HTML tutorial
وکیل ابطال سند رسمی

همواره اسناد رسمی در روابط میان اشخاص و معاملات آنان دارای اعتبار و مزایای خاصی است. این اعتبار سند رسمی در میان اشخاص ثالث نیز وجود دارد اما در برخی از موارد ممکن است به حکم قانون و به طرق قانونی امکان ابطال سند رسمی وجود داشته باشد. طرح دعوای ابطال سند رسمی از ظرافت و پیچیدگی های خاصی برخوردار است که اهمیت مشورت با وکیل ابطال سند رسمی را بیش از پیش مشخص می کند.

در این مقاله قصد داریم تا شما را با نحوه طرح دعوای ابطال سند رسمی و نقش وکیل ابطال سند رسمی و ابطال سند رهنی بیشتر آشنا کنیم.

دعوای ابطال سند رسمی

دعوای ابطال سند رسمی یک دعوای غیر مالی است و در شرایط خاص قانونی و به صورت کاملا استثنایی قابل طرح است. از جمله مواردی که در قانون برای طرح دعوای ابطال سند رسمی پیش بینی شده است می توان به مواردی مانند اسناد صوری و غیر واقعی، اسناد مجعول، اسنادی که از طریق کلاهبرداری صادر شده است، اسناد مالکیت معارض، اسنادی که جهت تضمین به دارنده سند سپرده شده است و مواردی از این قبیل اشاره کرد. دعوای ابطال سند رسمی یکی از دعاوی پیچیده محسوب می شود که دارای ظرافت های خاص قانونی است که در این خصوص لازم است با وکیل ابطال سند رسمی مشورت نمایید.

در مواردی ممکن است اشخاص با هدف های غیر قانونی خود به دنبال تحصیل مال نامشروع بوده باشند و برای این امر دست به تنظیم اسناد جعلی نمایند. در این حالت شخص مجرم است و شخص متضرر می تواند از او شکایت کیفری نماید علاوه بر شکایت کیفری شخص متضرر می تواند با طرح دادخواست حقوقی تقاضای ابطال سند رسمی مجعول را از دادگاه صالح خواستار شود.

بخوانید...
وکیل جرایم اقتصادی

در خصوص اسناد مالکیت معارض نیز منطبق با مقررات قانون ثبت امکان ابطال سند رسمی وجود دارد. در خصوص دادگاه صالح به رسیدگی به دعوای ابطال سند رسمی بایستی قائل به تفکیک شویم که در این خصوص مشورت با وکیل ابطال سند رسمی می تواند کارساز باشد. دعوای ابطال سند رسمی چنانچه مربوط به مال غیر منقول باشد در صلاحیت دادگاهی است که مال غیر منقول در آن واقع شده است.

در خصوص مال منقول نیز دعوای ابطال سند رسمی مطابق با ماده ۱۱ قانون آیین دادرسی مدنی در صلاحیت دادگاه محل اقامت خوانده منطبق با عموم مقررات دادرسی مدنی قرار دارد.

مشاهده کنید » وکیل الزام به تنظیم سند رسمی

دعوای ابطال سند رهنی

سند رهنی نیز یک سند رسمی محسوب می شود که در آن راهن یا بدهکار ملک خود را به عنوان وثیقه بدهی خود در رهن طلبکار یا مرتهن قرار می دهد. سند رهنی نیز تحت شرایط خاص قانونی در صورتی که برخی از مسائل قانونی مربوط به آن رعایت نشده باشد قابلیت ابطال دارد. دعوای ابطال سند رهنی زمانی مطرح می شود که راهن ملک دیگری را به عنوان ملک خود در رهن مرتهن قرار می دهد. در این حالت مالک می تواند از دادگاه صالح ابطال سند رهنی را خواستار شود. با توجه به پیچیدگی های ناظر بر دعوای ابطال سند رهنی توصیه ی ما این است که در این خصوص با وکیل ابطال سند رسمی و ابطال سند رهنی مشورت نمایید.

در خصوص دادگاه صالح برای رسیدگی به دعوای سند رهنی باید توجه داشت که این دعوا در صلاحیت دادگاهی است که مال غیر منقول در آن واقع شده است. پس از صدور رای دادگاه مبنی بر ابطال سند رهنی و قطعیت آن دفتر املاک مراتب ابطال سند رهنی را در ستون ملاحظات دفتر املاک قید می کند. در این خصوص می توانید با وکیل ابطال سند رسمی و ابطال سند رهنی مشورت کنید.

بخوانید...
وکیل استرداد جهیزیه

مالک ملک مورد رهن در صورتی می تواند دعوای ابطال سند رهنی را مطرح کند که سند مالکیت رسمی آن ملک را دارا باشد در غیر این صورت لازم است تا در ابتدای امر دادخواست الزام به تنظیم سند رسمی را مطرح نماید طبیعتا در چنین حالتی دعوای ابطال سند رهنی وارد پروسه پیچیده ای خواهد شد و اهمیت مراجعه به وکیل ابطال سند رسمی را بیش از پیش مشخص می کند. 

وکیل ابطال سند رسمی

وکیل ابطال در درجه ی اول یک وکیل ملکی متخصص است. وکیل ابطال سند رسمی فعالیت حرفه ای خود را در زمینه هدایت دعاوی ابطال اسناد دنبال می کند و طبیعتا این تخصص محوری و تجربه ی طولانی در هدایت این دسته از دعاوی در احقاق حقوق موکل نقش مهم و اساسی بازی می کند.

وکیل ابطال سند رسمی و ابطال سند رهنی

دعوای ابطال سند رسمی و ابطال سند رهنی یکی از پیچیده ترین دعاوی ملکی است که در خصوص آن لازم است تا حتما با یک وکیل ابطال سند رسمی مشورت کنید. دعوای ابطال سند رسمی و ابطال سند رهنی در برخی از موارد نیازمند رعایت مقدمات خاص قانونی و تشریفاتی که غالب اشخاص نسبت به آن آگاهی لازم و کافی ندارند و این امر سبب می شود تا در غالب موارد با اطاله ی دادرسی و تضییع حقوق خود مواجه شوند‌. برای مثال در طرح دعوای ابطال سند رهنی در وهله ی اول حتما لازم است تا مالک تایید بطلان عقد رهن را از دادگاه خواستار شود در این خصوص مطابق با رأی شماره ی ۱۴۹۷ مورخ ۹۱/۱۲/۱۳ شعبه ی ۵۰ دادگاه تجدید نظر استان تهران، ابطال سند رهنی، قبل از اثبات بطلان عقد رهن، امکان پذیر نیست.در این موارد نقش وکیل ابطال سند رسمی بسیار مورد توجه خواهد بود.

بخوانید...
وکیل کیفری مشاوره رایگان

نتیجه گیری

دعوای ابطال سند رهنی و ابطال سند رسمی یکی دعاوی رایج حقوقی و ملکی است که دارای ظرافت ها و پیچیدگی های خاص خود است. پیچیدگی های این دو دعوا سبب می شود تا لزوم مشورت با وکیل ابطال سند رسمی بیش از پیش مورد توجه قرار گیرد. در انتخاب وکیل ابطال سند رسمی و ابطال سند رهنی توجه به تخصص و رزومه کاری وکیل و میزان موفقیت او در هدایت پرونده های مشابه بسیار کارساز خواهد بود. در این خصوص و برای آگاهی از شرایط و نحوه طرح دادخواست حقوقی ابطال سند رسمی و ابطال سند رهنی می توانید با وکلای ملکی موسسه حقوقی صدرا در تماس باشید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.