شهادت کذب در دادگاه چه مجازاتی دارد؟

شهادت کذب مجازات

شهادت کذب در دادگاه چه مجازاتی دارد؟

شهادت یکی از ادله ی مهم اثبات دعوا چه در دعاوی حقوقی و چه در دعاوی کیفری محسوب می شود به گونه ای که اکثر دعاوی با شهادت دو شاهد مرد یا یک شاهد مرد و دو زن یا یک شاهد مرد به همراه قسم مدعی اثبات می شود. شهادت به طور کلی به معنای خبر دادن شخص ثالثی از امری است که آن را با حواس خود مستقیما درک کرده است مثل این که چیزی را دیده باشد یا شنیده باشد. با توجه به نقش اثباتی مهم شهادت در دعاوی متاسفانه بسیار دیده می شود که اشخاصی با اهداف مختلف نزد دادگاه به شهادت کذب روی می آورند و حق طرف مقابل دعوا را تضییع می نمایند. در قانون شهادت کذب یا دروغ دارای مجازات نسبتا سنگینی است که در صورت اثبات شهادت کذب فرد متحمل این مجازات خواهد شد. در این نوشتار قصد داریم ضمن پاسخ به این سوال که شهادت کذب چیست؟ شما را با نحوه ی رسیدگی به شهادت در دادگاه ، مجازات شهادت کذب در دادگاه، آثار شهادت کذب در دادگاه و نمونه شکواییه شهادت کذب در دادگاه آشنا کنیم.

شهادت کذب چیست؟

شهادت به معنای آن است که شخصی به نفع یکی از اصحاب دعوا و به ضرر دیگری اعلام اطلاع از وقوع امری نماید. بنابراین شاهد با حضور در دادگاه مشاهدات یا شنیده های خود را از وقوع امری بیان می کند و شهادت کذب به معنای ادای گواهی دروغ توسط شاهد نزد مقامات رسمی در دادگاه می باشد. بنابراین اگر شخصی شهادتی بر خلاف واقعیت و حقیقت نزد دادگاه ارائه دهد شهادت دروغ داده است. بنابراین ادای شهادت دروغ باید نزد دادگاه به عمل بیاید و شهادت در خارج از دادگاه مشمول حکم شهادت کذب نمی باشد. همچنین شهادت کذب باید نزد یک مقام رسمی که صلاحیت استماع شهادت را دارد باشد بنابراین اگر شهادت نزد مقامی باشد که صلاحیت استماع شهادت را ندارد مشمول حکم شهادت کذب نمی شود‌.

مجازات شهادت کذب در دادگاه

نحوه ی رسیدگی به شهادت در دادگاه

طبق ماده ۱۳۱۳ قانون مدنی در شاهد بلوغ،عقل، عدالت، ایمان و طهارت مولد شرط است و عدالت شاهد باید با یکی از طرق شرعی برای دادگاه احراز شود.همچنین شهادت کسی که نفع شخصی به صورت عین یا منفعت یا حق، در دعوا داشته باشد و نیز شهادت کسانی که تکدی را شغل خود قرار دهند پذیرفته نمی‌شود. همچنین شهادت اطفال و مطلعینی که حاضر به ادای شهادت در دادگاه نیستند اما اطلاعات خود را ارائه می دهند تنها برای مزید اطلاع استماع می شود و ارزش اماره ی قضایی دارد.

شاهد همانند دیگر اصحاب دعوا و برای ادای شهادت به دادگاه دعوت می شود. البته در احضاریه ی او موضوع شهادت و نتیجه ی عدم حضور او ذکر می شود.در دعاوی حقوقی مطابق با قانون اگر شاهد با یک بار احضار حاضر نشود مجددا احضار می شود اما در دعاوی کیفری اگر پس از احضار شاهد، او بدون عذر موجه در دادگاه حاضر نشود و کشف جرم از نظر دادگاه متوقف بر شهادت او باشد یا موضوع مرتبط با نظم و امنیت عمومی باشد دادگاه دستور جلب شاهد را صادر می کند. امروزه تحت شرایطی احضار شاهد می تواند الکترونیکی باشد و لازمه ی آن این است که شاهد عضو سامانه ی ثنا (سامانه ی ثبت نام الکترونیک) باشد. دادگاه شهادت شهود را حسب مورد می تواند به صورت انفرادی یا با یکدیگر استماع نماید و نمی تواند شهود را به ادای شهادت ترغیب یا منع کند. برای ادای شهادت اصولا زمان و مکان ادای شهادت بایستی به اصحاب دعوا ابلاغ شود همچنین اگر لازم باشد باید این امکان فراهم باشد وه اصحاب دعوا از شهود طرف مقابل سوال بپرسند.

مجازات شهادت کذب در دادگاه

مطابق با قانون شهادت کذب در دادگاه یک جرم عمدی است و دارای مجازات است. طبق ماده ی ۶۵۰ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات؛ هر کس در دادگاه نزد مقامات رسمی شهادت دروغ بدهد به سه ماه و یک روز تا دو سال حبس و یا به یک میلیون و پانصد هزار تا دوازده‌میلیون ریال جزای نقدی محکوم خواهد شد.

آثار شهادت کذب در دادگاه

طبیعتا هنگامی که به موجب حکم قطعی دروغ بودن شهادت شهود اثبات شود آن حکم دادگاه که بر مبنای شهادت دروغ شاهدان صادر شده است باطل می شود و دیگر قابلیت اجرا نخواهد داشت. مطابق با بند ث ماده ی ۴۷۴ قانون آیین دادرسی کیفری؛ اگر در دادگاه صالح ثابت شود که اسناد جعلی یا شهادت خلاف واقع گواهان، مبنای حکم بوده است از جهات اعاده ی دادرسی خواهد بود. یعنی اگر از مهلت تجدید نظر رای گذشته باشد یا حکمی در مرحله ی تجدید نظر صادر شده باشد با اثبات دروغ بودن شهادت شهود دادگاه صادر کننده ی رای مجددا به دعوا رسیدگی و حکم صادر می کند. در امور کیفری اگر به موجب شهادت دروغ حکمی اجرا شود برای مثال با شهادت دروغ دو شاهد مرد در قتل، شخص قصاص شود در این صورت شهود کذب مسئول هستند و قصاص خواهند شد.

مطالعه کنید » وکیل کیفری

نمونه شکواییه شهادت کذب در دادگاه

 دادستان محترم عمومی و انقلاب شهرستان

با سلام احتراماً به استحضار مقام عالی قضایی می رساند:

اینجانب …. به عنوان مشتکی عنه در پرونده کیفری به شماره کلاسه …. در دادگاه کیفری …. به اتهام  … مورد رسیدگی قضایی قرار گرفت و به موجب دادنامه شماره …. به اتهام مزبور محکوم شدم. اینجانب پس از بررسی مجدد ماهیت پرونده و اطلاع یافتن از هویت شهود، دریافتم که شهود با قصد و غرض و از روی عناد و دشمنی اقدام به شهادت علیه اینجانب داده اند. لذا با توجه به شرح شکواییه و ادله اینجانب از جمله، ۱-….، ۲-…. و …. و نیز استناد به ماده ۶۵۰ قانون مجازات اسلامی تعقیب و مجازات مشتکی­ عنهم را به اتهام شهادت کذب استدعا دارم.

نتیجه گیری

شهادت خبری است که به نفع و ضرر دیگران است و در دادگاه نقش مهمی در اثبات دعوا های حقوقی و کیفری دارد. از آن جا که شهادت شهود مبنای حکم دادگاه قرار می گیرد لذا لازم است از صحت کامل برخوردار باشد. یک شهادت کذب یا دروغ می تواند سیر کلی پرونده ی حقوقی یا کیفری را در دادگاه تغییر دهد. بنابراین در قانون شهادت کذب یا دروغ جرم دانسته شده است و دارای مجازات است ضمن آن که شاهد دروغگو ملزم به جبران خسارت مطابق با قواعد عام مسئولیت مدنی می باشد. حکم صادره بر اساس شهادت کذب واجد اثر قانونی نمی باشد و این حکم در صورت اثبات شهادت کذب باطل است. شما می توانید برای آگاهی از نحوه ی ادای شهادت در دادگاه و همچنین طریقه ی دفاع در برابر شهادت غیر صحیح شهود با وکیل کیفری موسسه ی حقوقی صدرا مشورت نمایید.

وکیل کیفری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *