تجاوز به عنف | وکیل اثبات تجاوز به عنف

وکیل کیفری ، تجاوز به عنف یا تجاوزجنسی

امتیاز دهید post

تجاوز به عنف یکی از جرایم رایج در تمام کشور های دنیا محسوب می شود که به وکیل کیفری مرتبط می شود و همواره به عنوان یکی از مسائل داغ حقوقی در پرونده های مختلف مطرح می شود و عموما به قدری حساسیت جامعه را برمی انگیزد که تبدیل به تیتر خبرهای روزنامه ها و رسانه ها و تحلیل های مختلف حقوقی، جامعه شناسی و روانشناسی می شود. تجاوز به عنف از جمله جرایمی است که علاوه بر آن که باعث میشود قربانی دچار آسیب های مختلف فیزیکی و روحی شود باعث بر هم ریختن نظم و آرامش جامعه نیز می شود. اگرچه معمولا جرم تجاوز جنسی و تجاوز به عنف توسط مردان انجام می شود اما گاهی ارتکاب این جرم توسط زنان نیز دیده شده است. به دلیل ویژگی حیثیتی جرم تجاوز به عنف گاهی دیده شده است که قربانی های تجاوز جنسی از ترس آبرو، ارتکاب چنین جرایمی را گزارش نمی دهند و شکایت لازم به عمل نمی آورند و چنین اقدامی باعث می شود تعداد زیادی از جرایم جنسی ناشناخته باقی بمانند و از این رو روند رسیدگی های تجاوز جنسی را با مشکلاتی مواجه کند.

تجاوز به عنف در موسسه حقوقی صدرا

وکیل قاچاق کالا و ارز

قانون گذار و وکیل کیفری در قانون مجازات اسلامی به جهت اهمیت موضوع تجاوز به عنف و اکراه ارتکاب آن را دارای مجازات دانسته است از این رو در این نوشتار به بررسی مفهوم تجاوز به عنف ، مجازات آن در قانون، نحوه ی اثبات آن و سایر مسائل قانونی و نقش وکیل اثبات تجاوز به عنف می پردازیم.

تجاوز به عنف در قانون

عنف در لغت به معنای زور و خشونت است و منظور از تجاوز به عنف آن است که فردی بدون رضایت طرف مقابل با او به صورت قهر و غلبه نزدیکی جنسی داشته باشد. بنابراین تجاوز به عنف متفاوت از زنا و رابطه ی نامشروع خود خواسته است و اغلب اوقات تجاوز های جنسی توسط اشخاصی ارتکاب می یابد که دارای اختلالات حاد شخصیتی از دوران کودکی هستند.

تجاوز جنسی و تجاوز به عنف می تواند در شکل های مختلفی ظاهر شود و ممکن است در قالب های کودک آزاری، آزار جنسی، زنای با محارم و… ظاهر شود.

تفاوت زنا و تجاوز به عنف

مطابق با قانون تجاوز به عنف نیز یکی از اقسام زنا محسوب می شود زنا به معنای برقراری رابطه جنسی میان زن و مردی است که با هم زن و شوهر نیستند به گونه ای که هر دو چه مرد و چه زن به برقراری رابطه جنسی نامشروع رضایت دارند در حالی که زنای به عنف زمانی تحقق می یابد که شخص مرتکب با زور و اجبار به برقراری رابطه نامشروع جنسی اقدام می کند در حالی که طرف دیگر راضی به این امر نیست.

رابطه نامشروع و تجاوز به عنف

همانطور که گفته شد تجاوز به عنف از اقسام زنا محسوب می شود و بنابراین یک جرم حدی به حساب می آید در حالی که رابطه ی نامشروع یک جرم تعزیری به حساب می آید مطابق با ماده ی ۶۳۷ قانون مجازات اسلامی بخش تعزیرات؛ هرگاه زن و مردی که بین آنها علقه زوجیت نباشد،مرتکب روابط نامشروع یا عمل منافی عفت غیر از زنا از قبیل تقبیل یا مضاجعه شوند، به شلاق تا نود و نه ضربه محکوم خواهند شد و اگر عمل با عنف و اکراه باشد فقط اکراه کننده تعزیر میشود.

تجاوز به عنف در زیر گروه وکیل کیفری

بنابراین رابطه نامشروع در مفهوم عام تری نسبت به تجاوز به عنف قرار دارد در حالی که زنای به عنف تنها منحصر به برقراری رابطه ی نامشروع جنسی محدود می شود. برای آگاهی بیشتر از شرایط طرح شکایت می توانید با وکیل اثبات تجاوز به عنف مشورت نمایید.

مجازات تجاوز به عنف

مطابق با بند ت ماده ی ٢٢۴ تجاوز به عنف از موارد تشدید مجازات زنا محسوب می شود به این ترتیب که اگر تجاوز جنسی با قهر و غلبه و بدون رضایت زن انجام شود مرد اعدام خواهد شد.

مطابق با بند ت ماده ی ٢٢۴ ،زنای به عنف یا اکراه از سوی زانی که موجب اعدام زانی است.

همچنین مطابق با تبصره٢ این ماده طبق بیانات وکیل کیفری موسسه ؛ هرگاه کسی با زنی که راضی به زنای با او نباشد در حال بیهوشی، خواب یا مستی زنا کند رفتار او در حکم زنای به عنف است. در زنا از طریق اغفال و فریب دادن دختر نابالغ یا از طریق ربایش، تهدید و ترساندن زن اگرچه موجب تسلیم شدن او شود نیز حکم فوق جاری است.

وکیل اثبات تجاوز به عنف

با توجه به حساسیت جرایم جنسی نحوه برخورد دادگاه صالح با این دسته از جرایم کاملا متفاوت است. اثبات تجاوز به عنف بسیار دشوار است و به راحتی نمی توان کسی را به چنین جرمی متهم کرد بنابراین حضور یک وکیل اثبات تجاوز به عنف لازم و ضروری است.

توجه داشته باشید که تشریفات رسیدگی به جرم تجاوز به عنف کاملا متفاوت است و مراحل تحقیقات آن در دادگاه کیفری طی می شود. نحوه تنظیم شکواییه کیفری در جرم تجاوز به عنف نیازمند قید ادله و مستندات قوی و محکمه پسند است که برای آگاهی بیشتر از تشریفات رسیدگی و نحوه طرح شکواییه می توانید با وکیل اثبات تجاوز به عنف در تماس باشید.

نتیجه گیری  وکیل اثبات تجاوز به عنف

تجاوز جنسی از جمله جرایم منافی عفت محسوب می شود و همواره باعث لطمه های روحی جبران ناپذیر بزه دیده و برانگیخته شدن احساسات عموم جامعه می شود. زنای به عنف به معنای برقراری رابطه نامشروع جنسی خارج از علقه ی زوجیت و بدون رضایت یکی از طرفین است که غالبا قربانیان تجاوز جنسی زنان هستند.

بسیار دیده شده است که اشخاص بزه دیده جرم تجاوز به عنف به جهت حفظ آبرو از طرح شکایت خودداری می کنند یا حتی تعلل در طرح شکایت ممکن است اثبات جرم تجاوز جنسی را منتفی سازد لذا لازم است برای طرح شکایت در جرم زنای به عنف حتما با یک وکیل اثبات تجاوز به عنف و مشاوران امور کیفری مشورت نمایید. در این راستا موسسه حقوقی صدرا با برخورداری از کادر وکلای مجرب کیفری و وکیل اثبات تجاوز به عنف می توانند یاری رسان شما در اتخاذ بهترین تصمیم ممکن باشند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *