وکیل حذف نام همسر از شناسنامه


ازدواج یکی از وقایع مهم زندگی هر شخصی محسوب می شود اما ممکن است به دلایل مختلف این ازدواج به طلاق و جدایی زوجین ختم شود. طلاق و جدایی طبیعتا برای هر یک از زوجین می تواند اتفاق تلخی باشد و به دنبال آن ممکن است شخص را به لحاظ روحی و عاطفی در شرایط دشواری قرار دهد. پس از طلاق و جدایی میان زوجین یکی از دغدغه های طرفین حذف نام همسر از شناسنامه است. طبیعتا در شناسنامه به عنوان یک سند هویتی تمامی وقایع زندگی اشخاص از جمله تولد، مرگ و ازدواج و طلاق و… ثبت می شود. حذف نام همسر از شناسنامه در قانون با شرایط خاصی پذیرفته است زیرا ممکن است باعث سوء استفاده اشخاص و فریب افراد در ازدواج بعدی باشد به همین جهت حذف نام همسر از شناسنامه نیازمند شرایط و مدارک و روند خاص خود است که طبیعتا انتخاب یک وکیل برای حذف نام همسر از شناسنامه می تواند در این امر و تسریع روند آن بسیار موثر باشد. با توجه به اهمیت نحوه ی حذف نام همسر از شناسنامه به عنوان یک ضرورت عاطفی و اجتماعی در این نوشتار قصد داریم به قوانین و مقررات ناظر بر حذف نام همسر از شناسنامه و اهمیت سپردن این امر به وکیل حذف نام همسر از شناسنامه بپردازیم.

مطالعه کنید » وکیل تغییر سن شناسنامه در تهران

حذف نام همسر از شناسنامه مرد

مطابق با ماده ۳۳ قانون ثبت احوال؛کلیه وقایع ازدواج و طلاق یا وفات زوج یا زوجه و رجوع و بذل مدت و فسخ نکاح باید در دفاتر ثبت کل وقایع ثبت شود ولی در شناسنامه به شرح زیر انعکاس خواهد یافت:در المثنای شناسنامه مرد یا زن آخرین نکاح و طلاق یا بذل مدت و در صورت تعدد زوجات آن تعداد ازدواج که به قوت خود باقی است منعکس خواهد شد.

مطالعه کنید » وکیل خوب در تهران

مطابق با این ماده در قانون شرایط ذیل برای حذف نام همسر از شناسنامه مرد لازم است:

  • مرد از همسر خود طلاق گرفته باشد
  • مرد اقدام به ثبت طلاق کرده باشد
  • عقد نکاح با زن دیگری منعقد کرده باشد و ازدواج آنان ثبت رسمی شده باشد.

با تحقق سه شرط گفته شده مرد می تواند با تسلیم مدارکی مانند شناسنامه و کارت ملی و سند طلاق و ازدواج دوم و… به اداره ثبت احوال حذف نام همسر اول خود را درخواست نماید. طبیعتا در این حالت است که همسر دوم از طلاق قبلی مرد آگاه می شود و راه را برای سوء استفاده و فریب افراد در ازدواج می بندد.

حذف نام همسر از شناسنامه زن

مطابق با ماده ۳۳ قانون ثبت احوال که در بالا بیان شد. روند حذف نام همسر از شناسنامه زن نیز دقیقا مانند حالتی است که مرد این درخواست را داشته باشد یعنی لازم است طلاق میان زن و مرد جاری شده باشد و این طلاق ثبت شده باشد و ازدواج دوم زن نیز حتما ثبت رسمی شده باشد. در این حالت است که زن می تواند با تسلیم مدارک مذکور در بالا به اداره ثبت احوال درخواست حذف نام همسر از شناسنامه خود را داشته باشد. اما قانون در یک مورد استثنایی این اجازه را به زن می دهد که پس از ثبت طلاق و بدون آن که نیازی به ثبت ازدواج دوم باشد نام مرد از شناسنامه زن حذف شود و آن هم حالتی است زن در ازدواج اول که منتهی به طلاق شده است رابطه زناشویی نداشته باشد در این حالت با تسلیم گواهی بکارت با دستور دادگاه به ثبت احوال می تواند حذف نام مرد از شناسنامه را درخواست نماید.

این حکم استثنایی به موجب دادنامه شماره ۱۸۳ مورخ ۱۰/۶/۱۳۸۱ هیات عمومی دیوان عدالت اداری در خصوص زوج نیز تعمیم داده شده است و از این پس هر یک از زوجین با طلاق و در صورتی که میان آن ها رابطه زناشویی نبوده باشد می توانند پس از ثبت طلاق و تحویل مدارک لازم از اداره ثبت احوال حذف نام همسر از شناسنامه را درخواست نمایند و چنین حکمی اختصاص به زوجه ندارد مطابق با رای هیات عمومی دیوان عدالت اداری: حکم مقرر در قسمت آخر ماده ۳۳ قانون ثبت احوال مصوب ۱۳۵۵ مفید عدم درج ازدواج و طلاق غیر مدخوله در المثنای شناسنامه زوجین است. بنابراین مفاد بخشنامه شماره ۱/۴۳۲۰ مورخ ۱۴/۱۰/۱۳۷۰ سازمان ثبت احوال کشور که علی رغم عموم و اطلاق حکم مقنن عدم درج ازدواج و طلاق غیر مدخوله را منحصرا در المثنای شناسنامه زوجه پذیرفته و در نتیجه دایر شمول قانون را محدود و تضییق کرده است، خلاف قانون تشخیص داده می شود و به تجویز قسمت دوم ماده ۲۵ قانون دیوان عدالت اداری ابطال می گردد.

طبیعتا برخورداری از یک وکیل برای حذف نام همسر از شناسنامه به سبب آگاهی او نسبت به قوانین و مقررات و چنین احکام و رویه های قضایی استثنایی می تواند بسیار کار ساز باشد و موجبات تسریع فرایند رسیدگی را فراهم نماید.

حذف نام همسر فوت شده از شناسنامه

در صورتی که همسر فوت شده باشد مرد یا زن می توانند به شرحی که در خصوص ماده ۳۳ قانون ثبت احوال بیان شد یعنی با ثبت طلاق اول و ثبت رسمی ازدواج دوم و تسلیم مدارک مربوطه به اداره ثبت احوال یا دفاتر پیشخوان خدمت درخواست حذف نام همسر از شناسنامه را داشته باشند.

مطالعه کنید » وکیل کیفری

وکیل حذف نام همسر از شناسنامه

مشورت و راهنمایی از یک وکیل برای حذف نام همسر از شناسنامه می تواند باعث تسریع در روند رسیدگی و همچنین صرفه جویی در میزان هزینه شما شود.برخورداری از یک وکیل حذف نام همسر از شناسنامه به سبب تجربه ی بسیار در طرح و به نتیجه رسانیدن چنین درخواست هایی می تواند بسیار تاثیر گذار باشد. همچنین افراد بسیاری هستند که نمی توانند با وکیل به طور حضوری ملاقات کنند و از او مشورت بخواهند. موسسه ی حقوقی صدرا این امکان را فراهم کرده است تا اشخاص به صورت تلفنی یا آنلاین از مشاوره با وکیل برای حذف نام همسر از شناسنامه بهره مند شوند. همچنین انتخاب یک وکیل برای حذف نام همسر از شناسنامه از یک موسسه ی حقوقی معتبر می تواند هم هزینه ای مناسب و معقول داشته باشد و هم شما رااز جهت تخصص و مهارت وکیل برای حذف نام همسر از شناسنامه مطمئن سازد.

نتیجه گیری

طلاق و جدایی میان زوجین به لحاظ روحی و عاطفی ممکن است هر یک از زوج و زوجه را در شرایط دشواری قرار دهد. در این میان یکی از دغدغه های زوجین پس از طلاق حذف نام همسر از شناسنامه است. چنین امری تحت شرایط خاصی امکان پذیر است تا وسیله ای برای سوء استفاده افراد و فریب در ازدواج نشود. در این راستا موسسه حقوقی صدرا با برخورداری از مشاوره های حقوقی لازم و وکیل برای حذف نام همسر از شناسنامه آماده خدمت رسانی به شما می باشد.

وکیل کیفری

۱ دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *