به اجرا گذاشتن مهریه بدون طلاق

به اجرا گذاشتن مهریه بدون طلاق

امتیاز دهید post

مهریه از جمله حقوق مسلمی است که پس از عقد نکاح به زن تعلق می گیرد. به طوری که زن مالک آن بوده و حق هر گونه دخل و تصرفی را در آن دارد. پس از عقد نکاح دائم و یا موقت، تکالیفی از جمله پرداخت مهریه به همسر بر عهده مرد گذاشته می شود. پرداخت مهریه به هیچ عنوان منوط به طلاق نیست. بلکه زن می تواند در مواقع لزوم این حق را از همسر خود طلب نماید. در بسیاری از مواقع، طلب مهریه و پرداخت آن بدون هیچ مشکل و کدورتی صورت می پذیرد؛ اما در برخی مواقع ممکن است سوء تفاهم و مشکلاتی میان زوجین به وجود آمده و مرد از پرداخت مهریه خودداری نماید.در صورتی که زن نسبت به ادامه زندگی خود تمایل داشته باشد می تواند نسبت به اجرا گذاشتن مهریه بدون طلاق اقدام نماید.

به اجرا گذاشتن مهریه و سریعترین راه گرفتن مهریه نیز همانند سایر پرونده های حقوقی نیاز به طی نمودن پروسه رسیدگی مانند ثبت دادخواست، تقاضای صدور حکم و … دارد. این در حالی است که بسیاری از افراد از نحوه رسیدگی به این پرونده اطلاعات کافی ندارند. از این رو بهره گیری از یک وکیل مجرب می تواند موجب تسریع روند رسیدگی و کسب نتایج مطلوب در پرونده درخواست مهریه شود.

انواع مهریه

به طور کلی مهریه به دو نوع عندالمطالبه و عندالاستطاعه تقسیم می شود. نوع مهریه در هنگام عقد با توجه به سطح مالی مرد و بر اساس توافق زوجین تعیین می شود. مهریه عندالمطالبه به مهریه ای گفته می شود که زن هر هنگام که خواست می تواند آن را طلب کند. در این صورت مرد موظف به پرداخت آن به همسر خود می باشد. اگر مرد از پرداخت مهریه خودداری کند زن می تواند مهریه خود را به اجرا بگذارد.

در صورت به اجرا گذاشتن مهریه بدون طلاق، بخشی از اموال مردبه عنوان مهریه توقیف می شود. در صورتی که زوج هیچ اموالی نداشته باشد، مهریه همسر با توجه به میزان گردش مالی حساب بانکی مرد، قسط بندی خواهد شد.

 مهریه عندالستطاعه به این معنا است که زوجه نمی تواند هر زمان که بخواهد مهریه خود را طلب نماید. بلکه پرداخت مهریه منوط به داشتن توانایی و استطاعت مرد در پرداخت مهریه است. به عبارت دیگر، مرد هر زمان که توانایی مالی نسبت به پرداخت مهریه داشته باشد موظف به پرداخت مهریه همسر خود خواهد بود. در غیر این صورت، زن نمی تواند نسبت به دریافت مهریه اقدامی انجام دهد.

روش های گرفتن مهریه

بر اساس قوانین کشور، مهریه از حقوق مالی زن به شمار می رود؛ بنابراین می تواند در زمان دلخواه با استفاده از یکی از روش های دریافت مهریه، نسبت به گرفتن این حقوق مالی از همسر اقدام نماید. گرفتن مهریه توسط یکی از روش های زیر صورت می گیرد:

اقدام از طریق ثبت

در این روش، زوجه و یا وکیل او می تواند با مراجعه به دفترخانه ثبت ازدواج خود، فرم به اجرا گذاشتن مهریه بدون طلاق را پر نماید. به این ترتیب زن می تواند با استفاده از اجرائیات ثبت و ارجاع درخواست توسط دفترخانه اقدام نماید. زوجه از این طریق می تواند با استفاده از سند رسمی، اموال زوج را توقیف کند. پس از این کار، اموال زوج با سند رسمی به مزایده گذاشته شده و مهریه زن از محل فروش اموال زوج پرداخت می شود.

اقدام از طریق دادگاه

امکان دارد زن هنگام ثبت درخواست مهریه متوجه شود هیچ اموالی با سند رسمی به اسم مرد وجود ندارد. همچنین ممکن است در عقد موقت، هیچ گونه صیغه نامه رسمی و محضری ثبت نشده باشد. در صورت مواجه با چنین شرایطی زوجه و یا وکیل او باید به دفتر خدمات الکترونیک قضایی مراجعه کنند. پس از آن می توانند نسبت به درخواست مهریه و تقاضای صدور حکم دادگاه نسبت به پرداخت مهریه اقدام نمایند.

مدارک لازم برای به اجرا گذاشتن مهریه بدون طلاق

به اجرا گذاشتن مهریه بدون طلاق از اقداماتی است که زوجه می تواند به تنهایی و یا با کمک وکیل نسبت به انجام آن اقدام نماید. در حال حاضر قوانین دریافت مهریه نسبت به گذشته متوجه تغییراتی شده است. این تغییرات باعث شده است دریافت مهریه نسبت به قبل مشکل تر شود؛ بنابراین بهتر است پیش از هرگونه اقدام برای دریافت مهریه، با وکیل دادگستری مشورت نموده و توضیحات لازم در این زمینه را از او دریافت نمایید.

در صورتی که زوجه خواهان دریافت مهریه باشد می تواند با مدارک خود اعم از شناسنامه، کارت ملی و سند ازدواج به دفترخانه ثبت ازدواج مراجعه نماید. در صورتی که زوجه انجام امور مربوط به دریافت مهریه را به وکیل بسپارد علاوه بر مدارک یاد شده، وکالت نامه زوجه نیز مورد نیاز خواهد بود.

مدت زمان لازم برای دریافت مهریه بدون طلاق

با این که در برخی موارد، سریعترین راه گرفتن مهریه، دریافت آن بدون طلاق است؛ اما به طور کلی مدت زمان دریافت مهریه بدون طلاق به عوامل مختلفی بستگی دارد. میزان مهریه زوجه، اموال زوج، استطاعت پرداخت زوج و … از جمله این عوامل به شمار می روند. استعلام اموال مرد از عوامل دیگری است که بر زمان پرداخت مهریه تأثیرگذار است. در صورتی که زوجه هنگام به اجرا گذاشتن مهریه بدون طلاق از اموال و گردش مالی همسر خود اطلاعات کافی نداشته باشد ممکن است استعلام اموال وی، پرداخت مهریه را به تعویق بیندازد.

ممکن است مرد بخشی از اموال خود را به نام شخص دیگری زده باشد. بررسی زمان انجام این امر توسط مرد از امور زمان بری است که می تواند دریافت مهریه را با تأخیر مواجه کند. از موارد دیگر تأثیرگذار در زمان دریافت مهریه، درخواست اعسار از سوی مرد است. در این صورت زمان دریافت مهریه به تعویق خواهد افتاد.

تمام امور یاد شده با کمک گرفتن از یک وکیل مجرب قابل حل است. وکیل مهریه می تواند اطلاعات مفید و سودمندی را در زمینه چگونگی دریافت مطالبات و حقوق در اختیار افراد قرار دهد. مشاوره با وکیل و سپردن پرونده دریافت مهریه به او باعث می شود روند رسیدگی به پرونده مهریه تسریع شود. همچنین مدت زمان لازم برای دریافت مهریه تا میزان قابل توجهی کاهش یابد.

جمع بندی

بهره مندی از یک وکیل خوب می تواند تأثیر زیادی در تسریع روند رسیدگی به پرونده به اجرا گذاشتن مهریه بدون طلاق داشته باشد. مراجعه به مؤسسات حقوقی معتبر مانند موسسه حقوقی صدرا، از بهترین روش های بهره مندی از وکلای کاردان و مجرب است. موسسه حقوقی صدرا، وکلای متعهد و مجرب را از سراسر کشور گرد هم آورده و تحت نظارت و مدیریت قوی خود به کار گرفته است. با مراجعه به این موسسه می توانید از بابت دریافت مهریه در مدت زمان کوتاه و احقاق کامل حقوق خود، خیالی آسوده داشته باشید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *