وکیل اجرای مهریه

قانون جدید مهریه 1402

امتیاز دهید post

وکیل اجرای مهریه وکیلی است که به دعاوی خانوادگی علی الخصوص مهریه، تسلط و آگاهی کافی دارد و قرار است در مقام دفاع از زوجه ای که حق او تضییع شده و همسرش از پرداخت حق مالی که مستحق دریافت آن می باشد ممانعت کرده است باشد و از جانب او به طرفیت زوج دادخواستی حقوقی تحت عنوان مطالبه مهریه را در مراجع صلاحیت دار که اداره ثبت و دادگاه خانواده می باشد مطرح کند و الزام زوج به پرداخت را خواستار شود.

پیشنهاد مطالعه : سریعترین راه گرفتن مهریه

مطالبه مهریه

وکیل اجرای مهریه، قرار است در مقام دفاع از زوجه باشد و دعوی حقوقی او را از طریق مراجع ذیل مورد پیگیری قرار دهد.

  • اداره ثبت

مطابق قانون جدید مهریه، در بدوا امر، زوجه ملزم به آن بوده که از طریق دایره اجرای ثبت، اقدام کند و نمی تواند مستقیما به دادگاه خانواده مراجعه داشته باشد علت این امر جدا از الزام قانون گذار، مشخص شدن میزان دارایی و اموالی است که به زوج تعلق داشته و قرار است که با توقیف شدن آن ، زوجه به حقی که مستحق دریافت آن بوده برسد.

مراحل مطالبه مهریه از طریق دایره اجرای ثبت

در ابتدا بعد از طرح دادخواست زوجه یا وکیل وی، انجام استعلامات سه گانه از مراجع مختلف، از طریق اداره ثبت صورت می گیرد تا میزان دارایی مرد و حساب بانکی که دارد معلوم گردد تا اگر اموال یا دارایی به نام زوج باشد توقیف گردد و زوجه به طلب و دینی که از زوج داشته برسد.

  • دادگاه خانواده

با تصویب قانون جدید مهریه، زوجه با ممنوعیت هایی در تعیین مرجع صلاحیت دار برای رسیدگی به دعوی خود مواجه شده و برخلاف سابق نمی تواند به اختیار و اراده خود مرجع صلاحیت دار برای رسیدگی به دعوی مطالبه مهریه، که دادگاه یا اجرای ثبت بوده را انتخاب و خواسته خود را مطرح کند و ملزم به آن است که در بدوا امر، از طریق دایره اجرای ثبت درخواست خود را مطرح  و در صورتی که به خواسته اش  در اداره ثبت ترتیب اثر داده نشد و یا اموالی از زوجه یافت نگردید که با توقیف شدن آن زوجه را به حقی که مستحق دریافت آن بوده برسد این حق را داشته است که بار دیگر دعوی مطروحه خود را از طریق  دادگاه صلاحیت دار که دادگاه خانواده می باشد پیگیری کند.موضوعی که، ما در مقاله تحت عنوان قانون جدید مهریه 1402، آن را مورد بررسی قرار داده ایم و شما می توانید جهت کسب اطلاعات بیشتر به مقاله اشاره شده، مراجعه ای داشته باشید.

وکیل اجرای مهریه

وکیلی اجرای مهریه وکیلی است که قرار است با تجربه ای که در رابطه با دعاوی مطالبه مهریه دارد درصدد دفاع ازحقوق زوجه باشد و حقی را که به موجب قانون، از آن اوست و بایستی به وی تعلق بگیرد  از همسر وی که از پرداخت ممانعت کرده مطالبه کند. برای این کار، قانون گذار زوجه یا وکیل وی را ملزم به آن کرده که در ابتدا دادخواست خود مبنی بر مطالبه مهریه را از طریق مراجع صلاحیت دار خواستار شوند و به دادگاه اثبات کنند که زوج معسر نبوده و ملائت و توانایی کافی برای پرداخت مهریه دارد و الزام او را به پرداخت خواستار شوند.

هزینه وکیل اجرای مهریه

دعوی مطالبه مهریه یک دعوی مالی است و میزان تعرفه وکیلی که قرار است وکالت این پرونده را عهده دار شود مطابق تعرفه دعاوی مالی که سالیانه طی تعرفه حق الوکاله از سوی کانون وکلا و مرکز مشاورین قوه قضائیه اعلام می گردد تعیین و مشخص می شود؛ اما لازم به ذکر است که وکیل اجرای مهریه، الزامی به پیروی از این تعرفه نداشته و مبنای حق الوکاله وی توافق فی مابین او و زوجه ای است که قرار است روند پرونده اجرای مهریه خود را به وی بسپارد.

مشاهده کنید » قانون جدید مهریه 1402

مزیت داشتن وکیل اجرای مهریه

۱.گاهی اوقات شما به عنوان زوجه، نمی خواهید که به دلایلی، خود در مراجع قضایی حضور پیدا کنید و دعوی خود را پیگیری کنید لذا در اینجا تصمیم می گیرید که وکالت پرونده خود را به وکیل متخصصی بسپارید. پس اولین مزیت داشتن وکیل اجرای مهریه، عدم مراجعه حضوری شما به دادگاه است چرا که با سپردن امر وکالت به وکیل، اوست که مراحل پرونده را به کلی رسیدگی می کند.

۲.شما با داشتن وکیل اجرای مهریه، می توانید حق قانونی که مستحق دریافت آن هستید را، از همسر خود که ممانعت از پرداخت کرده مطالبه کنید و الزام او به پرداخت مهریه را بخواهید.

۳.شما به کمک وکیل اجرای مهریه، می توانید ملائت و توانایی مالی زوج خود را، به دادگاه اثبات و تقاضای توقیف اموال او را داشته باشید تا بتوانید به حق قانونی تان برسید.

و در آخر اینکه دعوی خود را در موعد زمانی کوتاه تری به کمک وکیل اجرای مهریه، پیگیری کنید.

چگونه اقدام به یافتن بهترین وکیل کنیم؟

شما می توانید با مراجعه به سایت های حقوقی مختلف درصدد یافتن بهترین وکیل برای وصول مهریه خود باشید و با توجه به سوابق و تجربه وکیل، وکالت پرونده خود را به وکیل تان، بسپارید. پیشنهاد ما به شما برای یافتن بهترین وکیل اجرای مهریه، وکلای تیم حقوقی صدرا می باشد. شما می توانید جهت برخورداری از خدمات تیم حقوقی ما از طریق راه های ارتباطی که در سایت به آن اشاره شده، با ما در تماس باشید.

نتیجه گیری

ما در این مقاله به معرفی اجرای مهریه و خدمات وی که قرار است در راستای حمایت از حقوق زوجه باشد پرداختیم و بیان داشتیم که مهریه حق قانونی زوجه می باشد و در صورتی که زوج بخواهد از پرداخت این حق قانونی به زوج ممانعت کند زوجه به کمک وکیل اجرای مهریه می توانند درصدد مطالبه و وصول طلب خویش از وی باشد.

برخی از سوالات متداول

1.وکیل اجرای مهریه کیست؟

وکیلی است که به دعاوی خانوادگی، که وصول و اجرای مهریه یکی از مهم ترین آنهاست، تسلط و آگاهی کافی دارد و قرار است در مقام دفاع از موکل خویش باشد.

2.مزیت داشتن وکیل اجرای مهریه چیست؟

شمای زوجه به کمک این وکیل، می توانید حق قانونی که تعلق به شما دارد و  زوج شما از پرداخت آن ممانعت می کند را مطالبه کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *