HTML tutorial
وکیل جعل عنوان

جرم جعل در قانون مصداق های متعددی دارد اگر چه جرم جعل اسناد اعم از اسناد عادی مانند چک و اسناد رسمی یکی از رایج ترین مصادیق جرم جعل هستند اما جرم جعل عنوان نیز یکی از مصادیق جعل است که در قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ دارای مجازات مقرر قانونی است.بررسی این مسئله که جرم جعل عنوان در چه صورتی تحقق می یابد و نقش وکیل جعل عنوان در این خصوص چه می باشد؟ مسئله ای است که در این مقاله مورد بررسی قرار خواهد گرفت.

مشاهده کنید » وکیل اخذ تابعیت ایران

جعل عنوان در قانون

شاید شما هم با این مسئله مواجه شده باشید که اشخاصی خود را به جای پزشک یا قاضی و … معرفی کند در حالی که این عنوان را نداشته باشد. چنین امری در قانون تحت عنوان جرم جعل عنوان شناخته می شود و در قانون دارای مجازات قانونی خاصی است. برای آشنایی بیشتر با جرم جعل عنوان باید به ماده ۵۵۵ قانون مجازات اسلامی توجه داشته باشیم.

در این ماده قانونگذار مقرر کرده است که هر کس بدون سمت رسمی یا اذن از طرف دولت خود را در مشاغل دولتی اعم از کشوری یا لشکری و انتظامی که از نظر قانون مربوط به‌او نبوده است دخالت دهد یا معرفی نماید به حبس از شش ماه تا دو سال محکوم خواهد شد و چنانچه برای دخالت یا معرفی خود در مشاغل مزبور،‌سندی جعل کرده باشد، مجازات جعل را نیز خواهد داشت.

این ماده در خصوص جعل عناوین دولتی می باشد و جرم موضوع این ماده یک جرم مطلق است. در حقیقت این ماده به عنوان جرم غصب عنوان شناخته می شود. در برخی از موارد ممکن است جعل عنوان یا غصب عنوان با جرم کلاهبرداری همراه باشد در این موارد است که پرونده های جعل عنوان وارد مرحله ای پیچیده و فنی می شوند و در این حالت است که حضور وکیل جعل عنوان می تواند مفید فایده باشد.

استفاده از لباس های نظامی در جعل عنوان

استفاده از لباس های نظامی

در بحث از جعل عنوان گاهی اوقات اشخاص از لباس های نظامی و انتظامی سوء استفاده می کنند در این حالت نیز قانون گذار با تعیین مجازات مقرر قانونی برخوردی قاطعانه با چنین  مرتکبینی داشته است. در ماده ۵۵۶ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات قانونگذار مقرر داشته است که هر کس بدون مجوز و بصورت علنی لباسهای رسمی مأموران نظامی یا انتظامی جمهوری اسلامی ایران یا نشانها، مدالها یا سایر‌امتیازات دولتی را بدون تغییر یا با تغییر جزئی که موجب اشتباه شود مورد استفاده قرار دهد در صورتی که عمل او به موجب قانون دیگری مستلزم‌ مجازات شدیدتری نباشد به حبس از سه ماه تا یک سال و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا شش میلیون ریال محکوم خواهد شد. و در صورتیکه از این عمل خود سوء‌استفاده کرده باشد به هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

بخوانید...
وکیل ازدواج مجدد

تبصره – استفاده از البسه و اشیاء مذکور در این ماده در اجرای هنرهای نمایشی مشمول مقررات این ماده نخواهد بود.

مطابق با این ماده قانونی برای تحقق جرم استفاده از لباس های نظامی و انتظامی سه شرط اصلی لازم است:

  • بدون مجوز باشد.
  • به صورت علنی باشد.
  • بدون تغییر یا با تغییر جزئی باشد به نحوی که موجب اشتباه شود‌.

در این خصوص و برای آگاهی بیشتر می توانید با وکیل جعل عنوان متخصص مشورت کنید.

جعل عنوان دکتر و مهندس

در بسیاری از مواقع اتفاق افتاده است که اشخاص به غصب عناوین علمی می پردازند. این موضوع در ازدواج بیشتر اتفاق می افتد برای مثال ممکن است زوج خود را با عنوان دکتر یا مهندس معرفی کند. در این باره باید گفت که مطابق قانون اگر کسی از عناوین علمی مانند دکتر و مهندس و مانند این ها سوء استفاده کند در حالی مدرک لازم دانشگاهی را اخذ نکرده است و برای مثال با این عنوان جعلی مکاتبات اداری یا تبلیغ عمومی با وسایل ارتباط جمعی مانند رادیو، تلویزیون، روزنامه و… انجام دهد به حبس از سه ماه تا یک سال و یا جزای نقدی از یک میلیون و پانصد هزار ریال تا شش میلیون ریال محکوم خواهد شد.در این زمینه می توانید با وکیل جعل عنوان متخصص مشورت کنید.

جعل عنوان وکیل

در ماده ۵۵ قانون وکالت در خصوص جرم جعل عنوان وکیل مقرر شده اشت که وکلای معلق و اشخاص ممنوع‌الوکاله و به طور کلی هر شخصی که دارای پروانه وکالت نباشد از هرگونه تظاهر و مداخله در عمل وکالت ممنوع است اعم از این‌که عناوین تدلیس از قبیل مشاور حقوق و غیره اختیار کند یا این‌که به وسیله شرکت و سایر عقود یا عضویت در مؤسسات خود را اصیل دعوی قلمداد نماید متخلف از یک الی شش ماه به حبس تأدیبی محکوم خواهد شد.

بخوانید...
تنظیم دادخواست آنلاین

وکیل جعل عنوان

وکیل جعل عنوان در درجه اول یک وکیل متخصص در امور و دعاوی کیفری است. از آن جا که در جرم جعل با مصادیق متعددی مواجه هستیم شناخت و تفکیک این مصادیق قانونی و تطبیق آن با پرونده های موجود امری کاملا حرفه ای و تخصصی است که لازم است در خصوص آن با وکیل جعل عنوان متخصص مشورت کنید‌‌.

در طرح دعاوی کیفری از جمله طرح دعوای جعل عنوان و شکایت از آن ارائه ادله و مستندات محکمه پسند از اهمیت بسیاری برخوردار است که غالب اشخاص به جهت عدم آگاهی از تشریفات قانونی حاکم بر دادسرا و دادگاه با تضییع حقوق خود مواجه می شوند. در حالی که مشورت با وکیل جعل عنوان این مزیت را دارد که در حداقل زمان ممکن و به دور از اطاله دادرسی صحیح ترین تصمیم ممکن در جهت احقاق حقوق موکل اتخاذ شود.

مشاهده کنید » وکیل تعزیرات

نتیجه گیری

جعل یکی از رایج ترین و مهم ترین جرایم تعزیری در قانون مجازات اسلامی محسوب می شود که دارای مصادیق متعددی است. جرم جعل عنوان یکی از مصادیق جعل است که در آن اشخاص خود را به جای دیگری جا می زنند و به این طریق ممکن است اشخاص را متضرر سازند‌.

وکیل جعل عنوان یک وکیل متخصص کیفری است که با سابقه ی طولانی در هدایت پرونده های جعل عنوان می تواند بهترین تصمیم را پیش روی موکل خویش قرار دهد. به این منظور و برای آگاهی بیشتر از نحوه طرح شکواییه کیفری جعل عنوان می توانید با وکلای کیفری موسسه حقوقی صدرا در تماس باشید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.