به اجرا گذاشتن مهریه چقدر طول میکشد ؟دادگاه مهریه چقدر طول میکشد؟

تعدیل اقساط مهریه

از راه های قانونی که زن می تواند با کمک آن، مهریه خود را دریافت کند، به اجرا گذاشتن مهریه است. در این میان سؤالی که به عنوان دغدغه افراد مطرح می شود این است که به دادگاه مهریه چقدر طول میکشد ؟ به اجرا گذاشتن مهریه چقدر طول میکشد ؟ برای پاسخ به این سؤال و بهره مندی از وکیل مطالبه مهریه با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

اجرا گذاشتن مهریه چیست؟

مهریه یا صداق از حقوق زوجه می باشد و بلافاصله پس از عقد نکاح به وی تعلق می گیرد. برخی اوقات با وجود مطالبه مهریه توسط زن، مرد از پرداخت آن خودداری می کند. در این صورت زن مجبور می شود برای دریافت مهریه خود به دنبال سریعترین راه گرفتن مهریه باشد.

به اجرا گذاشتن مهریه، از مهم ترین راه های دریافت آن است. البته گفتنی است که به اجرا گذاشتن مهریه، دریافت قانونی آن را سریع نمی کند. روند دادرسی پرونده های مربوط به مطالبه مهریه، بسیار طولانی مدت است. در این زمان زوجه می تواند با به اجرا گذاشتن مهریه، حکم جلب زوج را دریافت کرده و از این طریق او را برای پرداخت مهریه، تحت فشار قرار دهد.

وکیل مطالبه مهریه

مدت زمان اقدام و دریافت حکم جلب مرد، طولانی نیست. نکته قابل ذکر در مورد این پرسش که به اجرا گذاشتن مهریه چقدر طول می ‌کشد این است کهمدت زمان زمان دادرسی و دریافت مهریه بسیار طولانی بوده و حتی ممکن است چند سال طول بکشد. برای اینکه مهریه خود را از طرق قانونی و در زمان کوتاه تری دریافت کنید، لازم است تا از مشاوره افراد متخصص در این زمینه، بهره مند شوید. شما می توانید برای مطالبه مهریه خود در کوتاه ترین زمان، از وکلای متخصص مجموعه صدراه، یاری بگیرید. وکلای این مرکز با داشتن دانش و تجربه کافی می توانند به روند دادرسی پرونده شما سرعت بیشتری بدهند.

نحوه به اجرا گذاشتن مهریه

در صورتی که زوجه قصد مطالبه مهریه خود را داشته باشد باید به دفترخانه ای که در آن عقد کرده اند مراجعه نماید. سپس از طریق دفترخانه، حکم صدور اجراییه برای زوج ابلاغ می شود. از تاریخ ابلاغ این حکم، مرد ده روز فرصت دارد تا نسبت به پرداخت مهریه زن اقدام کند. در صورتی که مرد استطاعت مالی برای پرداخت مهریه را نداشته باشد باید مراتب را اعلام کند تا قانون با استفاده از روش های مختلف، تکلیف این ماجرا را مشخص کند.به همین دلیل نمی توان پاسخ دقیق به این سؤال که دادگاه مهریه چقدر طول میکشد، داد.

پس از ابلاغ اجراییه، تقاضای دریافت مهریه زوجه از اموال زوج، صادر می شود. در این زمان اگر مرد صاحب اموال منقول یا غیر منقول بوده و از پرداخت مهریه امتناع کند مهریه از طریق توقیف اموال او به نفع زوجه، وصول می گردد؛ اما سؤالی که در این قسمت مطرح می شود این است که توقیف اموال برای مهریه چقدر طول می‌ کشد؟ در پاسخ باید گفت تا زمانی که مرد مهریه زن را پرداخت نکند، اموال او در توقیف خواهند ماند.

در صورتی که مرد استطاعت نداشته و یا اموال خود را به نام کس دیگری زده باشد، مهریه به صورت اعسار (قسط بندی) وصول می شود. همچنین هنگامی که روند وصول مهریه در حال انجام است زن می تواند با گرفتن حکم ممنوع الخروجی همسر خود، مانع از خروج او از کشور شود. به این ترتیب مرد نمی تواند پیش از پرداخت مهریه همسر خود، از کشور خارج شود.

آیا برای دریافت مهریه می توان به صورت مستقیم به دادگاه مراجعه کرد؟

معمولاً برای دریافت مهریه نمی توان به طور مستقیم به دادگاه مراجعه کرد؛ اما در صورتی که از طریق اجراییه ثبت، موفق به دریافت مهریه نشدید دادگاه می تواند در مورد وصول مهریه، تعیین تکلیف کند. این پروسه کمی زمان بر است. به همین علت افراد با این پرسش مواجه می شوند که اجرا گذاشتن مهریه چقدر طول می ‌کشد.

برای دریافت پاسخ دقیق برای این سؤال لازم است با وکلای خبره مشورت نمایید تا با توجه به روند پرونده، مدت زمان این کار را بررسی و اعلام کنند.

قانون جدید دریافت مهریه

در قانون جدید دریافت مهریه اصلاحی وصول مهریه، محدودیت هایی برای تعیین سکه در نظر گرفته شده است. در قوانین جدید به منظور حمایت از خانواده ها، مهریه بیشتر از 110 سکه به شرط آن که مرد توان مالی داشته باشد، قابل وصول است و در صورتی که مرد استطاعت مالی کافی نداشته باشد برای او مجازات زندان در نظر گرفته نمی شود؛ اما در صورتی که دادگاه تشخیص دهد مرد تمکن مالی دارد باید مهریه زن را پرداخت کند.

در مورد عقد موقت، دادگاه مهریه چقدر طول میکشد

مهریه در عقد موقت نیز حق زوجه بوده و مرد مکلف به پرداخت آن است. معمولاً صیغه نامه های عقد موقت، حتی در صورتی که در دفتر ازدواج تنظیم نشوند سند عادی محسوب می شوند، مگر اینکه این سند به صورت رسمی ثبت شده باشد؛ اما مهریه قید شده در این عقدنامه ها نیز از طریق دادگاه قابل مطالبه و وصول است. به این ترتیب زوجه می تواند در هر زمان، (چه در زمان نکاح و یا پس از آن) و تحت هر شرایطی (چه تمکین کرده باشد و چه عدم تمکین)، مهریه خود را مطالبه کند.

اما در عقد موقت برای به اجرا گذاشتن مهریه به وسیله اداره ثبت، لازم است تا سند رسمی عقد موقت ارائه شود؛ اما لازم به ذکر است که شما می توانید برای گرفتن پاسخ مناسب در مورد این پرسش که به اجرا گذاشتن مهریه چقدر طول می ‌کشد، با وکلای کار بلد مجموعه حقوقی صدراه در این زمینه مشورت کنید.

درباره ما بهترین موسسه حقوقی تهران قانون جدید دریافت مهریه

موسسه صدرا متخصص ترین وکیل مطالبه مهریه

همانگونه که اشاره شد مهریه، مالی است که در ذمه زوج بوده و به دو صورت عندالمطالبه و عندالاستطاعه توسط زوجه قابل وصول است. توقیف اموال مرد از راه کارهایی است که به منظور وصول مهریه مطرح می شود. به همین دلیل سؤالی که در این بخش مطرح می شود این است که توقیف اموال برای مهریه، چقدر طول می‌ کشد؟ در پاسخ باید گفت، توقیف اموال مرد تا هنگامی که مهریه زن پرداخت نشود ادامه خواهد داشت.

همچنین زوجه می تواند تا دریافت کامل مهریه خود، زوج را ممنوع الخروج کند. البته در قانون جدید مهریه، سقف پرداخت سکه تا 110 عدد بوده و بیشتر از این مقدار تنها زمانی گرفته می شود که مرد استطاعت مالی داشته باشد. اگر قصد دارید برای وصول مهریه خود اقدام کنید مشاوره و راهنمایی گرفتن از وکلای مجموعه صدراه می تواند راه گشای شما باشد. وکلای باتجربه مجموعه صدرا  می توانند در کنار کمک به حل مشکلات شما، پاسخی مناسب به این سؤال که به اجرا گذاشتن مهریه چقدر طول می ‌کشد نیز در اختیار شما قرار دهند. ضمنا می توانید مقاله سریعترین راه گرفتن مهریه را نیز برای درک بیشتر موضوع مطالعه کنید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *