HTML tutorial
تنظیم اظهارنامه توسط وکیل

تنظیم اظهارنامه توسط وکیل


اظهارنامه یکی از ابزار های مطالبه ی حق به صورت رسمی و قانونی تلقی می شود که در قوانین و مقررات مربوطه موارد کاربرد بسیار زیادی دارد و در مواردی حتی الزامی دانسته شده است. در مقابل پاسخ به اظهارنامه نیز تابع قواعد خاصی می باشد و ممکن است پاسخ به اظهارنامه همراه با اقرار باشد و اظهار کننده بتواند از آن به نفع خود بهره گیرد. بنابراین نحوه تنظیم اظهارنامه، ارسال و پاسخ به آن خود امری کاملا تخصصی است لذا لازم است در این خصوص با یک وکیل حقوقی مجرب مشورت کنید. با توجه به اهمیت کاربرد اظهارنامه در دعاوی و پرونده های مختلف حقوقی در این مقاله قصد داریم شما را با فواید اظهارنامه بیشتر آشنا کنیم.

مفاد اظهارنامه

اظهارنامه همانند دادخواست یک فرم مخصوص برای مطالبه رسمی حق می باشد که در ماده ۱۵۶ قانون آیین دادرسی مدنی در خصوص آن صحبت شده است. به طور کلی اظهارنامه یک سند عادی به حساب می آید که از طریق آن به طور رسمی از مخاطب اظهارنامه ممکن است حقی را مطالبه کنیم. اما از این جهت که لازم است قسمت دوم اظهارنامه به تایید دفتر دادگاه یا مامور ابلاغ برسد یک سند رسمی محسوب می شود. در خصوص فواید اظهارنامه ذکر این مسئله لازم است که شما از طریق ارسال اظهارنامه به مخاطب فرآیند مطالبه حق را پیشاپیش آغاز می کنید و این امر منوط به زمان دادخواست نمی شود.

توجه به این نکته ضروری است که طبق قانون، اگر اظهارنامه دارای مفادی باشد که به تشخیص مرجع ابلاغ کننده خلاف شرع یا اخلاق باشد آن مرجع از ابلاغ اظهارنامه خودداری می کند. بنابراین اظهارنامه نباید مشتمل بر توهین و افترا و نظایر این ها باشد.

بخوانید...
جرایم قابل گذشت و غیر قابل گذشت

در تنظیم اظهارنامه دقت لازم به کار برده شود تا مشتمل بر اخبار به حقی به نفع طرف مقابل نباشد.همچنین لازم است در حد آن چه که ذی حق هستیم مطالبه حق کنیم و نه بیشتر از آن و مطلب را بصورت مفید و مختصر اعلام نماییم.

دقت داشته باشید که مهلتی را که به طرف مقابل برای انجام دادن کار و یا تحویل چیزی می دهیم باید مهلت متناسب و معقولی باشد.بنابراین تنظیم اظهارنامه امری کاملا تخصصی است و بهتر است به وکیل مجرب سپرده شود.

مطالعه کنید » تنظیم اظهارنامه توسط وکیل

پاسخ به اظهارنامه

پیش از بررسی فواید اظهارنامه لازم است کمی در خصوص پاسخ به اظهارنامه بدانیم. به طور کلی مطابق با قوانین و مقررات مربوطه، مخاطب اظهارنامه تکلیفی برای پاسخ به اظهارنامه ندارد. بنابراین اگر مخاطب اظهارنامه از گرفتن اظهارنامه امتناع کند یا پاسخی ندهد، صرف این امر دلیل یا قرینه ای علیه او نمی باشد. اگر مخاطب اظهارنامه به اظهارنامه پاسخ دهد ممکن است پاسخ او مشتمل بر اقرار یا ادعایی باشد و بدین وسیله اظهارکننده از آن به نفع خود و برای پیروزی در دعوا حقوقی بهره گیرد. بنابراین همان طور که ملاحظه می شود چه ارسال اظهارنامه و چه پاسخ به آن می تواند تبعات و آثار حقوقی برای طرفین داشته باشد لذا توصیه می شود در این خصوص با یک مشاور حقوقی یا وکیل متخصص و مجرب مشورت کنید.

فواید اظهارنامه

با توجه به کاربرد بسیار اظهارنامه در این بخش قصد داریم شما را با فواید اظهارنامه بیشتر آشنا کنیم.

  • با ارسال اظهارنامه به عنوان وسیله ی مطالبه حق در موارد بسیاری از طرح دعوا و طی تشریفات طولانی دادرسی ممکن است بی نیاز شوید.
  • همانطور که گفته شد پاسخ به اظهارنامه ممکن است همراه با اقرار مخاطب باشد و شما می توانید از این قرینه به سود خود استفاده کنید.
  • در مواردی مانند مطالبه ی سهم مالک یا استفاده کننده از هزینه های مشترک در آپارتمان، در صورت امتناع مالک یا استفاده کننده از پرداخت هزینه های مشترک، مدیر یا هیات مدیران آپارتمان می تواند به وسیله ی اظهارنامه که در آن مبلغ بدهی و صورت ریز آن ذکر شده است این هزینه ها را مطالبه نمایند.
  • در مواردی اشخاص با طرح اظهارنامه اگر تعهدی بر دوش داشته داشته باشند و بخواهند درصدد ایفای تعهد خود بر بیایند اما طلبکار از قبول آن امتناع کند. شخص بدهکار می تواند با تقدیم اظهارنامه وجه یا مال موضوع تعهد را به مرجع ابلاغ اظهارنامه تسلیم کند. با این کار،بدهکار دیگر مسئولیتی بر دوش ندارد‌.
بخوانید...
خیانت در زندگی زناشویی

بنابراین همان طور که ملاحظه می شود به کارگیری و ارسال اظهارنامه می تواند بسیار موثر و کارساز باشد البته فواید اظهارنامه تنها به موارد ذکر شده در بالا خلاصه نمی شود و در جریان یک دادرسی حقوقی است که اهمیت آن مشخص می شود‌.

مشاوره حقوقی اظهارنامه

با توجه به پیچیدگی و تشریفات خاص ناظر بر تنظیم و ارسال اظهارنامه و همچنین نحوه پاسخ به اظهارنامه توصیه می شود پیش از ارسال اظهارنامه یا پاسخ به آن با وکیل متخصص حقوقی و مشاوران و کارشناسان این حوزه مشورت کنید. در موارد مقرر در قانون مانند طرح دعوای تصرف عدوانی علیه امین در ماده ۱۷۱ قانون آیین دادرسی مدنی، درخواست نصب داور از دادگاه به دلیل امتناع طرف مقابل اختلاف از نصب داور ماده ۴۵۹ و ۴۶۰ قانون آیین دادرسی مدنی و… خواهان ملزم به ارسال اظهارنامه پیش از طرح دعوا می باشد و طبیعتا یک وکیل مجرب و متخصص به جهت آشنایی و احاطه کامل به موارد این چنینی می تواند شما را یاری کند.

خوشبختانه با گسترش انواع خدمات الکترونیک و آنلاین غالب موسسات حقوقی معتبر به ارائه انواع مشاوره های حقوقی آنلاین در عرض مشاوره های تخصصی حضوری و تلفنی می پردازند و با دقت نظر به کاربرد گسترده اظهارنامه در دعاوی حقوقی مختلف، امکان تنظیم اظهارنامه به صورت آنلاین را فراهم آورده اند‌‌‌.

نتیجه گیری فواید اظهارنامه

اظهارنامه در کنار دادخواست حقوقی یکی از ابزار های رسمی و قانونی مطالبه حق محسوب می شود که کاربرد های بسیاری در دعاوی حقوقی دارد. از جمله فواید اظهارنامه در دعاوی حقوقی می توان به دور ماندن از تشریفات دادرسی حقوقی در بسیاری از موارد اشاره کرد. موسسه حقوقی صدرا با برخورداری از کادر مجرب وکلای حقوقی و مشاوران متخصص حقوقی می تواند یاری رسان شما در طرح و پیگیری انواع دعاوی حقوقی باشند.

بخوانید...
مجازات انتشار تصاویر خصوصی در فضای مجازی

مشاهده کنید » وکیل کیفری

مقالات

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.