قرار تامین خواسته چیست و چگونه صادر می شود؟

قرار تامین خواسته چیست و چگونه صادر می شود

هنگامی که خواهان دعوایی را علیه خوانده طرح می کند لازم است مراحل و تشریفات خاصی را پشت سر بگذراد و در نهایت به خواسته ی خود با صدور حکم دادگاه و اجراییه دست یابد برای مثال فرض کنید خواسته ی شما مطالبه ی وجه چکی به مبلغ۴۰میلیون تومان است در این حالت ابتدا شما دادخواست مطالبه ی وجه چک را تقدیم دادگاه می کنید و پس از رسیدگی طی جلساتی در دادگاه و صدور حکم و در نهایت قطعی شدن حکم و پیروزی شما، اجراییه برای توقیف اموال محکوم علیه صادر خواهد شد اما گاهی اوقات طی شدن این روند طولانی به ضرر شما تمام می شود زیرا ممکن است در این فاصله خوانده اموال و وجوه خود را انتقال دهد و از اجرای حکم موثر به نفع شما جلوگیری کند یا حتی ممکن است در موضوع خواسته ی شما نقص و عیبی حادث شود بنابراین تامین خواسته به عنوان یک ابزار مهم حقوقی در دسته بندی وکیل خانواده برای پیشگیری از تضییع حقوق شما کاربردی مهم دارد. اجرای قرار تامین خواسته به قدری دارای اهمیت است که شما می توانید توقیف خواسته راحتی قبل از طرح دادخواست بدهید ! لذا به جهت نقش مهمی که تامین خواسته در تغییر روند پرونده های حقوقی و کیفری ایفا می کند وسودی که می تواند در اجرای احکام دادگاه ها داشته باشد به بررسی مفهوم تامین خواسته و آثار مهم قانونی آن می پردازیم.

مطالعه کنید >>> شروط ضمن عقد در ازدواج

تامین خواسته چیست؟

تامین در لغت به معنای امن، حفظ کردن و ایمن داشتن است و منظور از خواسته همان موضوعی است که خواهان برای دستیابی به آن در دادگاه طرح دعوا می کند مانند خواسته ی مطالبه وجه چک یا مهریه و… در معنای اصطلاحی تامین خواسته به معنای آن است که شخص خواسته دعوا یا معادل خواسته را از اموال خوانده با درخواست خود در امنیت قرار دهد یا به اصطلاح توقیف کند تا در صورت پیروزی در دعوای طرح شده از محل اموال توقیف شده ی محکوم علیه خواسته را وصول کند. بنابراین تامین خواسته موجب می شود تا یکی از اقدامات اجرایی مهم یعنی توقیف مال محکوم علیه به حکم قطعی دادگاه پیش از قطعی شدن حکم در جریان دادرسی یا حتی پیش از طرح دادخواست اصلی انجام شود. در حقیقت این توقیف زود هنگام مانع از نقل و انتقال آن مال می شود.

شما می توانید همین حالا با مراجعه به صفحه وکیل خانواده این موضوع را با وکلای مرکز مطرح نمایید .

قرار تامین خواسته در زیر مجموعه وکیل خانواده قرار می گیرد

مطالعه کنید >>> وکیل خانواده

شرایط صدور قرار تامین خواسته چیست؟

قرار تامین خواسته با تحقق شروط زیر قابل صدور است:

  • خواهان برای آن که تقاضای صدور قرار تامین را داشته باشد باید در ابتدا درخواست خود را ضمن دادخواست اصلی یا آن که پیش از تقدیم دادخواست اصلی و در فرم دادخواست تنظیم نماید تا در دفاتر خدمات قضایی به ثبت برسد. طبق ماده ی ١٠٨قانون آیین دادرسی مدنی خواهانمی تواند قبل از تقدیم دادخواست یا ضمن دادخواست راجع به اصل دعوا یا در جریان دادرسی تا وقتی که حکم قطعی صادر نشده است از دادگاه درخواست تامین خواسته نماید و دادگاه مکلف به قبول آن است.
  • دادگاه صالح برای طرح درخواست تامین خواسته دادگاهی است که نسبت به اصل دعوا (دعوای اصلی) صلاحیت دارد.

مطالعه کنید >>> ازدواج سفید چیست ؟

  • صدور قرار تامین بدون ابلاغ به طرف مقابل رسیدگی می شود و ابلاغ به طرف دیگر قبل از صدور قرار تامین خواسته ممنوع است زیرا هدف از تامین خواسته جلوگیری از نقل و انتقال اموال خوانده است و اگر قرار باشد تامین خواسته به او ابلاغ شود احتمالا اموال خود را مخفی خواهد کرد.
  • صدور قرار تامین خواسته منحصر به مواردی است که خواسته ی شما مطالبه ی مالی باشد بنابراین صدور قرار تامین خواسته در مواردی موضوعیت پیدا می کند که خواسته یک مال قابل توقیف باشد.
  • میزان مال مورد خواسته باید مشخص و معلوم باشد بنابراین امکان صدور قرار تامین خواسته در دعوای مطالبه خسارت، نفقه و اجرت المثل وجود ندارد
قرار تامین خواسته را می توانید در قسمت وکیل خانواده سایت موسسه مشاهده نمایید .

نحوه صدور قرار تامین خواسته :

صدور قرار تامین خواسته یکی از ابزار های مهم قانونی است که با توجه به طولانی شدن فرایند دادرسی و حتی گاهی اخفای مال توسط خوانده و تضییع و تفریط آن می تواند کمک شایانی به خواهان نماید به این صورت که با صدور قرار تامین خواسته خواهان مال مورد خواسته یا معادل آن را توقیف می کند تا مانع از اقدامات خوانده برای پنهان کردن یا از بین بردن مال مورد خواسته شود. شما می توانید برای آشنایی بیشتر با این موضوع ، همین حالا با مشاوران وکیل خانواده ، وکیل حقوقی و وکیل کیفری در سایت موسسه حقوقی صدرا ارتباط برقرار نمایید . همچنین شما می توانید با مراجعه به صفحه رزرو نوبت ، وکلای موسسه حقوقی صدرا را مشاهده نمایید و زمانی را جهت مشاوره آنلاین رزرو نمایید .

وکیل خانواده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *