وکیل ابطال وکالت بلاعزل

وکیل ابطال وکالت بلاعزل

وکالت بلاعزل از انواع عقد وکالت است که در آن، موکل حق فسخ وکالت را از خود ساقط می کند. به این معنی که در این نوع از وکالت، موکل دیگر حق فسخ وکالت را ندارد. شیوه های ابطال وکالت با وکالت های عادی تفاوت دارد. شایان ذکر است که برای ابطال وکالت بلاعزل باید از خدمات وکلای باتجربه استفاده کرد. با کمک وکیل ابطال وکالت بلاعزل پرونده حقوقی شما در کوتاه ترین زمان به نتیجه خواهد رسید.

موسسه حقوقی صدرا با در اختیار داشتن وکلای کارآموخته می تواند محل مناسبی برای پیگیری پرونده های حقوقی شما باشد. وکلای این مجموعه با رزومه درخشان در زمینه حل پرونده های مربوط به ابطال وکالت بلاعزل، دانش و تجربه خود را از طریق مشاوره در اختیار شما قرار می دهند.

منظور از وکالت بلاعزل چیست؟

وکالت به معنی سپردن نمایندگی است که از آن در قانون با عنوان نیابت یاد شده است. در اصطلاح به شخصی که امور به او واگذار شده باشد وکیل و به شخصی که به وکیل وکالت می دهد، موکل گفته می شود.

ابطال وکالت بلاعزل نیز عبارت است از وکالتی که در آن، موکل قادر نیست به تنهایی وکیل خود را عزل کند. در این موارد بهتر است با کمک وکیل ابطال وکالت بلاعزل نسبت به دادرسی پرونده حقوقی خود اقدام کنید. البته در شرایطی که در وکالت نامه، وکالت یا عدم عزل وکیل هنگام عقد وکالت نامه شرط شده باشد، موکل حق فسخ وکالت یا عزل وکیل را ندارد.

انواع وکالت بلاعزل

در قسمت قبل در مورد وکالت بلاعزل توضیح داده شد. اکنون قصد داریم تا شما را با انواع مختلف این نوع از وکالت آشنا کنیم.

به طور کلی وکالت بلاعزل به دو دسته تقسیم می شود. این دو دسته عبارت‌اند از:

وکیل ابطال وکالت بلاعزل

وکالت بلاعزل عام

یکی از انواع وکالت بلاعزل، وکالت بلاعزل عام است. در این نوع از وکالت، موکل به وکیل خود در انجام کلیه امور وکالت می دهد. به موجب وکالت عام، تا زمانی که موکل زنده است وکیل او حق پیگیری و انجام کلیه امور زندگی موکل خود را بر عهده دارد. این وکالت تا هنگام فوت موکل به قوت خود باقی بوده و وکیل عزل نمی شود.

وکالت بلاعزل خاص

از انواع دیگر وکالت بلاعزل، وکالت بلاعزل خاص می باشد. در این نوع از وکالت، طبق نظر وکیل ابطال وکالت بلاعزل موکل تنها در مورد امور مشخصی به وکیل خود اعطای وکالت می کند. به این ترتیب وکیل تنها در موارد تعیین شده اختیار خواهد داشت. از نمونه های وکالت بلاعزل خاص می توان به وکالت در خرید یا فروش واحد مسکونی به همراه ذکر آدرس و مشخصات دقیق این ملک اشاره کرد.

شرایط ابطال وکالت بلاعزل

برخلاف وکالت بلاعزل، در وکالت نامه عادی، موکل هر زمان اراده کند می تواند به دفاتر اسناد رسمی مراجعه کرده و عقد را فسخ نماید؛ اما در وکالت بلاعزل، حق فسخ برای موکل وجود ندارد.

ذ

مواردی که موجب انقضای وکالت بلاعزل می شوند عبارت‌اند از:

حجر موکل یا وکیل

در صورتی که فرد سلامت روانی خود را از دست داده و یا در اصطلاح مجنون شده باشد، عنوان حجر به او اطلاق می شود. البته اشخاصی که توانایی تصمیم گیری در امور مالی را از دست داده باشند نیز شامل این تعریف می شوند.

به این ترتیب اگر موکل یا وکیل او دچار جنون شده باشند، وکالت فسخ می گردد. در ضمن طبق نظر وکیل ابطال وکالت بلاعزل در صورتی که وکالت در امور مالی به وکیل واگذار شده و وکیل یا موکل سفیه گردند، فسخ شده و وکالت از بین می رود.

فوت موکل یا وکیل

اگر وکیل یا موکل فوت کند رابطه توکیل میان آن‌ها از بین می رود. توجه داشته باشید که این عقد مانند دیگر عقود مثل عقد اجاره نیست که با فوت مستأجر یا صاحب‌خانه، عقد همچنان باقی بماند.

اقاله عقد وکالت بلاعزل

اقاله به معنی باطل کردن عقد با توجه به توافق دو طرف عقد می باشد. در عقد وکالت بلاعزل نیز همانند عقود دیگر، امکان دارد اقاله صورت گیرد. در این زمان موکل و وکیل می توانند با مراجعه به دفاتر اسناد رسمی، این عقد را بی اثر کنند.

استعفای وکیل

از دیگر روش های انقضای وکالت، استعفای وکیل است. هنگام استعفا، وکیل مسئولیتی ندارد. در این زمان کافی است وکیل این موضوع را به موکل خود اطلاع دهد. استعفای وکیل امری یک طرفه بوده و موکل نمی تواند او را از این سمت برکنار کند.

انجام شدن یا از بین رفتن موضوع قرارداد

طبق گفته وکیل ابطال وکالت بلاعزل در صورتی که شخصی برای انجام کاری به وکیل، وکالت بلاعزل داده باشد با از بین رفتن موضوع یا اتمام کار، وکالت فسخ می گردد.

اتمام مدت قرارداد در صورت زمان دار بودن آن

گاهی ممکن است برای وکالت، مدت زمان معینی تنظیم شده باشد. در این موارد با اتمام مدت زمان قرارداد، عقد فسخ می شود.

دستمزد وکیل ابطال وکالت بلاعزل

پرونده های حقوقی به دلیل پیچیدگی های خاص، نیازمند کمک گرفتن از وکلای باتجربه می باشند. در این موارد، هزینه و دستمزد این وکلا، دغدغه ای است که برای افراد درگیر این پرونده ها ایجاد می شود. توجه داشته باشید که هزینه این وکیل با وکیل طلاق توافقی، جرائم رایانه ای، جرائم پزشکی و … متفاوت است و بر اساس یک سری پارامترها تعیین می شود.

عوامل مختلفی از جمله سابقه وکیل و نوع پرونده در تعیین دستمزد وکلا نقش دارند. هر اندازه وکیل خبره و کار بلد باشد دستمزد او بیشتر خواهد بود. علاوه بر این، پیچیدگی پرونده های حقوقی نیز از دیگر فاکتورهای تعیین دستمزد این وکلا می باشد.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *