مصوب ۱۳۸۳/۰۸/۲۳

ماده ۱

در اجرای اصل ۱۴۲ قانون اساسی؛دفتری با عنوان«دفتر اصل ۱۴۲ قانون اساسی» که در این دستورالعمل دفتر نامیده می‌شود زیر نظر رئیس قوّه قضائیه تشکیل می‌گردد تا مطابق این دستورالعمل و در چارچوب قوانین و مقررات و قواعد عمومی،اقدامات لازم را معمول دارد. رئیس قوّه قضائیه می‌تواند اختیارات اجرائی مربوط به اعمال اصل مذکور را به این دفتر واگذار کند.

ماده ۲

دفتر بلافاصله بعد از شروع و خاتمه خدمت مقامات مشمول،اقدامات لازم را به منظور اجرای اصل ۱۴۲ قانون اساسی انجام خواهد داد.

ماده ۳

مقامات مشمول میزان دارایی خود و همسر و فرزندان خویش را در اظهارنامه‌هایی که با امضاء رئیس قوّه قضائیه و توسط دفتر ارسال می‌گردد توصیف کرده و ظرف مدت ۱۵ روز از تاریخ وصول به دفتر تسلیم می‌کنند.
تبصره ۱-پیگیری جهت دریافت اظهارنامه‌های ارسالی از طریق دفتر بعمل می‌آید.
تبصره ۲-دفتر دریافت اظهارنامه‌ها را به مقامات مشمول اعلام خواهد کرد.


ماده ۴

اطلاعات مندرج در اظهارنامه‌ها،سرّی و افشاء آن ممنوع است و تخلف از آن مستوجب تعقیب کیفری و از حیث مجازات تابع مقررات مربوط به افشاء اسناد و اطلاعات طبقه‌بندی‌شده و افشاء اسرار می‌باشد.

ماده ۵

مقامات مشمول اصل ۱۴۲ تغییرات حین خدمت در مورد اموال و تعداد اعضاء خانواده خود را به دفتر اعلام کنند رئیس قوّه قضائیه در صورت ضرورت در مورد این تغییرات کسب اطلاع می‌کند.

ماده ۶

دفتر با استفاده از روشهای گوناگون و با بررسی و کارشناسی لازم نسبت به رفع نقص،ابهام و اجمال محتویات اظهارنامه‌ها و سایر اطلاعات مربوط به دارایی مشمولان و همچنین جمع‌بندی آنها،موضوع رسیدگی را تسهیل می‌نماید.

بخوانید...
حضانت کودک ؛ شرایط و قوانین آن

ماده ۷

دفتر برای رفع نقص،ابهام و اجمال در میزان دارایی مشمولان و طرق تحصیل، تعدیل و یا هرگونه تغییرات آن،با تشخیص رئیس قوّه قضائیه یا شخص ماذون نسبت به اخذ توضیح از آنان اقدام می‌کند.

ماده ۸

دفتر به منظور استفاده از ظرفیت‌های موجود،حسب مورد با استعلام از کلیه وزارتخانه‌ها،سازمانها،موسسات و شرکتهای دولتی،نهادها و موسسات عمومی غیر دولتی، مراجع قضائی،نیروهای نظامی و انتظامی و سایر دستگاهها و مجموعه‌های حاکمیتی و بطور کلی قوای سه‌گانه کشور جهت جمع‌آوری اطلاعات،اسناد،مدارک و سوابق مربوط به دارایی مشمولان و تغییرات بعدی آن اقدامات لازم بعمل می‌آورد.
تبصره-کلیه مقامات و کارکنان مذکور هرگونه همکاری لازم را با دفتر بعمل می‌آورند.

ماده ۹

دفتر با ایجاد نظام مناسب و جمع‌آوری اطلاعات مربوط به دارایی مشمولان و تحقیق و بررسی آنها،نسبت به شناسایی و احراز دارایی واقعی و طرق تحصیل و تعدیل یا افزایش آن اقدام می‌کند.
تبصره-جمع‌آوری نظام‌مند اطلاعات مردمی مربوط به دارایی مشمولان توسط دفتر بعمل خواهد آمد.

ماده ۱۰

دفتر ظرف دو ماه بعد از وصول اظهارنامه خاتمه خدمت مقامات مشمول،گزارش جامع و مستند در مورد دارایی هریک از آنان و همسر و فرزندانشان را تهیه و تنظیم نموده و جهت اخذ تصمیم به نظر رئیس قوّه قضائیه می‌رساند.
تبصره-گزارش مربوط به حین خدمت مقامات مشمول در صورت ضرورت از سوی دفتر تهیه و به نظر رئیس قوّه قضائیه می‌رسد.

ماده ۱۱

هرگاه دفتر در خلال بررسی دارایی مشمولان،با موضوعاتی که در صلاحیت سایر مراجع قانونی قرار دارد مواجه شود،با تشخیص رئیس قوّه قضائیه مراتب را به مرجع مربوط اعلام می‌کند.

بیشتر بخوانید: 
بخوانید...
وکیل حقوقی مجرب کیست؟
بهترین وکیل تهران کیست؟


ماده ۱۲

تصمیم نهائی در مورد رسیدگی به دارایی مشمولان از سوی رئیس قوّه قضائیه اتخاذ می‌شود این تصمیم توسط دفتر به آنان ابلاغ و بلافاصله اجرا می‌گردد.
تبصره-چنانچه پس از تصمیم مذکور،دلایل و مدارک جدیدی ابراز شود که تغییر در این تصمیم را ضروری نماید،رئیس قوّه قضائیه با رسیدگی مجدد،تصمیم لازم اتخاذ می‌کند.

ماده ۱۳

دفتر با استفاده مناسب از رسانه‌ها،افکار عمومی و سایر سازوکارهای پیشگیرانه، در خصوص از بین بردن زمینه‌های تحصیل و افزایش به ناحق دارایی اقدام خواهد نمود و با لحاظ محدودیت‌های مندرج در این دستورالعمل اطلاع‌رسانی بهنگام می‌نماید.

ماده ۱۴

رئیس قوّه قضائیه راسا یا از طریق دفتر نسبت به انتشار نتیجه رسیدگی به دارایی مشمولان و اعلام آن به مراجع مربوط اقدام می‌کند.

ماده ۱۵

دارایی مشمولان موضوع اصل ۱۴۲،محکوم به مشروعیت و مصون از تعرض است مگر اینکه پس از رسیدگی،خلاف آن ثابت شود در رسیدگی مذکور بایستی موازین و احکام اسلامی و اصول قانون اساسی و اقدامات پیشگیرانه مورد اهتمام قرار گیرد.

ماده ۱۶

این دستورالعمل در تاریخ ۱۳۸۳/۸/۲۳ به تصویب رئیس قوّه قضائیه رسیده است.

منبع

درصورتیکه تمایل به مشاوره بابهترین وکیل تهران، وکیل حقوقی ، وکیل کیفری ، وکیل خانواده و وکیل ملکی دارید میتوانید بصورت آنلاین از وکیل مورد نظر نوبت گرفته و یا بصورت تلفنی مشاوره (رایگان ) دریافت نمایید.

قوانین و آیین نامه‌ها

آدرس مجتمع های حقوقی تهرانآدرس مجتمع های حقوقی و دادسراهابهترین وکیل تهرانبهترین وکیل در تهرانوکیل حقوقیوکیل کیفری

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنلاین با ما در تماس باشید

با تکمیل فرم تماس با ما میتوانید از بهترین وکیل تهران مشاوره بگیرید. 

باتوجه به درگیری ها و مشغله هایی که روزانه برای همگان وجود دارد ، طبیعتا امکان وقت گذاشتن و مراجعه حضوری برای افراد مقدور نمی باشد، بهمین دلیل  موسسه حقوقی صدرا بمنظور رفاه حال مشتریان خود ، فرمی را طراحی نموده است که شما میتوانید با تکمیل فرم روبه رو مشکلات و دعاوی خود را ثبت کنید تا همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند. با این روش شما میتوانید بصورت رایگان از بهترین وکیل تهران ، وکیل حقوقی ، وکیل کیفری و وکیل خانواده مشاوره بگیرید و در صورت نیاز وقتی برای شما مقرر گردد تا جهت تشکیل پرونده بصورت حضوری مراجعه فرمایید. آدرس ما در ادامه درج شده است.

شماره تماس های دفتر :  88806941 - 88806942

شماره تلفن همراه (ساعات پاسخ گویی 9 صبح الی 18) :  09128210882 - 09129210882

تماس با ما- واتساپ تماس


ساعات کار موسسه حقوقی صدرا

جهت مراجعه  با شماره های درج شده در همین صفحه هماهنگی بفرمایید.

شنبه تا چهارشنبه9:00 to 16:30
پنجشنبه9:00 to 16:30
تماس با ما
1

بالاتر از میدان ولیعصر (عج) – جنب سینما استقلال – کوچه فرشید – ساختمان فرشید – پلاک 8 – طبقه 2- واحد 9

2

از مترو میدان ولیعصر (عج) ۱۰۰ متر

3

از ایستگاه اتوبوس بی ار تی  (BRT)  50 متر

مسیرهای منتهی به موسسه حقوقی صدرا

تماس باما