وکیل متخصص بانکی


امتیاز دهید post

بدون شک بانک ها و مؤسسات مالی نقش مهم و تأثیرگذاری در اقتصاد هر کشور دارند. اکثر افراد در جوامع امروزی از خدمات ارائه شده توسط بانک ها استفاده می کنند. دریافت تسهیلات، سپرده گذاری بلندمدت، مشارکت در پروژه های عمرانی و … از خدمات ارائه شده توسط بانک ها به شمار می روند. بهره مندی از این خدمات نیازمند شناخت دقیق قوانین وضع شده، آیین نامه و بخش نامه های بانکی می باشد؛ اما به هر حال برخی از کاربران ممکن است در استفاده از این خدمات با برخی از دعاوی مواجه شوند. در این موارد، وکیل متخصص بانکی می تواند بسیاری از این مشکلات را رفع کند. این وکیل فردی است که از تمامی تحولات جدید و قوانین قدیمی امور بانکی آگاه است. پس می تواند به متقاضیان تسهیلات و همچنین بانک ها و مؤسسات مالی در پرونده های حقوقی کمک کند.

وکیل متخصص بانکی چه کسی است؟

وکیل بانکی فردی است که در امور مربوط به بانک ها و مؤسسات مالی، دانش و تبحر لازم را دارد. این امور از جمله ملزومات زندگی اقشار مختلف جامعه در دنیای مدرن امروز است. به طوری که بسیاری از افراد به صورت روزمره با امور بانکی سر و کار دارند.

بسیاری از افراد تصور می کنند در امور بانکی نیاز به راهنمایی و مشاوره ندارند؛ اما در اکثر دعاوی مربوط به این امور، پیچیدگی زیادی مشاهده می شود. بهتر است بدانید شکایت از بانک به راحتی امکان پذیر نیست و برای کسب نتایج موفقیت آمیز در پرونده های بانکی نیاز به حضور افراد متخصص و مجرب است.

وکیل بانکی از جمله افرادی است که کمک گرفتن از او باعث جلوگیری از بروز مشکلات مختلف بین بانک و متقاضی می شود. وکیل متخصص بانکی از وکلای پایه یک دادگستری بوده و تحصیلات آکادمیک این رشته را با موفقیت گذرانده است. این فرد با کلیه قوانین بانکی، قواعد و عملیات های بانکی آشنایی دارد. همچنین برای کسب قواعد جدید، دانش بانکی خود را به روز می کند. وکیل با حضور در پرونده بانکی، می تواند دعاوی پیش آمده از درخواست وام و قراردادهای مختلف بانکی را حل کند.

انواع دعاوی بانکی

به طور کلی دعوای پیش آمده بین بانک ها و افراد در دو حالت اتفاق می افتد. حالت اول به شکایت مشتری علیه بانک مربوط می شود. در این حالت فرد می تواند با مراجعه به وکیل متخصص، اقدامات لازم برای احقاق حق خود را پیگیری نماید.

حالت دوم، برعکس بوده و در آن، بانک از افراد شکایت می کند. در این حالت نیز بانک می تواند برای پیگیری پرونده دعاوی خود و کسب نتایج موفقیت آمیز، از حضور وکیل متخصص بانکی بهره مند شود. لازم به ذکر است بیشتر دعاوی بین افراد و بانک به دریافت وام و تسهیلات، اشتباهات محاسباتی بانک در خصوص تأخیر در تأدیه، مزایده و دعاوی ارزی اختصاص دارد.

انواع دعاوی مطرح شده توسط مشتری علیه بانک

از جمله شکایت های مطرح شده توسط مشتری علیه بانک می توان به موارد زیر اشاره کرد:

فک رهن

فک رهن از جمله رایج ترین دعاوی مطرح شده علیه بانک محسوب می شود. معمولاً بانک ها برای ارائه برخی از خدمات خود مانند وام، اقدام به دریافت وثیقه از مشتری می کنند. این وثیقه می تواند به صورت اموال منقول و یا غیر منقول باشد. اموال منقول به ضمانت های بانکی، اسناد تجاری مانند چک و سفته و سپرده های بانکی گفته می شود. اموال غیر منقول نیز شامل اسناد مربوط به املاک تجاری و مسکونی هستند.

میزان وام دریافتی بر اساس نوع و ارزش وثیقه، تعیین و پس از طی مراحل اداری به مشتری پرداخت می شود. پس از اتمام دوره پرداخت، بانک باید نسبت به فک رهن وثیقه دریافتی اقدام کند. در صورتی که پس از پرداخت کامل اقساط، بانک وثیقه را فک رهن نکند، مشتری می تواند علیه بانک شکایت نماید.

برای کسب نتایج بهتر در اقامه دعوا علیه بانک، بهتر است امور مربوط را به وکیل متخصص بانکی بسپارید.

استرداد اسناد ضمانتی

اسناد تضمینی به برگه هایی گفته می شود که بانک به منظور تضمین پرداخت اقساط تسهیلات از مشتری دریافت می کند. این اسناد شامل چک، سفته و برات است. پس از پرداخت کامل اقساط، بانک موظف به پس دادن این برگه های تضمینی به مشتری است. در صورتی که این اقدام توسط بانک انجام نشود مشتری می تواند نسبت به استرداد ضمانت، اقامه دعوا کند.

الزام به مفاصای دریافتی از مشتری

در صورتی که بانک بر اثر اشتباهات محاسباتی، سود بیشتری از وام گیرنده دریافت کند این شکایت مطرح خواهد شد. در این دعوا، مشتری بلافاصله پس از اطلاع از این موضوع می تواند با کمک وکیل، علیه بانک شکایت کند.

ابطال شروط قید شده در قرارداد توسط وکیل متخصص بانکی

این دعاوی زمانی مطرح است که مشتری قراردادهایی مانند تسهیلات مضاربه، قراردادهای سرمایه گذاری و مشارکتی، فروش اقساطی و … را با بانک تنظیم کند. در صورتی که مشتری از مفاد و آیین نامه های مربوط به این قرارداد آگاهی نداشته باشد امکان تعهد مواردی خارج از قوانین امور بانکی وجود دارد.

در این حالت مشتری می تواند با کمک وکیل متخصص بانکی از بانک شکایت نموده و دادخواستی برای ابطال شروط قرارداد ارائه نماید. مشتری می تواند در این دادخواست تقاضای حذف بخش هایی از شروط درج شده و مخالف با مصوبه های بانکی را داشته باشد.

دعاوی مطرح شده توسط بانک علیه مشتری

این دعاوی به مطالبه وجه نقد و مطالبه وجه ناشی از وثیقه ملکی مربوط است. همانطور که گفته شد مشتری می تواند با ارائه اسناد تجاری به بانک، تسهیلات درخواستی خود را دریافت کند. در صورتی که شخص توانایی پرداخت وام را نداشته باشد، بانک می تواند از محل این تضمین به عنوان روشی برای احقاق حقوق خود استفاده نماید.

وثیقه ملکی نوع دیگری از تضمین است که افراد برای دریافت وام به عنوان وثیقه در اختیار بانک می گذارند. زمانی که وام گیرنده اقساط خود را به موقع پرداخت نکند، بانک می تواند با ثبت دادخواست نسبت به توقیف ملک اقدام کند. اگر شخص بدهی خود را پرداخت نکند بانک نسبت به مزایده ملک توقیفی اقدام خواهد کرد.

جمع بندی وکیل متخصص بانکی

برای بهره مندی از وکیل متخصص بانکی می توانید به موسسه حقوقی صدرا مراجعه کنید. در این موسسه، کلیه پرونده های مربوط به دعاوی بانکی توسط مجرب ترین وکلا از سراسر کشور رسیدگی می شود. برای کسب اطلاعات بیشتر و همچنین مشاوره حقوقی رایگان می توانید به وب سایت موسسه حقوقی صدرا مراجعه نموده و یا از طریق شماره های درج شده، با کارشناسان خبره این موسسه در ارتباط باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *