HTML tutorial

مجازات تهدید به آبروریزی در فضای مجازی

مجازات تهدید به آبروریزی در فضای مجازی

 گسترش تکنولوژی و وسایل ارتباط جمعی و فضای مجازی مانند تلگرام، واتساپ و اینستاگرام اگر چه ویژگی های مثبتی داشته است اما از جهت دیگر برخی از افراد از این فضا سوء استفاده می کنند و از فضای مجازی به عنوان ابزاری برای ارتکاب جرم استفاده می کنند. در این میان جرم تهدید به آبروریزی در فضای مجازی یکی از جرایم شایع و رایج است. شاید در ابتدا با شنیدن جرم تهدید بیشتر مصادیق جرم تهدید به قتل یا تهدید به ضرب و جرح در ذهن قرار گیرد اما مصادیق جرم تهدید در قانون فقط به جرم تهدید به قتل یا تهدید به ضرب و جرح ختم نمی شود بلکه مصادیقی چون تهدید به آبروریزی در قانون مجازات اسلامی حسب مورد دارای مجازات دانسته شده است. حفظ آبرو برای اشخاص بسیاری حتی از حفظ جان اهمیت بیشتری دارد لذا قانون گذار با دقت و توجه لازم نسبت به اهمیت حفظ آبرو و کرامت اشخاص، به افراد سوء استفاده گر اجازه ی تهدید به آبروریزی را نداده است و در قانون هرگونه تهدید به آبروریزی را طبق شرایط خاص قانونی واجد مجازات نسبتا شدیدی دانسته است. اگر شما نیز به دنبال آگاهی از مجازات تهدید به آبروریزی در فضای مجازی و نحوه ی طرح شکواییه جرم تهدید به آبروریزی در فضای مجازی هستید می توانید نوشتار زیر را تا انتها مطالعه نمایید.

تهدید چیست؟

تهدید به معنای عمل یا فرایند ترساندن عمدی کسی از تنبیه، آزار، مرگ یا از دست دادن چیزی است. در معنای دیگر تهدید هر آن چیزی است که مایه بیم و نگرانی شخص را فراهم آورد. حقیقتا این که اشخاص بتوانند بدون واهمه و ترس آزادانه رفتار کنند یک حق طبیعی است و هیچ کس حق ندارد چنین حق طبیعی و مسلم را از انسان سلب نماید. در مفهوم قانونی برای شناخت جرم تهدید بایستی به سراغ ماده ۶۶۹ قانون مجازات اسلامی برویم. در این ماده قانونی تهدید به این شکل توضیح داده شده است؛ 《هر گاه کسی دیگری را به هر نحو تهدید به قتل یا ضررهای نفسی یا شرفی یا مالی و یا به افشاء سری نسبت به خود یا بستگان او نماید،‌اعم از اینکه به این واسطه تقاضای وجه یا مال یا تقاضای انجام امر یا ترک فعلی را نموده یا ننموده باشد. 》 بنابراین ترساندن طرف مقابل به هر آن چه که برای او زیانبار یا ناخوشایند است موضوع اصلی جرم تهدید است. مطابق با قانون تهدید به دو نوع تهدید به قتل یا به عبارتی تهدید به نفس و تهدید به آبرو و حیثیت تقسیم می شود.بنابراین جرم تهدید به آبروریزی مطابق با ماده ۶۶۹ قانون مجازات اسلامی از جمله تهدید به ضرر های شرفی محسوب می شود که در مقاله پیش رو  مجازات تهدید به آبروریزی در فضای مجازی مورد بحث قرار خواهد گرفت.

بخوانید...
مدت زمان قرارداد مشارکت در ساخت چه میزان است ؟

تهدید به آبروریزی

همانگونه که در بالا گفته شد تهدید به آبرو و حیثیت اشخاص یکی از مصادیق جرم تهدید مقرر در ماده ۶۶۹ قانون مجازات اسلامی محسوب می شود. آبرو و حیثیت اشخاص دارای اهمیت ویژه ای نزد قانون گذار بوده است لذا به هیچ عنوان اجازه ی سوء استفاده و تهدید اشخاص به آبروریزی را نخواهد داد. اشخاص نمی توانند به سبب آگاهی از حریم خصوصی افراد هر اقدامی مانند تهدید به آبروریزی را انجام بدهند و در صورت چنین اقدامی به مجازات تهدید به آبروریزی در فضای مجازی محکوم خواهند شد. یکی از موارد تهدید به آبروریزی و ضرر و زیان حیثیتی به افراد، تهدید به منتشر کردن عکس های خصوصی و یا گفتگو های خصوصی در چت های اینستاگرام و تلگرام و سایر پیام رسان ها در فضای مجازی می باشد همچنین گاهی تهدید به آبروریزی به صورت تهدید به افشای اسرار فرد مورد نظر می باشد.

مجازات تهدید به آبروریزی

در خصوص مجازات تهدید به آبروریزی در فضای مجازی در درجه اول مقرره عمومی مندرج در ماده ی ۶۶۹ قانون مجازات اسلامی مصوب ۱۳۹۲ قابل توجه است مطابق با این ماده قانونی؛ هر گاه کسی دیگری را به هر نحو تهدید به قتل یا ضررهای نفسی یا شرفی یا مالی و یا به افشاء سری نسبت به خود یا بستگان او نماید،‌اعم از اینکه به این واسطه تقاضای وجه یا مال یا تقاضای انجام امر یا ترک فعلی را نموده یا ننموده باشد به مجازات شلاق تا (۷۴) ضربه یا زندان از دو ‌ماه تا دو سال محکوم خواهد شد.

بخوانید...
وکیل جعل عنوان

که مطابق با تبصره ماده ۱۰۴ قانون مجازات اسلامی اصلاحی سال ۱۳۹۹، مجازات‌ حبس ماده فوق به نصف تقلیل می‌یابد.

توجه داشته باشید که جرم تهدید به آبروریزی در زمره جرایم قابل گذشت می باشد و با گذشت شاکی از بین می رود. همچنین قاضی در صورت احراز موارد تخفیف می تواند به کم تر از میزان مقرر مجازات تهدید به آبروریزی در فضای مجازی حکم دهد.

در خصوص تهدید به انتشار عکس های خصوصی در قانون جرایم رایانه ای حکمی خاص مقرر شده است مطابق با ماده ۱۷ قانون جرایم رایانه ای؛  هر کس به وسیله سامانه‎های رایانه‎ای یا مخابراتی صوت یا تصویر یا فیلم خصوصی یا خانوادگی یا اسرار دیگری را بدون رضایت او جز در موارد قانونی منتشر کند یا در دسترس دیگران قرار دهد، به نحوی که منجر به ضرر یا عرفاً موجب هتک حیثیت او شود، به حبس از نود و یک روز تا دو سال یا جزای نقدی از پنج میلیون (۵.۰۰۰.۰۰۰) ریال تا چهل میلیون (۴۰.۰۰۰.۰۰۰) ریال یا هر دو مجازات محکوم خواهد شد.

بنابراین در قانون مجازات اسلامی و قانون جرایم رایانه ای حفظ آبرو و حیثیت اشخاص واجد اهمیت دانسته شده است و مجازات تهدید به آبروریزی در فضای مجازی مطابق با این دو ماده قانونی قابل پیگیری است و شخص مرتکب حسب مورد به مجازات مقرر محکوم خواهد شد.

وکیل کیفری تهدید

متاسفانه اشخاص بسیاری هستند که از ترس آبرو و حیثیت از شکایت و طرح دعوا در دادگاه صرف نظر می کنند. توجه داشته باشید که عدم شکایت علاوه بر تحمیل ضرر و زیان حیثیتی به شما، می تواند زمینه ساز سوء استفاده بعدی این افراد و تهدید اشخاص دیگر شود. لذا لازم است در شکایت از چنین اشخاصی تعلل نکنید و حتما با یک وکیل مجرب کیفری تهدید مشورت نمایید. وکیل کیفری تهدید دارای تخصص و دانش علمی و عملی در طرح شکواییه و پیگیری مجازات تهدید به آبروریزی در فضای مجازی است و می تواند راهنمای خوبی برای شما باشد. وجود یک پیام یا ایمیل یا تصویر تهدید آمیز می تواند به عنوان یک اماره قضایی در اثبات جرم تهدید به آبروریزی در فضای مجازی تلقی شود که طبیعتا یک وکیل کیفری به سبب آشنایی با ادله اثبات دعوا کیفری می تواند دلسوزانه شما را یاری نماید. در انتخاب وکیل کیفری تهدید لازم است حتما به تخصص وکیل توجه کافی داشته باشید و از آن جا که تهدید به آبرو ارتباط تنگاتنگی با حریم خصوصی شما دارد طبیعتا بایستی وکیل یا مشاور حقوقی را انتخاب نمایید که در طرح مسائل مرتبط با حریم خصوصی آسودگی خاطر داشته باشید. انتخاب وکیل کیفری از یک موسسه حقوقی معتبر می تواند تا حد زیادی شما را از تخصص و مهارت وکیل مطمئن سازد.

بخوانید...
محاربه چیست؟ مجازات محاربه

نتیجه گیری

جرم تهدید به آبروریزی در فضای مجازی یکی از مصادیق ورود ضرر و زیان حیثیتی به واسطه ی جرم تهدید است که در ماده ۶۶۹ قانون مجازات اسلامی مقرر شده است. مجازات تهدید به آبروریزی در فضای مجازی در قانون مجازات اسلامی و قانون جرایم رایانه ای مجازات نسبتا سنگینی است زیرا حیثیت و آبرو اشخاص نزد قانون گذار اهمیت ویژه ای دارد و بنابراین به اشخاص سوء استفاده گر مجال تهدید اشخاص را نخواهد داد. شما می توانید برای آگاهی از مجازات تهدید به آبروریزی در فضای مجازی و نحوه ی طرح شکواییه با وکلای مجرب کیفری موسسه حقوقی صدرا مشورت نمایید.

درصورتیکه تمایل به مشاوره با وکیل حقوقی و وکیل کیفری و بهترین وکیل تهران دارید میتوانید بصورت آنلاین از وکیل مورد نظر نوبت گرفته و یا بصورت تلفنی مشاوره (رایگان ) دریافت نمایید.

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.