هزینه وکیل برای طلاق غیر توافقی

بهترین وکیل مهریه و طلاق در تهران

بهترین وکیل مهریه و طلاق در تهران


امتیاز دهید post

طلاق، امری ناخوشایند و نامطلوب است که کارشناسان مختلف در جامعه سعی می کنند تا آمار آن را کاهش داده و این آمار را در حد تعادل نگه دارند. در این میان طلاق یک طرفه یا طلاق غیر توافقی، از انواع متفاوت طلاق است که زندگی بسیاری از زوجین را درگیر می کند. این طلاق علل مختلفی دارد که از جمله آن ها می توان به غایب بودن یکی از زوجین، به عسر و حرج افتادن یکی از زوجین و عواملی از این دست اشاره کرد. به دلیل ناخوشایند بودن امر طلاق، قانون در تلاش است تا طلاق غیر توافقی را به درازا کشیده و مراحل و شرایط آن را پیچیده تر کند. همین امر موجب شده است تا افراد زیادی با عنوان وکیل طلاق غیر توافقی فعالیت کنند؛ اما ناآگاهی از خدمات و هزینه وکیل برای طلاق غیر توافقی سبب شده تابیشتر افراد از مراجعه به وکلای متخصص صرف نظر می کنند.

شرایط و هزینه وکیل برای طلاق غیر توافقی زوجین چگونه است؟

طلاق، رایج ترین روش برای از بین بردن عقد نکاح است که به سه صورت درخواست طلاق از طرف مرد، درخواست طلاق از طرف زن و طلاق توافقی، جاری می شود. طلاق توافقی در صورتی که تحت نظر وکیل طلاق توافقی انجام شود، بسیار سریع و راحت اجرا خواهد شد.

اما شرایط و نحوه طلاق غیر توافقی برای هر کدام از طرفین، متفاوت است. به منظور درک این تفاوت ها و اطلاع رسانی بیشتر، در ادامه مطلب تلاش می کنیم تا شما را با فرآیند این طلاق و شرایط آن برای طرفین آشنا کنیم. همچنین دلیل واجب بودن پرداخت هزینه و مراجعه به افراد متخصص در زمینه این نوع از طلاق را برای شما شرح خواهیم داد.

شرایط طلاق غیر توافقی از جانب زوج

طلاق غیر توافقی از طرف مرد، بسیار آسان تر از طلاق از طرف زن است. همین امر سبب شده است تا هزینه این نوع از طلاق برای مرد کمتر از زن باشد. به طور کلی قانون گذار برای طلاق مرد، شرط خاصی را تعیین نکرده است؛ اما این قانون به معنای عدم وجود مانع برای طلاق مرد نیست. همین موانع موجب شده است تا در برخی از موارد، پرداخت هزینه وکیل در طلاق غیر توافقی برای مرد، الزام آور شود.

طبق ماده 1133 قانون مدنی، زوج می تواند با رعایت شرایطی که برای او تعیین شده است به دادگاه مراجعه کرده و همسر خود را طلاق دهد. در تبصره این قانون برای زوجه، محدودیت هایی در طلاق غیر توافقی در نظر گرفته شده است. این در حالی است که ماده قانونی ذکر شده، شرط خاصی را برای مرد در نظر نگرفته است. در مقابل در ماده 29 قانون حمایت از خانواده، قانون گذار محدودیت هایی برای مرد تعیین کرده است که این محدودیت ها مرد را موظف به پرداخت هزینه وکیل برای طلاق غیر توافقی می کند.

طبق این ماده قانونی، دادگاه با در نظر گرفتن شروط ضمن عقد و مندرجاتی که در سند ازدواج درج شده است، تکلیف جهیزیه، مهریه و … و همچنین اجرت المثل ایام زوجیت را تعیین می کند. به این ترتیب تصمیمات مقتضی برای پرداخت هزینه ها و نگهداری کودکان را نیز می تواند اتخاذ کند.

  • طبق این ماده قانونی، شروط ضمن عقد باید به صورت کامل انجام گیرد.
  • حکم طلاق هنگامی صادر می شود که تمام حقوق زوجه از جمله مهریه، اجرت المثل و نفقه توسط زوج پرداخت شوند.
  • به غیر از مهریه که در سند ازدواج ثبت شده است، سایر حقوق زوجه توسط دادگاه تعیین خواهد شد.
  • تکلیف حضانت کودکان نیز باید پیش از طلاق، مشخص شود.

موارد ذکر شده برای مرد محدودیت ایجاد کرده و او را ملزم به مراجعه به وکلای متخصص و پرداخت هزینه طلاق غیر توافقی می کند.

هزینه وکیل برای طلاق توافقی در تهران

شرایط طلاق غیر توافقی از جانب زوجه

طبق قانون مدنی، گرفتن طلاق غیر توافقی توسط بانوان با محدودیت های خاصی انجام می شود. همین محدودیت ها موجب شده است تا بانوان برای گرفتن این نوع از طلاق، ناگزیر به مراجعه به افراد متخصص و پرداخت هزینه این نوع از طلاق شوند؛ زیرا بدون مراجعه به وکلای باتجربه و پرداخت هزینه وکیل برای طلاق غیر توافقی توسط زوجه، شخص نمی تواند حکم طلاق خود را دریافت کند. البته زوجه با داشتن شرایط خاص و کمک گرفتن از وکیل باتجربه می تواند به سادگی طلاق بگیرد.

از شرایط طلاق غیر توافقی از جانب زن می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • در طلاق غیر توافقی، ابتدا زن باید به وکیل متخصص طلاق مراجعه کرده و با کمک مشاوره تخصصی وکیل، دلایل خود را به وکیل ارائه کرده و درخواست طلاق از زوج را تنظیم کند.
  • طبق ماده 1029 قانون مدنی، اگر مرد در طول زندگی مشترک خود، چهار سال غیبت کامل داشته باشد زن می تواند با پرداخت هزینه وکیل برای طلاق غیر توافقی و استفاده از خدمات وی،حکم طلاق خود را از دادگاه دریافت کند. اگر زوجه از همسر خود در مورد طلاق، وکالت نامه داشته و این مطلب در نکاحیه آن ها درج شده باشد، طلاق زن از شوهر به راحتی انجام می شود.

مشاهده کنید » هزینه وکیل برای طلاق توافقی در تهران

دلایل لازم برای ارائه دادخواست طلاق غیر توافقی از جانب زن

دلایلی که وکیل می تواند با استناد به آن ها، درخواست طلاق زوجه را تنظیم نماید عبارتند از:

  • طبق ماده 1129 قانون مدنی، اگر مرد نفقه زن را پرداخت نکند، تقاضای طلاق از سوی زن بلامانع است.
  • طبق ماده 1130 قانون مدنی، در صورتی که زن در زندگی دچار سختی های فراوان یا همان عسر و حرج شده و این موضوع برای دادگاه ثابت شود، می تواند با مراجعه به دادگاه، طلاق خود را بگیرد.

پس از اشاره وکیل به یکی از موارد بالا، دادخواست زن برای طلاق در سامانه ثنا ثبت شده و دادگاه زمانی را برای رسیدگی به پرونده دادخواست طلاق زن، تعیین می کند. سپس دادگاه با بررسی ادله ارائه شده توسط وکیل و ثابت شدن حق زن، حکم طلاق زوجین صادر می کند.

هزینه وکیل برای طلاق توافقی در تهران

کلام پایانی

امروزه مسئله طلاق به یکی از مباحث رایج در جامعه تبدیل شده است؛ اما آنچه در این میان مورد توجه زوجین قرار می گیرد، هزینه ای است که باید زوجین برای طلاق پرداخت کنند. برخی از افراد تصور می کنند هزینه گرفتن وکیل برای طلاق یک طرفه و غیر توافقی، بسیار بالا است.

اما با وجود خدمات موسسه حقوقی صدرا، خیال شما از بابت هزینه وکیل برای طلاق غیر توافقی راحت خواهد بود. وکلای متخصص مجموعه صدرا با دانش و تجربه بالای خود، روند رسیدگی به پرونده طلاق شما را در کوتاه ترین زمان ممکن و با هزینه بسیار مناسب به سرانجام می رسانند.همچنین شما با کمک وکلای دانش آموخته این مجموعه از مراجعه به دادگاه برای طی کردن مراحل مختلف طلاق غیر توافقی، بی نیاز می شوید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *