وکیل تخلفات پزشکی


جرائم پزشکی یکی از اموری است که اکثر مردم با آن سر و کار دارند. ممکن است بر اثر قصور پزشک، آسیب ها و صدماتی متوجه بیمار باشد. در این گونه موارد بیمار می تواند با طرح شکایت در مراجع ذی صلاح، اقدامات لازم برای احقاق حق خود را انجام دهد؛ اما در اکثر پرونده های قصور پزشکی، اثبات جرم و کوتاهی توسط پزشک یا پیراپزشکان امری مشکل و وقت گیر است؛ بنابراین بسیاری از افراد، چنین پرونده هایی را به صورت نیمه تمام رها نموده و یا از طرح شکایت علیه پزشک صرف نظر می کنند. حال آنکه با مراجعه به وکیل تخلفات پزشکی و کمک گرفتن از او می توان پرونده قصور پزشکی را در کوتاه ترین زمان ممکن به نتایج مطلوب رساند.

بنابراین پیشنهاد می شود در صورت مواجه شدن با چنین مشکلاتی، پیش از هر گونه اقدام، با یک وکیل مطمئن و با تجربه مشاوره نموده و پروسه رسیدگی به پرونده خود را به او بسپارید.

معنای تخلفات پزشکی

قصور و کوتاهی در درمان بیمار و یا هر گونه سهل انگاری در پروسه درمانی او، از جرائم پزشکی محسوب می شود. جرائم پزشکی همگی در گروه جرائم کیفری قرار می گیرند. در واقع هر گونه سهل انگاری یا اهمال در درمان بیمار جرم محسوب شده و دادگاه بر اساس میزان تأثیر قصور در پیشرفت روند بیماری، پزشک را به تحمل مجازات محکوم می نماید.

جالب است بدانید جرائم پزشکی فقط محدود به عملکرد پزشکان در درمان بیمار نمی باشد. بلکه هر گونه نقص در عملکرد کادر درمانی مانند پرستاران، بهیاران و … نیز جرم شناخته می شود؛ بنابراین می توان نتیجه گرفت در صورت هر گونه کوتاهی از سوی پزشکان یا پرستاران و کادر درمانی می توان با کمک وکیل تخلفات پزشکی اقدامات لازم در جهت شکایت از افراد مذکور را انجام داد.

وکیل تخلفات پزشکی چه کسی است؟

وکیل قصور پزشکی، فردی است که در حوزه پزشکی و قوانین و مقررات وضع شده در حوزه پزشکی آگاهی کامل دارد. در صورتی که با وکیل برای خطای پزشکی ملاقات و مشاوره انجام دهید به اطلاعات جامع و به روز او در زمینه پزشکی پی خواهید برد.

وکیل قصور پزشکی جزو وکلای پایه یک دادگستری بوده و حوزه فعالیت او مختص دعاوی بیمار و پزشک است. در واقع این وکیل علاوه بر کمک به بیمار در اثبات جرم پزشک، می تواند نقش مؤثری در اثبات بی گناهی پزشک نیز داشته باشد؛ زیرا در تمام موارد، حق با بیمار نبوده و ممکن است به وکیل تهمت و افترا بسته باشد. در این موارد وکیل با استفاده از معلومات و تجربه خود می تواند اقدامات لازم برای اثبات بی گناهی پزشک و حتی شکایت او از بیمار را نیز انجام دهد.

وکیل تخلفات پزشکی

مصادیق تخلفات پزشکی

مراجعه به وکیل تخلفات پزشکی باعث می شود تا ضمن مشاوره با او، از مصادیق مهم جرائم پزشکی نیز آگاه شوید. برخی از مهم ترین مصادیقی که تحت بار جرم و قصور پزشکی قرار می گیرند می توان به موارد زیر اشاره نمود:

  • یکی از اصول و قواعدی که باید در طول درمان بیمار در نظر گرفته شود، انجام کلیه امور مربوط به پروسه درمانی بیمار در محیط بیمارستان و توسط پزشک متخصص با استفاده از تجهیزات و لوازم مخصوص است. انجام اقدامات درمانی در مطب و یا درمانگاه شخصی از جرائم پزشکی محسوب می شود؛ زیرا امکان ایجاد آسیب و ضرر جسمی برای بیمار در محیط مطب وجود دارد.
  • در صورتی که بیماری فرد، واگیردار نباشد پزشک ملزم به حفظ اسرار بیمار خود و عدم فاش کردن اسرار بیماری او می باشد. در صوت نقض این قانون، پزشک مجرم شناخته شده و می توان با کمک وکیل جرائم پزشکی اقدامات لازم برای اثبات جرم او را انجام داد.
  • در صورتی که پزشک بدون انجام آزمایشات لازم و تشخیص علت پزشکی، اقدام به جراحی هر کدام از اعضای بدن بیمار نماید، عملی مجرمانه انجام داده است.
  • صدور گواهی غیر واقع مانند گواهی معافیت از سربازی نیز جرم شناخته شده و پزشک محکوم به حبس و پرداخت جزای نقدی خواهد بود.
  • در صورتی که پزشک تبلیغاتی غیر واقع و خلاف اصول پزشکی انجام دهد به گونه ای که این تبلیغات موجب آسیب مادی و جسمی بیمار شود مجرم است.
  • سقط جنین بدون اخذ مجوز از مراجع ذی صلاح، جرم بوده و امکان تعلیق پزشک و باطل نمودن پروانه پزشکی در این مورد وجود دارد.

روش اثبات تخلفات پزشکی

در صورتی که فردی مدعی است که بر اثر قصور پزشک معالج، متحمل آسیب و ضرر جسمی و مادی شده است باید این ادعای خود را به اثبات برساند. به این صورت که در ابتدا باید مدارک لازم برای اثبات جرم پزشک و حقانیت خود را ضمیمه پرونده شکوائیه نماید. در صورتی که در این زمینه اطلاعات لازم را ندارید بهتر است به وکیل تخلفات پزشکی مراجعه نموده و پروسه رسیدگی به پرونده خود را به او بسپارید.

جمع آوری ادله محکمه پسند و کامل باعث می شود تا رسیدگی به پرونده جرائم پزشکی به سرعت انجام شود. وجود مدارکی مانند نسخه های پزشک، عکس های قبل از عمل، برگه های بستری و … می تواند تأثیر بسزایی در حصول نتایج مطلوب به همراه داشته باشد.

وکیل تخلفات پزشکی

مراحل شکایت

 به طور کلی پروسه طرح شکایت و رسیدگی به پرونده جرائم پزشکی به صورت مراحل زیر انجام می شود:

  1. فرد شاکی با کمک وکیل، شکوائیه ای اصولی تنظیم نموده و با مراجعه به دفاتر خدمات الکترونیک، شکوائیه خود را ثبت می کند. این شکوائیه به دادسرای انتظامی پزشکی ارجاع داده می شود تا زمانی برای رسیدگی به آن تعیین شود.
  2. بازپرس در این مرحله تحقیقات لازم در زمینه پرونده جرائم را انجام‌ داده و پس از احراز جرم پزشک، حکم جلب او را صادر می کند.
  3. دادستان توسط بازپرس از موضوع جرم آگاه شده و اقدامات لازم در جهت اعلام جرم و صدور کیفرخواست را انجام می دهد.
  4. پس از اعلام جرم، دادسرا پرونده را به دادگاه ارجاع می دهد. دادگاه پس از شنیدن اظهارات شاکی و پزشک، رأی خود را صادر خواهد نمود.

جمع بندی

اگر درگیر مشکلاتی بابت جرائم پزشکی هستید بهترین روش برای حل پرونده و رسیدن به نتایج مطلوب در کوتاه ترین زمان مراجعه به وکیل تخلفات پزشکی است. پیشنهاد ما برای بهره مندی از وکیل کاردان و با تجربه مراجعه به موسسه حقوقی صدرا می باشد. این موسسه ضمن همکاری با وکلای درجه یک از سراسر کشور در زمینه دعاوی مختلف می کوشد تا بهترین و مجرب ترین وکلا را به شما معرفی نماید. موسسه حقوقی صدرا کلیه اقدامات وکلا را تحت نظارت و مدیریت خود قرار می دهد. به همین دلیل تمام پرونده های سپرده شده به این موسسه با موفقیت به پایان می رسند. برای کسب اطلاعات بیشتر می توانید از طریق تماس تلفنی یا به صورت آنلاین، با کارشناسان این مجموعه در ارتباط بوده و راهنمایی لازم در این زمینه را به صورت رایگان از موسسه حقوقی صدرا دریافت نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *