HTML tutorial
وکالت فروش ملک

گسترش روابط میان اشخاص و انعقاد قرارداد های مختلف، تشریفات و پیچیدگی های خاص خود را به همراه آورده است. امروزه هر موضوع به ظاهر ساده ای به امری تخصصی بدل شده است برای مثال نقل و انتقال سند رسمی ملک تشریفات خاص خود را دارد. امروزه به دلیل مراحل سخت انتقال قطعی سند مانند در رهن بانک بودن سند یا مشکلات مالیاتی شاهد افزایش معاملات وکالتی هستیم اما سوال اصلی آن است که معاملات وکالتی یا به عبارت بهتر وکالت در فروش دقیقا چیست؟ طبیعتا وقتی مالی را به فروش می رسانیم مانند یک واحد آپارتمان بایستی سند به نام مشتری زده شود اما گاهی شرایط به گونه ای است که امکان تنظیم سند در حال حاضر وجود ندارد مثلا ملکی نیمه ساخته است و گواهی پایان کار ندارد. در این حالت فروشنده با تنظیم یک مبایعه نامه دستی به مشتری یک وکالت به صورت بلاعزل می دهد و به این ترتیب مشتری هم امکان نقل و انتقال بعدی ملک را به موجب وکالتی که از مالک اصلی دارد پیدا می کند و در نهایت دفترخانه با بررسی تسلسل وکالت ها در آخر سند به نام می زند. توجه داشته باشید که تا حد امکان سعی کنید معاملات وکالتی منعقد نکنید اما در صورت انعقاد قرارداد وکالت در فروش ملک لازم است حتما از افراد آگاه یا یک وکیل مجرب کمک بخواهید. با توجه به نکات خاص و ظریفی که در تنظیم معاملات وکالتی و وکالت در فروش ملک وجود دارد در این نوشتار قصد داریم تا شما را با معاملات وکالتی و نقش وکیل فروش ملک آشنا کنیم.

وکیل قاچاق کالا

انتقال سند ملک

وکالت در فروش ملک

در قدم اول بهتر است توجه داشته باشید که معاملات وکالتی در صورت عدم توجه کافی و سهل انگاری می تواند باعث ضرر و زیان شما شود. در حقیقت معاملات وکالتی و وکالت در فروش ملک معایب و مزایایی دارد که در نوشتار پیش رو بررسی می کنیم. اما ممکن است برای شما سوال شود که دقیقا منظور از وکالت در فروش ملک و نقش وکیل فروش ملک چیست؟ در پاسخ به این سوال شاید بهتر باشد در گام اول با عقد وکالت آشنا شویم. مطابق با ماده ۶۵۶ قانون مدنی؛ وکالت عقدی است که به موجب آن یکی از طرفین، طرف دیگر را برای انجام امری نایب خود می کند. بنابراین در معاملات وکالتی دو طرف اصلی وجود دارد:

بخوانید...
وجه التزام در قرارداد و نحوه ی مطالبه ی آن

موکل( فروشنده ملک): شخصی است که وکالت می دهد.وکیل (خریدار ملک): شخصی است که وکالت را می پذیرد.

بنابراین وکالت تنها منحصر به وکالت وکیل دادگستری نیست بلکه قرارداد وکالت به گونه های مختلفی به انجام می رسد و در این میان قرارداد وکالت در فروش ملک و خودرو یکی از شایع ترین قرارداد هایی است که از عقد وکالت در آن بهره برده می شود در حقیقت وکالت در فروش ملک ترکیبی از عقد وکالت و بیع است و از آن در اصطلاح حقوقی به عنوان وکالت در مقام بیع نیز یاد می شود.

به موجب قرارداد وکالت در فروش ملک خریدار نقش وکیل را بازی می کند و فروشنده موکل است با انعقاد این قرارداد خریدار این امکان را پیدا می کند که با وکالت دادن به شخص دیگری ملک مزبور را به فروش برساند بنابراین در قرارداد وکالت در فروش ملک ممکن است با تسلسل وکالت مواجه شویم.

این وکالت های اعطایی مبتنی بر یک معامله هستند بنابراین در معاملات وکالتی اگر آن وکالت از ناحیه وکیل که در واقع خریدار است به دیگری تفویض شود، دیگر خود خریدار از این قرارداد کنار می رود و سمت او باقی نمی ماند این امر خلاف بحث عمومی توکیل در وکالت در قانون می باشد.

 بنابراین در صورت معامله از طریق تفویض وکالت توجه داشته باشید که حتما وکیل وکالت بلاعزل داشته باشد.در این راستا می توانید با وکیل فروش ملک مجرب مشورت کنید.

وکالت بلاعزل در فروش ملک

قطعا در تنظیم یک معامله وکالتی با اصطلاح وکالت بلاعزل مواجه شده اید. اما منظور از وکالت بلاعزل چیست؟ توجه داشته باشید که عقد وکالت در قانون به عنوان عقد جایز شناخته می شود به این مفهوم که در عقد وکالت هر یک از طرفین اختیار فسخ معامله را هر زمان که بخواهند، دارا می باشند اما با اعطای وکالت بلاعزل از جانب موکل به وکیل، حق  عزل موکل یا به عبارتی حق فسخ وکالت توسط موکل ساقط می شود.

چند نکته مهم در معاملات وکالتی

همانطور که در ابتدای این نوشتار گفته شد معاملات وکالتی و وکالت در فروش ملک نیازمند توجه و دقت کافی است و اگر با آگاهی لازم انجام نشود ممکن است منجر به ضرر و خسارتی غیر قابل جبران شود بنابراین پیش از اقدام به انعقاد معاملات وکالتی و وکالت در فروش ملک با یک وکیل فروش ملک و کارشناس حقوقی مشورت نمایید. در ادامه چند نکته ی مهم در معاملات وکالتی ذکر می شود:

بخوانید...
ثبت شرکت سهامی عام

تنظیم قرارداد وکالت در فروش ملک ، اختیار  فروش مجدد ملک را از فروشنده سلب نمی نماید بنابراین فروشنده می تواند همان مال را از طریق اعطای وکالت به شخص دیگری به فروش برساند یا ملک مزبور را به شخص دیگری هبه و صلح کند.

اعطای وکالت بلاعزل در قرارداد وکالت در فروش ملک تنها مانع از فسخ یک جانبه قرارداد از جانب طرفین قرارداد می شود اما مطابق با قانون فوت فروشنده یا خریدار و جنون باعث از بین رفتن وکالت است و با فوت فروشنده ملک به ورثه او منتقل می شود.

وکیل ملکی

وکالت نامه را حتما به صورت کتبی تنظیم نمایید و حتما نسخه متعلق به خودتان را دریافت کنید.توجه داشته باشید که هیچ ارزانی بی حکمت نیست! ملکی که با قیمتی پایین و به صورت وکالتی فروخته می شود به احتمال زیاد برای شما مشکل ساز می شود مثلا ممکن است ملک خلافی شهرداری یا تخلفات ساختمانی داشته باشد. ممکن است ملک اضافه بنا داشته باشد در این حالت احتمال دارد شهرداری دستور تخریب دهد یا با بررسی در کمیسیون ماده ۱۰۰ قانون شهرداری جریمه کند.

توجه داشته باشید که وکالت نامه شما مدت دار نباشد زیرا در صورت مدت دار بودن وکالت اعطایی و پایان یافتن مدت وکالت قرارداد نیز از بین می رود.توجه داشته باشید که در تنظیم قرارداد وکالت در فروش ملک بهترین راه برای اثبات آن در صورت بروز مشکل آن است که وکالت نامه خود را به صورت رسمی و در دفاتر اسناد رسمی تنظیم نمایید.

با توجه با قرارداد وکالت در فروش یک معامله ریسکی محسوب می شود لذا لازم هر چه سریع تر برای تبدیل سند وکالتی به سند قطعی اقدام نمایید برای تبدیل سند وکالتی به سند قطعی لازم است مدارک زیر را تهیه نمایید و به دفتر اسناد رسمی مراجعه کنید:

سند مالکیت ملک، مدارکی که نشان می‌دهد فروشنده مالک آن ملک شده است (مثلا بنچاق انتقال قبلی یا تقسیم‌نامه یا حصر وراثت)،پایان کار ساختمان از شهرداری ( البته پایان کار برای ساختمان‌هایی که قبل از سال ۱۳۴۹ احداث شده ‌اند نیاز نیست)،مفاصا حساب دارایی، مفاصا حساب شهرداری(شامل عوارض نوسازی و پسماند)،استعلام ثبت، شناسنامه و کارت ملی،دریافت گواهی اعتبار وکالت‌نامه از دفترخانه تنظیم‌کننده.

نمونه قرارداد وکالت در فروش ملک

در ادامه نمونه ای از قرارداد وکالت در فروش ملک در ذیل ارائه شده است:

بخوانید...
قتل غیر عمد در رانندگی و مجازات آن

مشخصات موکل

نام و نام خانوادگی . . . . . . . . . . .. فرزند . . . . . . .  دارنده شناسنامه شماره. . . . . . . . . . . . . . . . صادره . . …. تاریخ تولد / / ١٣ محل تولد . . . . . . . . شغل . . . . . . . . به نشانی: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  .

مشخصات وکیل

نام و نام خانوادگی . . . . . . . . . . .. فرزند . . . . . . .  دارنده شناسنامه شماره. . . . . . . . . . . . . . . . صادره . . …. تاریخ تولد / / ١٣ محل تولد . . . . . . . . شغل . . . . . . . . به نشانی: . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . . .  .

مورد وکالت : مراجعه به ادارات شهرداری ، ثبت اسناد و املاک ، دفاتر اسناد رسمی ، آب ، برق ، گاز ، امور اقتصادی و دارائی ، سازمان نظام مهندسی و دیگر ادارات و مراجع و مقامات ذیربط و ذی مدخل جهت انجام کلیه امور ساختمانی و اداری و قانونی راجع به ششدانگ ………………….. به پلاک …………………… واقع در بخش ……………….. ثبت شده به شماره ………………. دفتر …………….. صفحه …………….. و اخذ مجوزات و استعلامات لازمه و تادیه کلیه هزینه ها و مخارج قانونی و تعمیر و مرمت و بازسازی رقبه و اخذ و دریافت پروانه ساختمانی از هر نوع و به هر نحو و انعقاد قرارداد با مهندسین به هر نحو و ترتیب و سپردن هر گونه تعهد و تصدیق امضاء و اخذ و دریافت هر میزان و مقدار مصالح ساختمانی و قیام و اقدام به تمامی تشریفات لازمه و تشکیل پرونده و تعقیب و پیگیری پرونده های متشکله و سپس در صورت فقد هر گونه منع قانونی فروش و انتقال قطعی سهمی موکل در رقبه یاد شده با جمیع متعلقات و لواحق و توابع آن و آب و برق و گاز منصوبه به هر شخص ولو خود وکیل و به هر قیمت و شرط و نحو و ترتیب و اسقاط کافه ی خیارات ولو خیار غبن به هر درجه و مقدار و تسلیم مبیع و قبض ثمن و سپردن هرگونه تعهد و ضمانت کشف فساد. ضمناً موکل ضمن عقد خارج لازم حق عزل وکیل و ضم وکیل را به مدت پنج سال از خود سلب و ساقط نمود .

حدود اختیارات:وکیل مرقوم دارای اختیارات تامه در خصوص مورد وکالت و لوازم آن از جمله حق توکیل به غیر ولو کراراً می باشد و اقدام و امضاء وی به جای اقدام و امضاء موکل معتبر است . مدلول این سند فقط در نفس وکالت موثر است.

وکیل فروش ملک

حضور وکیل فروش ملک در پرونده های معاملات وکالتی و وکالت در فروش ملک می تواند بسیار کارساز باشد. سپردن تنظیم قرارداد وکالت در فروش ملک به یک وکیل فروش ملک مجرب می تواند بسیار موثر و اطمینان بخش باشد زیرا وکیل فروش ملک با تجربه ی گرانبها خود و اشراف کامل به قوانین و رویه های موجود می تواند درک همه جانبه ای از موضوع مطروحه داشته باشد و امکان ورود هر گونه خسارت احتمالی و هزینه ی اضافی در جهت اثبات معامله در مراجع قضایی و… را از شما دور نگه دارد. همچنین حضور وکیل فروش ملک در پرونده های وکالت در فروش ملک در دادگاه می تواند موجبات تسریع در رسیدگی و دستیابی به یک نتیجه ی مطلوب را فراهم آورد.در انتخاب وکیل فروش ملک برای قرارداد وکالت در فروش ملک به تخصص و رزومه وکیل فروش ملک توجه کافی داشته باشید طبیعتا وکیل متخصص در امور ملکی و قرارداد ها می تواند در کمک و راهنمایی شما و جلوگیری از هر گونه ضرر و زیان احتمالی موثر باشد. انتخاب وکیل ملکی و وکیل فروش ملک از یک موسسه ی حقوقی معتبر می تواند شما را از تخصص و دانش علمی و عملی وکیل فروش ملک مطمئن سازد.

بخوانید...
نحوه ی صحیح مطالبه شارژ ساختمان

نتیجه گیری وکیل فروش ملک

امروزه انعقاد قرارداد وکالت در فروش ملک در اغلب اوقات به دلیل آماده نبودن سند هایی که باید به صورت تفکیک شده در بیایند بسیار رایج و شایع است.

منظور از قرارداد وکالت؛عقدی است که به موجب آن یکی از طرفین، طرف دیگر را برای انجام امری نایب خود می کند. اصولا در قرارداد وکالت در فروش وکالت اعطایی به خریدار به صورت بلاعزل است به این معنا که فروشنده اجازه فسخ یک جانبه قرارداد را ندارد اما این وکالت بلاعزل مانع از فروش دوباره ملک به موجب وکالتنامه دیگر به شخص دیگر نیست همچنین با فوت و جنون فروشنده این وکالت از بین می رود و ملک به ورثه فروشنده منتقل می شود بنابراین خرید و فروش ملک به صورت وکالتی معایبی دارد که در صورت عدم توجه کافی می تواند باعث ورود ضرر و زیان جبران ناپذیر به خریدار شود به همین جهت لازم تا حد امکان معامله وکالتی انجام ندهید و در صورت بهره گیری از قرارداد وکالت در فروش ملک با یک وکیل فروش ملک مجرب یا یک مشاور حقوقی متخصص در حوزه قرارداد های ملکی مشورت نمایید.

در این میان موسسه حقوقی صدرا با برخورداری از وکلای مجرب ملکی و وکیل فروش ملک می تواند راهنمای شما در انعقاد قرارداد وکالت در فروش ملک باشد.

وکالت فروش

وکیل حقوقی

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.