وکیل دادسرای نظامی

وکیل دادسرای نظامی

3/5 - (1 امتیاز)

دادسرای نظامی از نهاد هایی است که در آن به جرم افراد شاغل در ارگان های نظامی کشور رسیدگی می شود. در صورتی که افراد نظامی مرتکب جرم شوند دادسرای نظامی وظیفه بررسی و رسیدگی به جرم را انجام می دهد. با توجه به دشوار بودن مراحل رسیدگی و اعتراض در دادسرای نظامی، مراجعه به وکیل دادسرای نظامی بهترین روش برای اثبات بی گناهی و حقانیت نظامیان است.

وکیل دادسرای انتظامی، فردی است که با قبول وکالت افراد نظامی سعی در برائت موکل خود از جرم اعلام شده و اثبات بی گناهی او دارد. در صورتی که به دنبال وکیلی مجرب و ماهر در این رشته هستید پیشنهاد ما مراجعه به موسسه حقوقی صدرا است. وکلای این موسسه با بهره مندی از سابقه درخشان و تخصص کافی در این رشته می توانند نقشی مؤثر در اثبات بی گناهی افراد نظامی در کوتاه ترین زمان ممکن داشته باشند.

معرفی وکیل دادسرای نظامی

در صورتی که شکایتی علیه یکی از افراد نظامی صورت گیرد، این فرد می تواند برای خود وکیل انتخاب نماید. در واقع بهره مندی از وکیل، حق مسلم تمام افرادی است که به عنوان متهم در دادسرا حضور دارند. نظامیان کشور نیز از این قانون مستثنی نبوده و در صورت اعلام جرم علیه آنها می توانند از حضور وکیل دادسرای نظامی در پرونده خود بهره مند شوند.

علاوه بر فرد متهم، فرد شاکی نیز می تواند برای پرونده خود وکیلی کاردان و با تجربه انتخاب نماید. وکیل دادسرای انتظامی در حوزه رسیدگی به دعاوی کیفری افراد نظامی تخصص و مهارت کامل دارد. این وکیل با طی نمودن پرونده های کیفری مختلف، تجربه و دانش لازم برای دفاع از موکل خود و کسب نتایج موفقیت آمیز در چنین پرونده هایی را به دست آورده است. وکیل دادسرای انتظامی جزو وکلای پایه یک دادگستری بوده و نیاز است برای قبول وکالت پرونده نظامی، دارای پروانه وکالت معتبر باشد.

وکیل دادسرای نظامی

دادسرای نظامی صلاحیت رسیدگی به جرائم چه ارگان هایی را دارد؟

یکی از ویژگی های مهم وکیل حقوقی نظامی، حضور در دادگاه نظامی و رسیدگی دقیق به امور پرونده موکل خود است. بهتر است بدانید جرائم نظامی جزو جرائم پرخطر بوده و رسیدگی به این موارد نیازمند دقت و حساسیت بسیار زیاد است. در این پرونده ها هیچ گونه عفو و یا تخفیفی برای مجرم وجود ندارد؛ زیرا جرائم نظامی خطرات و صدمات شدیدتری برای جامعه در پی دارند. به همین دلیل لازم است در انتخاب وکیل دادسرای نظامی دقت و حساسیت زیادی داشته باشید.

 مطابق قانون 1 نیروهای مسلح، جریان شکایت و رسیدگی به پرونده های افراد زیر در دادسرای نظامی انجام می شود

 • کلیه کارکنان ستاد نیروهای مسلح کشور و سایر سازمان های مرتبط با این ستاد
 • کلیه کارکنان ارتش جمهوری اسلامی و همچنین تمام سازمان های وابسته به ارتش
 • v     اعضای بسیج و کارکنان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران و کلیه سازمان های وابسته
 • کارکنانی که حیطه خدمت آنها مشمول قوانین نیروی انتظامی کشور می شود
 • کلیه سربازان و کارکنان وظیفه از زمان شروع خدمت تا پایان آن
 • تمامی دانش آموزان و دانشجویانی که مطابق با قوانین استخدامی نیروهای مسلح در مراکز آموزشی نظامی در داخل و خارج از کشور به تحصیل مشغول هستند
 • کلیه کارکنانی که به طور موقت در خدمت نیروهای مسلح هستند

مراحل شکایت در دادسرای نظامی

برای آشنایی با مراحل شکایت در دادسرای نظامی و کسب نتیجه مطلوب در این پرونده، پیشنهاد می شود پیش از هرگونه اقدامی با وکیل دادسرای نظامی مشاوره نمایید. همچنین پروسه رسیدگی به پرونده نظامی خود را به وکیل بسپارید. به این ترتیب از حصول نتایج موفقیت آمیز در پرونده خود مطمئن خواهید بود.

مراحل طرح شکایت در دادسرای نظامی به صورت زیر انجام می شود:

 1. ابتدا لازم است با مراجعه به دفاتر الکترونیک قضایی یا دادسرای نظامی شکایت خود را مطرح نمایید. در این مرحله لازم است فرم شکوائیه را پر کرده و تمام مدارک موجود را به پیوست این فرم به دفتر دادستانی ارجاع دهید.
 2. پس از طرح و ثبت شکایت، پرونده تحت نظر وکیل دادگستری به بخش بازرسی ناجا ارجاع خواهد شد. در این مرحله حضور فرد شاکی یا موکل او در تمام مراحل دادرسی ضروری است؛ زیرا در برخی مراحل نیاز است مدارک تکمیلی برای رسیدگی بهتر به بازرسی ارائه شود.
 3. پس تکمیل پرونده نظامی، بازرسی ناجا پرونده را به همراه گزارشی کامل و مفصل به دادسرا ارسال می کند.
 4. پس از بررسی و مطالعه پرونده توسط دادستان، پرونده به شعبه بازرسی ارسال می شود. سپس وکیل دادسرای نظامی با حضور خود در دادسرا، مستندات و شواهد موجود را به دادسرا ارائه داده و از حقوق موکل خود دفاع خواهد نمود.
وکیل دادسرای نظامی

چگونگی رسیدگی به پرونده ها در دادسرای نظامی

پس از بررسی کامل پرونده توسط دادستان و شنیدن اظهارات موکل، در صورتی که جرم برای دادسرای نظامی محرز شود، پرونده با صدور کیفرخواست به دادگاه نظامی ارجاع داده می شود. لازم به ذکر است رسیدگی در دادسرا و دادگاه نظامی مطابق با آیین دادرسی انجام گرفته و فرد متهم می تواند در تمام مراحل دادرسی برای خود وکیل داشته باشد.

در حال حاضر سازمان قضایی در تمام مراکز استان ها دارای دادسرا و دادگاه نظامی می باشد. این مراکز موظف هستند تا به جرائمی که در حوزه قضایی به وقوع می پیوندد رسیدگی نمایند. کلیه دادگاه های نظامی به دو زیر مجموعه دادگاه یک و دو تقسیم بندی می شوند.

دادگاه نظامی 1 به جرائم نظامی که در قانون، مجازات های شدیدی برای آن وضع شده است رسیدگی می کنند. به جز تعداد معدودی از آرای دادگاه نظامی، اکثر آراء قابل تجدید نظر بوده و امکان اعتراض و تجدید نظر در دیوان عالی کشور برای آنها وجود دارد.

جمع بندی

برای بهره مندی از وکیل دادسرای نظامی می توانید به موسسه حقوقی صدرابه عنوان معتبرترین و مجرب ترین مجموعه رسیدگی به پرونده های حقوقی و کیفری مراجعه نمایید. این مرکز با بهره مندی از مشاوران توانمند و وکلای با تجربه از سراسر کشور می کوشد تا خدمات مربوط به وکالت دعاوی مختلف را در بهترین حالت ممکن به مراجعین عزیز ارائه نماید. برای کسب اطلاعات بیشتر و مشاوره رایگان با وکلای موسسه حقوقی صدرا می توانید با شماره های این مجموعه تماس حاصل نمایید. همچنین با مراجعه به سایت موسسه، راهنمایی لازم در زمینه پرونده خود را به صورت 24 ساعته و در تمام ایام هفته از مشاوران این مجموعه دریافت نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *