، دیه زن همچنان نصف دیه مرد تعیین می شود.

نحوه محاسبه دیه تصادف اتباع خارجی

مطابق قانون کشور ایران، کلیه اتباع خارجی که دارای اجازه اقامت و کار در کشور هستند، به عنوان شهروند ایرانی محسوب می شوند. در نتیجه، مانند اشخاص ایرانی دیه کامل به این افراد تعلق می گیرد. در صورتی که افراد اقامت و مجوز کار در کشور را نداشته و در ایران تصادف کنند، بازماندگان وی می توانند دیه کامل را طلب نمایند. اتباع خارجی با کمک گرفتن از وکیل مطالبه دیه یا وکیل دیه تصادفات می توانند مبلغ دیه را به طور کامل از شرکت بیمه دریافت نمایند.

آثار حقوقی و مجازات های دیه تصادفات

آثار حقوقی به معنای این است که خسارت ها و زیان های وارد شده به فرد جبران شود. این آثار دارای دو جنبه مادی و معنوی می باشند. جنبه مادی، جبران خسارت و زیان های مادی مانند هزینه بیمارستان، خسارت خودرو و … است. در جنبه معنوی لازم است شخص مقصر به میزان تعیین شده متحمل حبس شود. به عبارتی دیگر، هر گاه بر اثر عدم رعایت قوانین رانندگی، عمل تصادف و یا قتل غیر عمد اتفاق بیافتد، این امر منجر به ایجاد آثار زیر خواهد شد:

 1. حبس راننده مقصر به طول مدت 6 ماه تا 3 سال
 2. پرداخت دیه به بازماندگان متوفی. لازم به ذکر است پرداخت دیه هیچ تأثیری در کاهش مدت حبس راننده نخواهد داشت.

انواع جراحت و محاسبه میزان دیه آنها

با مراجعه به وکیل مطالبه دیه یا وکیل دیه تصادفات اطلاعات لازم را در زمینه انواع جراحت کسب خواهید نمود. انواع جراحات وارده به افراد در طی تصادف و مبلغ تعیین شده به عنوان دیه برای آنها به شرح زیر است:

 • حارصه: به خراش سطحی پوست که دچار خونریزی نشده باشد حارصه می گویند. میزان مبلغ دیه برای حارصه یک صدم دیه کامل است.
 • دامیه: این مورد عمیق تر از حارصه بوده و قسمت آسیب دیده دچار خونریزی جزئی می شود. میزان دیه برای دامیه، دو صدم دیه کامل است.
 • متلاحمه: در متلاحمه، شخص دچار آسیب دیدگی عمیق تر می شود؛ اما جراحت به پوشش نازکی که روی استخوان قرار دارد نرسیده است. دیه متلاحمه سه صدم دیه کامل تعیین می شود.
 • سمحاق: در این مورد جراحت بسیار عمیق بوده و به پوست روی استخوان می رسد؛ اما به آن صدمه ای وارد نمی کند. دیه سمحاق، چهار صدم دیه کامل است.
 • موضحه: در این جراحت، پوست روی استخوان نیز آسیب دیده و دچار پارگی می شود. دیه موضحه، پنج صدم دیه کامل است.
 • ماموم: شدت جراحت در ماموم بسیار شدید است. به طوری که باعث از بین رفتن قسمتی از استخوان شده و به مغز استخوان آسیب می زند. با سپردن امور مربوط به دریافت دیه به وکیل مطالبه دیه یا وکیل دیه تصادفات می توانید دیه کامل این جراحت که یک سوم دیه کامل است را دریافت نمایید.
 • دامغه: به صدماتی که در اثر آسیب به استخوان و جراحت کیسه مغز وارد می شود، دامغه می گویند. در محاسبه دیه دامغه علاوه بر دیه شکستگی استخوان، دیه ارش مغز استخوان نیز محاسبه می شود. (ارش به میزان خسارت تعیین شده ای گفته می شود که پرداخت آن اجباری است؛ اما مبلغ آن به طور دقیق محاسبه نمی شود. محاسبه این مبلغ طبق تشخیص پزشکی قانونی انجام می شود)
 • جائفه: جراحتی که توسط خنجر، گلوله، میله و امثال آن در شکم، پهلو و سینه ایجاد می شود جائفه نام دارد. میزان دیه آن یک سوم بوده و در صورت خارج شدن جسم از طرف دیگر، دو دیه برای جائفه تعیین می شود.
 • نافذه: در صورتی که خنجر و یا گلوله در یکی از اعضای بدن فرو رود، دیه برای مرد یک دیه کامل و برای زن، دیه ارش ثابت تعیین می شود.

جمع بندی وکیل مطالبه دیه

بهره مندی از وکیل مطالبه دیه یا وکیل دیه تصادفات می تواند تأثیر بسزایی در گرفتن دیه در کوتاه ترین زمان ممکن داشته باشد. برای این کار بهتر است به موسسه های معتبر و مجرب حقوقی مراجعه نمایید. موسسه حقوقی صدرا از بهترین گزینه ها برای بهره مندی از وکلای درجه یک از سراسر کشور می باشد. این مرکز بر عملکرد اعضای خود نظارت دقیق دارد. این کار باعث می شود ضمن مدیریت قوی، پرونده های سپرده شده به این مرکز نتایج ایده آلی را به همراه داشته باشند. شما نیز می توانید با سپردن امور مربوط به مطالبه دیه به موسسه حقوقی صدرا، نتایج موفقیت آمیز را در کوتاه ترین زمان ممکن دریافت نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *