وکیل استرداد جهیزیه


امتیاز دهید post

 در قانون مدنی برای جهیزیه تعریف دقیقی وجود ندارد؛ اما مطابق سنت و عرف، جهیزیه مالی است که به هنگام ازدواج دختر، از سوی پدر و مادر به او اهدا می شود؛ بنابراین مالکیت اموالی که دختر با خود به خانه شوهر می برد از آن وی است. زوج می تواند از این وسایل در منزل استفاده و انتفاع نماید؛ اما هنگامی که زوجین از یکدیگر جدا شده و زوجه خواستار استرداد جهیزیه خود باشد می تواند با مراجعه به وکیل استرداد جهیزیه پرونده حقوقی خود را به جریان انداخته و تمامی اموال منسوب به جهیزیه را استرداد کند.

استرداد جهیزیه از جمله پرونده هایی است که با حضور وکیل به آسانی قابل حل است. پس برای کسب نتایج مورد انتظار خود در این پرونده لازم است به وکیل مجرب و کاردان مراجعه نمایید. وکیل با آگاهی کامل از مراحل استرداد جهیزیه، باعث سرعت گرفتن پروسه رسیدگی به این پرونده و صدور رأی دادگاه در زمان کوتاه خواهد شد.

شرایط عمومی در استرداد جهیزیه

از جمله شرایط عمومی لازم برای استرداد جهیزیه می توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • حق مالکیت جهیزیه، مشروط و معلق نباشد.
 • خواهان استرداد جهیزیه از این امر نفع ببرد.
 • خواهان از جهت اصالت و نمایندگی جهیزیه، احراز شده باشد.
 • اهلیت خواهان استرداد جهیزیه به اثبات رسیده باشد.

شرایط اختصاصی در استرداد جهیزیه

علاوه بر شرایط عمومی، شرایط اختصاصی نیز برای استرداد جهیزیه مورد نیاز است. این شرایط عبارت اند از:

 • اثبات مالکیت خواهان استرداد جهیزیه بر اموال از طریق ارائه مدارکی مانند فاکتور خرید
 • اثبات تسلیم جهیزیه به زوج و آوردن این اموال در زندگی مشترک
 • اثبات بقای اصل یا عین جهیزیه در زندگی مشترک
 • اثبات تصرف خوانده بر مال موضوع دعوا

مدارک لازم برای استرداد جهیزیه

در صورت بروز مشکل در استرداد جهیزیه، باید شکایتی تنظیم شده و به دادگاه ارائه شود. در این مرحله برای تنظیم دادخواست با کمک وکیل استرداد جهیزیه لازم است مدارک زیر به دادگاه ارائه شوند:

 • اصل کارت ملی و شناسنامه زوجین و همچنین سند ازدواج یا طلاق که به موجب این سند، رابطه زوجین یا قطع آن برای دادگاه محرز شود.
 • مدارکی که از طریق آن، آوردن اموال و تحویل به شوهر به اثبات برسد مانند سیاهه جهیزیه و فاکتورهای خرید.
 • استفاده از شهادت شهودی که در هنگام تحویل جهیزیه حضور داشته و سیاهه را امضا کرده اند.

استرداد جهیزیه با لیست یا سیاهه

سیاهه، برگه ای است که شامل لیست کامل اقلام جهیزیه بوده و از طرف خانواده عروس تنظیم می شود. برای سندیت سیاهه لازم است داماد آن را امضا نماید. با داشتن سیاهه جهیزیه می توانید به راحتی اموال خود را پس گرفته و از خانه شوهر خارج کنید. این لیست می تواند فاکتور خرید نیز باشد. برای تنظیم دقیق سیاهه و تبدیل آن به سند معتبر پیشنهاد می شود با مراجعه به وکیل استرداد جهیزیه از حضور فردی متخصص و توانا در این پرونده بهره مند شوید.

برای آنکه سیاهه یا فاکتور به عنوان یک سند رسمی شناخته شود لازم است شرایط زیر را داشته باشد:

 1. باید جزئیات لوازم به صورت کامل و دقیق در سیاهه نوشته شود. این جزئیات شامل نام برند، مدل، رنگ و … می باشد.
 2. داماد، سیاهه و یا فاکتور را امضا نموده و اثر انگشت بزند.
 3. شاهدانی از طرف خانواده عروس و داماد، لیست سیاهه را امضا و اثر انگشت بزنند.

استرداد جهیزیه از طریق شهادت شهود

در صورتی که سیاهه ای برای جهیزیه تنظیم نشود، می توانید از ادله دیگر برای اثبات حقانیت خود استفاده نمایید. به طور مثال فاکتور خرید معتبر با نام زوجه یا یکی از اعضای خانواده او را به دادگاه ارائه دهید. در صورتی که فاکتور نیز موجود نباشد شهادت شهود راه حال مناسبی برای کشف حقیقت خواهد بود.

در این روش، زوجه پس از مشاوره با وکیل استرداد جهیزیه و دریافت اطلاعات کامل، لیست کاملی از جهیزیه خود تنظیم می کند. چند نفر از اقوام و آشنایان نزدیک نیز لیست تهیه شده را امضا و اثر انگشت می زنند. قاضی پس از بررسی این لیست و احضار شهود در دادگاه، از مالکیت زوجه بر جهیزیه آگاه شده و حکم استرداد را صادر می نماید.

نکات مهم پیرامون استرداد جهیزیه

در صورتی که خواهان استرداد جهیزیه هستید لازم است نکات زیر را در نظر داشته باشید:

 • در صورتی که سیاهه اقلام خود را داشته باشید می توانید بدون اذن همسر و حتی قبل از طلاق، نسبت به استرداد جهیزیه اقدام نمایید. در خصوص خروج جهیزیه از منزل همسر نیازی به اطلاع او نیست.
 • دریافت اجرت المثل از شوهر در قبال استفاده جهیزیه، امکان پذیر نیست. مگر در مواقعی که در این خصوص از پیش توافق کنید.
 • هزینه خرابی و استهلاک جهیزیه بر عهده زوج نمی باشد.
 • در صورتی که برای لوازم مستهلک، جایگزینی با پول زوج خریداری شود، زوجه حق تصرف در این اموال را نخواهد داشت. در این زمینه می توانید با وکیل استرداد جهیزیه مشاوره کنید.
 • در صورتی که زوجه از خانه پدری مقداری طلا به خانه شوهر برده و زوج برای حل مسائل مالی و پاره ای از مشکلات از آنها استفاده کرده باشد می توانید در مورد طلاها نیز دادخواست استرداد تنظیم نمایید. با اینکه این طلاها در لیست سیاهه جهیزیه ذکر می شوند؛ اما از طریق استرداد جهیزیه قابل پیگیری نخواهند بود.
 • در زمان استرداد جهیزیه، بهتر است از حضور افرادی با عنوان شاهد استفاده کنید. با این کار زوج نمی تواند ادعایی مبنی بر خروج برخی از اموال غیر جهیزیه از خانه خود داشته باشد.
 • توصیه می شود از خروج اموالی غیر از جهیزیه، اکیداً خودداری نمایید. در غیر این صورت زوج می تواند علیه شما شکایت کرده و در روند استرداد جهیزیه اخلال ایجاد کند.
esterdad-jahizi.jpg

کلام آخر

از مهم ترین مزایای حضور وکیل در پرونده استرداد جهیزیه می توان به سرعت بخشیدن به پروسه رسیدگی به آن اشاره نمود. این کار علاوه بر جلوگیری از اتلاف وقت و انرژی، روش مقرون به صرفه و بدون دردسر برای پس گرفتن جهیزیه است.

برای بهره مندی از مجرب ترین وکیل استرداد جهیزیه می توانید به موسسه حقوقی صدرا مراجعه نمایید. این موسسه با بهره مندی از حرفه ای ترین وکلای استرداد، روش های نوین و خلاقانه ای را برای حل پرونده استرداد جهیزیه به کار می گیرد. شما می توانید با وکلای موسسه حقوقی صدرا مشاوره نموده و پس از کسب اطلاعت لازم، پروسه رسیدگی به استرداد جهیزیه را در بستری امن و متعهد پیگیری نمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *