وکیل افراز ملک

وکیل افراز ملک

امتیاز دهید post

در صورتی که قصد افراز ملک خود را داشته و با شرکای خود به مشکل برخوردید بهتر است به وکیل افراز ملک مراجعه کنید؛ زیرا افراز ملک از اموری است که به آسانی قابل حل نبوده و نیاز است برای رفع اختلافات پیش آمده، با فردی با تجربه و کاردان مشاوره نمایید.

حضور وکیل در پرونده افراز ملک باعث انجام اقدامات به صورت آگاهانه شده و احقاق حقتان را به صورت کامل در پی خواهد داشت. مراجعه به این وکیل باعث تسریع روند رسیدگی به پرونده ملکی می شود. در صورت نیاز به مشاوره و بهره مندی از وکیل افراز می توانید به موسسه حقوقی صدرا مراجعه نمایید. این کار باعث کسب نتایج مطلوب و موفقیت در پرونده افراز شده و از صرف هزینه های بیهوده و اضافی جلوگیری می کند.

افراز ملک چیست؟

به طور کلی عمل افراز ملک در اموال مشاع انجام می شود. پس برای درک بهتر افراز مال مشاع لازم است با معنی و مفهوم ملک مشاع آشنایی داشته باشید. عبارت مشاع به معنی مشترک می باشد. به عبارتی، فرد یا افرادی با یکدیگر قرارداد عقد نموده و به موجب آن با هم شریک خواهند شد.

افراز ملک به معنی تقسیم آن میان شرکای ملک است. این ملک ممکن است توسط افراد به صورت شریکی خریده شده باشد. همچنین ملک به وراث به ارث رسیده باشد.

روش های مختلفی برای افراز ملک وجود دارد. برای آشنایی بیشتر با این روش ها و کسب اطلاعات لازم بهتر است به وکیل افراز ملک مراجعه نمایید.

در ضمن لازم است بدانید که اشاعه، هیچ گونه محدودیتی برای صادر نمودن اسناد مجزا برای مالکان مشاع ایجاد نخواهد کرد. پس افراد می توانند اقدامات لازم برای صدور سند مطابق با میزان سهم خود را انجام دهند. در این اسناد ، سهم مالکیت هر فرد به صورت دقیق مشخص می شود. در اینجا منظور از افراز، جدا کردن مال و سهم هر شخص از مال مشاع است.

نکته قابل توجه در زمینه ملک مشاع این است که هر کدام از شریکان می توانند درخواست افراز سهم خود را بدهند؛ اما پیش از انجام اقدامات افراز، نمی توانند مانع استفاده شریکان خود از ملک مشاع شوند.

مراحل کار وکیل افراز ملک

در بسیاری از دعاوی ملکی مانند افراز ملک مشاع به دلیل تعدد مالکان، اختلافات عدیده ای در این زمینه پیش خواهد آمد. برای حل و فصل این دعاوی و رسیدگی به حقوق مالکان، مراجعه به وکیل متخصص افراز ملک الزامی خواهد بود. اولین اقدام وکیل در این زمینه، تشخیص مشاع بودن ملک بر اساس مدارک موجود است.

وکیل افراز ملک در گام بعدی، منقول یا غیر منقول بودن ملک مورد نظر را بررسی می کند. این کار به منظور رسیدگی صحیح با توجه به نوع ملک انجام می گیرد. پس از آن، تعداد مالکین ملک مشاع تعیین می شوند. توجه به تعداد مالکین مال بسیار ضروری و مهم است؛ زیرا دادخواست افراز ملک باید از طرف کلیه مالکین باشد. سپس وکیل افراز، دادخواست تخصصی و دقیقی را برای افراز ملک تنظیم و تقدیم مراجع ذی صلاح می نماید.

انواع افراز ملک

افراز ملک به دو صورت اختیاری و اجباری انجام می شود. در حالت اختیاری، افرادی که به عنوان مالک محسوب می شوند به صورت توافقی و با رضایت خود به تقسیم مال مشاع اقدام می کنند.

افراز اجباری زمانی اتفاق می افتد که یکی از شرکا، تقاضای افراز ملک را داشته باشد؛ اما دیگر شرکا نسبت به افراز ملک رضایت نداشته باشند. در این حالت فرد خواهان افراز ملک باید دادخواست خود مبنی بر تقسیم ملک را به دادگاه تقدیم نماید. متقاضی تقسیم ملک می تواند با وکیل افراز ملک مشاوره نموده و کلیه کارهای مربوطه را به او بسپارد.

روش های افراز ملک

به طور کلی افراز ملک به روش های زیر انجام می شود:

افراز ملک از طریق اداره ثبت

هرگاه مراحل ثبتی ملک تمام شده باشد مالکان آن می توانند نسبت به افراز ملک از طریق اداره ثبت منطقه وقوع ملک اقدام کنند. معنی پایان مراحل ثبتی این است که ملک دارای سند مالکیت باشد.

در صورتی که درخواست مربوط به اخذ سند، ثبت شده و آگهی مربوطه در روزنامه منتشر شده باشد نیز می توان از طریق اداره ثبت نسبت به افراز ملک اقدام نمود. البته به شرطی که حدود ملک مشخص شده و اعتراضی نسبت به مهلت واخواهی وجود نداشته باشد. در این حالت می توان ملک مورد نظر را در دفتر املاک ثبت کرده و ادعا نمود که عملیات ثبت تمام شده است.

افراز ملک از طریق دادگاه

برای افراز برخی از اموال و املاک به مراجعه به دادگاه نیاز می باشد. بهتر است پیش از هر اقدام و مراجعه به دادگاه، ابتدا با وکیل افراز ملک مشاوره کنید.

معمولاً برای افراز املاک زیر باید به دادگاه مراجعه کنید:

  • هنگامی که جریان ثبتی تمام نشده باشد.
  • زمانی که ملک از نوع منقول باشد.
  • زمانی که اموال متوفی میان وراث تقسیم شود.
  • در صورتی که یک یا چند نفر از شرکا مفقود یا غایب باشند.

افراز چه ملک هایی امکان پذیر نیست

یکی از دلایل افراز ملک، استقلال مالی هر کدام از مالکین است. در صورتی که این استقلال سبب ساز بروز اختلاف و ضرر برای مالکان شود، افراز ملک توسط قانون گذار ممکن نیست.

اگر در افراز ملک، یکی از شرکا متضرر شود تقسیم آن امکان پذیر نخواهد بود. چرا که در افراز ملک، اصل بر تقسیم مال به صورت تراضی میان شرکا می باشد. البته اگر شخص متضرر، خود درخواست دهنده افراز باشد، تقسیم ملک مانعی ندارد.

اگر در قرارداد شراکت، شرایطی مانند افراز ملک منع شود نمی توان نسبت به تقسیم آن اقدام نمود. البته در صورتی که طرفین قرارداد همگی به افراز ملک راضی باشند، تقسیم ملک به صورت تراضی مانعی ندارد.

کلام آخر

وکیل افراز ملک فردی است که به تمام قوانین حقوقی مانند انحصار وراثت، مشارکت و … آگاهی کامل دارد؛ پس در صورتی که قصد افراز ملک خود را دارید بهتر است به این وکیل مراجعه نموده و روش های احقاق حق خود را به صورت کامل بشناسید. موسسه حقوقی صدرا از مراکز تخصصی در حوزه رسیدگی به پرونده های ملکی و افراز می باشد. این مرکز با بهترین و مجرب ترین وکلا در کشور همکاری داشته و می تواند بهترین راهنمای شما برای افراز ملک و آگاهی از روش های انجام آن باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *