سریعترین راه گرفتن مهریه

سریعترین راه گرفتن مهریه

5/5 - (1 امتیاز)

عقد نکاح، مسئولیت های مالی بر عهده زوج قرار می دهد که از جمله مهم ترین این اثرات، مهریه است. مهریه به مالی اطلاق می شود که مرد متعهد به پرداخت آن به زوجه، پس از انعقاد عقد نکاح خواهد بود. مهریه، پول، سکه، اموال منقول و غیر منقول و حتی تعهدات دیگر از جانب زوج را شامل می شود. این تعهد مالی زوج در قبال زوجه به دو صورت عندالمطالبه و عندالاستطاعه، قابل پرداخت است. هنگامی که زوجه به هر دلیلی تقاضای مهریه نماید زوج موظف به پرداخت آن می شود. البته دریافت مهریه توسط زوجه، پس از طی مراحل قانونی صورت می گیرد؛ اما متأسفانه در برخی موارد، زوج از پرداخت مهریه سرباز می زنند و زوجه نیز در پی یافتن سریعترین راه گرفتن مهریه است. جهت مشاوره با وکیل مطالبه مهریه با ما در ارتباط باشید.

اما این که این راه، کدام است و چگونه می توان آن را اجرا کرد، از مسائل حقوقی می باشد. به همین منظور نیاز است تا از افراد متخصص در این زمینه کمک گرفته شود. مجموعه حقوقی صدراه از جمله مراکز مجاز و رسمی در زمینه ارائه خدمات مشاوره و وکالت در زمینه طلاق می باشد. با مراجعه به این مجموعه می توانید از خدمات مشاوره و حقوقی برای دریافت حق و مطالبات خود، استفاده نمایید.

آشنایی با سریعترین راه گرفتن مهریه

مطابق قانون مدنی، هر شخصی از حق تمتع برخوردار است. حق تمتع به این معنی است که هر فرد می تواند دارای حق بوده و مالک اموال خود باشد. البته در صورت غیر رشید، سفیه یا دیوانه بودن شخص، این حق از او سلب خواهد شد.

از جمله حقوقی که زن پس از ازدواج مالک آن می شود، مهریه است. اگر شما نیز جزو آن دسته از بانوانی هستید که به هر علتی قصد دارید مهریه خود را در سریعترین زمان وصول کنید، سه راه قانونی به شما پیشنهاد می شود. شما می توانید با توجه به شرایط خود، هر کدام از این روش ها را برای وصول مهریه خود، انتخاب کنید. با توجه به شرایط خود و ویژگی های هر کدام از این موارد، می توانید بهترین و سریعترین راه گرفتن مهریه را انتخاب کنید.

البته به این موضوع توجه کنید که بهتر است قبل از انتخاب یکی از این روش ها، با استفاده از خدمات وکیل طلاق توافقی و با توافق با زوج، بدون هیچ دردسری مطالبات خود را دریافت کنید؛ اما اگر زوج به این توافق قانع نبوده و یا احساس کنید حقوق شما پایمال خواهد شد، استفاده از یکی از روش های زیر، مناسب تر خواهد بود:

درخواست توقیف اموال زوج

زوجه می تواند همراه با طرح مطالبه مهریه یا پیش از آن و بدون پرداخت خسارت، از دادگاه تقاضای توقیف برخی از اموال همسر خود را نماید. این راه یکی از بهترین و سریعترین روش است. امکان دارد زوج در طول زمان رسیدگی دادگاه یا پیش از اجرای حکم، اقدام به فروش اموال خود نماید. این امر موجب می شود تا حکم صادره، قابل اجرا نباشد.

شما می توانید با استناد به ماده 117 قانون آیین دادرسی مدنی، از دادگاه درخواست نمایید تا اموال همسرتان، توسط دادگاه توقیف شود. در صورتی که درخواست توقیف اموال همسر را بدون درخواست مهریه به دادگاه تقدیم کنید باید حتماً تا ده روز پس از تاریخ صدور قرار تامین، دادخواست خود را مبنی بر اصل دعوا به دادگاه ارائه نمایید. در صورتی که این دادخواست به دادگاه ارائه نشود دادگاه می تواند قرار تامین را به درخواست زوج، لغو کند.

سریعترین راه گرفتن مهریه

وصول مهریه از طریق اجرای ثبت

وصول مهریه از طریق اجرای ثبت نیز به عنوان سریعترین راه گرفتن مهریه به شمار می آید.در این روش از مطالبه مهریه، زوج می تواند با همراه داشتن مدارک شناسایی و اصل سند ازدواج خود، به دفترخانه ای که ازدواج آنها را ثبت کرده است مراجعه کرده و تقاضای صدور اجرائیه نسبت به قسمت یا تمام مهریه خود نماید.

در این روش، دفترخانه با دریافت هزینه اندک، برگه اجرائیه را به منظور ابلاغ به زوج صادر می کند. زوجه می تواند این برگه را به دایره ثبت محل ببرد. در این مرحله، دفتر ازدواج وظیفه دارد تا برگه اجرائیه را به وسیله پست پیشتاز برای زوج ارسال کند.

بعد از مراجعه به دایره اجرای اداره ثبت مربوطه و با تشکیل پرونده، اداره موظف است برگه اجرائیه را به زوج ابلاغ نماید. با این برگ، زوج موظف است تا ظرف مدت ده روز، نسبت به پرداخت مهریه زوجه اقدام کند. در غیر این صورت، اموال زوج توقیف خواهد شد.

اثبات زوجیت

گرفتن مهریه از طریق ممنوع الخروج کردن زوج

ممنوع الخروج کردن زوج نیز می تواند به عنوان سریعترین راه گرفتن مهریه در نظر گرفته شود. در صورتی که زوج قصد خروج از کشور را دارد زوجه می تواند به منظور وصول مهریه خود، او را ممنوع الخروج کند. در این روش، اگر همسرتان به هر دلیلی قصد خروج از کشور را دارد؛ حتی اگر این سفر بسیار ضروری باشد، مکلف است تا قبل از سفر، مهریه زوجه را پرداخت کند. پس از پرداخت مهریه، حکم ممنوع الخروجی زوج لغو شده و امکان خروج او از کشور وجود خواهد داشت.

بعد از مراحل ذکر شده و ابلاغ اجرائیه، در صورتی که این ابلاغیه اجرا نشود زوجه می تواند فرم مربوط به ممنوع الخروجی همسر خود را از واحد اجرای ثبت، دریافت و تکمیل کند. لازم است در این فرم، میزان مهریه ای که موجب ممنوع الخروجی زوج می شود قید گردد. نکته قابل توجه در این روش این است که زوجه نمی تواند تقاضای توقیف اموالی که در فرم قید نشده است را داشته باشد.

نکته: باید توجه داشت که اموالی که در این روش معرفی می کنید نباید جزو مستثنیات دین باشند.

بهترین روش برای سریعترین راه گرفتن مهریه کدام است؟

یکی از دعاوی خانوادگی، دعوی گرفتن مهریه از زوج است. بیشتر افراد حاضر نیستند بی دلیل مهریه زوجه را پرداخت نمایند. این امر نیز باعث می شود تا زوجه به دنبال پیدا کردن سریعترین راه گرفتن مهریه خود باشد. این در حالی است که به دلیل مهم و پیچیده بودن این دعاوی خانوادگی، حضور وکیل کاردان و متخصص، لازم و ضروری است.

وکیل متخصص در این حوزه به دلیل آشنایی کامل با مراحل اجرایی کردن مهریه، می تواند موجب سرعت گرفتن روند پرونده شود. به همین علت کمک گرفتن از وکیل متخصص و مشاوره با آنها، پرونده شما را به بهترین شکل ممکن، پیش خواهد برد. شما می توانید بهترین وکیل را از طریق بررسی رزومه چند وکیل انتخاب کرده و کار خود را به او بسپارید.

کلام آخر

رفع دعاوی حقوقی و خانوادگی به علت پیچیدگی های فراوان قانونی، نیازمند دانش و آگاهی بسیار بالایی می باشد. یکی از این دعاوی، گرفتن مهریه زوجه از زوج است. این در حالی است که بسیاری از مردان از پرداخت این حقوق زنان، امتناع می کنند. در این حالت شما می توانید با استفاده از روش های مختلف قانونی نسبت به وصول مهریه خود اقدام نمایید. البته برای انجام این مراحل قانونی، لازم است تا با قانون مهریه و نحوه وصول آن آشنایی داشته باشید.

توجه داشته باشید که گرفتن مهریه نیز همانند سایر دعاوی خانوادگی، بهتر است توسط وکیل متخصص انجام شود. هر اندازه تجربه و تخصص وکیل مورد نظر بیشتر باشد، وصول مهریه با سرعت بیشتری انجام خواهد شد. شما می توانید وکیل مورد نظر خود را از میان وکلای متخصص فعال در مجموعه حقوقی صدراه، انتخاب نموده و با کمک او، سریعترین راه گرفتن مهریه را اجرایی نمایید. این وکلا، بهترین راهکارها را پیش پای شما گذاشته و با قبول وکالت شما، پروسه دریافت این حقوق را به صورت کاملاً قانونی و در مدت زمان کم، طی می کنند.

3 دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *