اثبات نسب چیست و مراحل انجام آن در دادگاه

اثبات نسب, موسسه حقوقی صدرا

اگر بچه ای را که ماحصل یک رابطه ی آزاد بین زن و مرد باشد به دنیا بیاید قانون او را متعلق و منسوب به هیچ کدام از ان دو به حساب نمی آورد .حال با این اوصاف این طفل نمیتواند هیچ خانواده ی مشخصی داشته باشد و نام پدرو مادرش در شناسنامه مجهول باقی میماند و همچنین از اثار نسبیت یعنی ارث و … نیز بی بهره است.

در این مقاله قصد داریم شما را با اثبات نسب و مراحل دادخواست و رسیدگی به آن در دادگاه را بررسی کنیم.

نسب به چه معناست ؟

نسب در لغت به معنی قرابت، خویشی و خویشاوندی است.

نسب در اصطلاح حقوقی نیز عبارت است از روابط فامیلی که بین دونفر که یکی از آن ها از نسل دیگری است یا هر دوی آن ها از یه نسل ثالثی هستند .

در مجموع میتوان نسب به معنای حقوقی را اینگونه تعریف که تجمیع دو نفر به یک منشا . نسب، هم معنی با قرابت نسبی است و رابطه طبیعی و خونی بین کلیه خویشاوندان نسبی را در بر می گیرد.

اثبات نسب, موسسه حقوقی صدرا

این معنی ای که گفتیم نسب به معنی عام است. اما نسب به معنی خاص چیست ؟ نسب همان رابطه ی پدر و مادر با فرزند است .

بخوانید...
شرکت دانش بنیان

در واقع همان رابطه ی معمول بین افراد و قرابت خونی دو نفر که یکی دیگری را به دنیا اورده است.

گاهی اوقات پیش می اید که فردی خود را پدر شخص دیگری معرفی میکند در این صورت باید آن فرد که ادعا کرده است ثابت کند که پدر ان فرزند است و همچنین اثبات اینکه این فرزند حاصل یک ارتباط و عقد صحیح و مشروع با مادرش بوده نیز حائز اهمیت است.

انواع نسب و احکام آن ها

نسب از راه رابطه خونی فرزند به پدر و مادر بوجود می آید ، از نظر حقوقی نسب انواع مختلفی دارد که هر نوع ان یک حکم مخصوص به خودش را دارد.

احکام اثبات نسب مشروع یا قانونی:

آن هنگام میتوانیم نسب را قانونی و صحیح و مشروع بدانیم که در زمان برقراری رابطه ی زناشویی و انعقاد نطفه ی فرزند زن و مرد که دیگر پدر و مادر هستند یک رابطه ی نکاح صحیح و مشروع خواه عقد موقت و خواه دائمی را داشته باشند .
در صورتی که نطفه مرد به هر روشی به جز نزدیکی با زن وارد رحم مادر شود دیگر این فرزند به صاحب نطفه و مادر طفل تعلق دارد .اگر نطفه ی طفل قبل از ازدواج بسته شودو پس از مدتی ان زن و مرد باهم ازدواج کنند طفل حاصل یک رابطه ی شرعی و قانونی و صحیح نبوده با وجود اینکه تولد او در زمانی بوده که زن و مرد باهم ازدواج کرده بودند ولی زمان شکل گیری نطفه اهمیت دارد.

اثبات نسب, موسسه حقوقی صدرا

احکام نسب ناشی از شبهه:

هر زمان که یک مردی با یک خانمی نزدیکی کرده با این ذهنیت که بین ان ها رابطه ی زوجیت وجوددارد و در واقع این ذهنیت اشتباه بوده و رابطه ای وجود نداشته باشد به این عمل نزدیکی به شبهه یا وطی به شبهه میگویند. حال اگر حاصل این نزدکی فرزندی باشد او را ولد شبهه میگونید و نسبت او را نسبی ه ناشی از یک شبهه است مینامند.

بخوانید...
وکالت در طلاق و انواع آن

احکام نسب ناشی از زنا:

نسب ناشی از زنا ان زمانی محقق میشود که زن و مردی در هنگان زنا نطفه ای را میبندند . در این صورت به دلیل یاینکه بین ان ها رابطه ی زوجیتی وجود نداشته و باهم بیگانه بودند طفل حاصل از این رابطه را طفل متولد از زنا و یا ولد الزنا مینامند . البته در حقوق ایران نسبی که از طریق نامشروع شکل گرفته است به رسمیت شناخته نشده و طفلی که از یک رابطه ی ازاد بین زن ومرد به وجودمی اید متعل به زناکار نمیشود .

احکام نسب ناشی از تلقیح مصنوعی:

اگر نسب نسات گرفته از یک لقاح مصنوعی باشد که به خاطر ناباروری مرد و یا زن و یا هردوی ان ها باشد و از طریق تماس غیر جنسی و یا توسط دخالت متخصصین پزشکی با روش های مصنوعی لقاح را انجام داده باشد و نطفه ی  طفل شکل بگیرد . اگر نطفه ی مرد با هر وسیله ای به جز نزدیکی وارد رحم زن شود و از ترکیب اسپرم مرد با تخمک زن فرزندی به دنیا بیاید ، این فرزند متعلق به صاحب ننطفه و مادر کودک است .

ارکان دعوا

برای دعوای اثبات نسب دو رکن قابل تصور است:
الف) انعقاد عقد نکاح صحیح: باتوجه به اینکه ثبت کردن نکاح اجباری شده و راه اثبات ان وجود سند ازدواج است و در صورتی که سند ازدواج نباشد با اقرار یا شهادت شاهدان و دیگر دلایل قابل احراز است .

ب) انعقاد نطفه طفل ناشی از رابطه زناشویی زوجین.

مراحل دادرسی

به نظر می رسد به طور معمول باید بین دلایل و روند دادرسی اثبات نسب مادری بااثبات نسب پدری تفکیک قائل شد.

بخوانید...
حق حبس زن در عقد نکاح


 1) اثبات نسب مادری:

اگر کسی بخواهد نسب مشروع خودش را به زنی که شوهر دارد اثبات کند می تواند با ارائه ی دلایل مختلفی از جمله سند ولادت یا شناسنامه که متداول ترین دلیل اثبات نسب است، شهادت شهود، امارات از جمله نظر کارشناس یا پزشکی قانونی با تطبیق DNA خون مدعی با خانواده ای که خود را منسوب بدان می داند و یا اقرار استناد کند.

اثبات نسب, موسسه حقوقی صدرا


 2) اثبات نسب پدری:

گاهی فرد نسب مشروع خود را به شخصی به عنوان پدر خود ادعا می کند در این صورت باید ثابت نماید وی حاصل رابطه مشروع مادرش با مدعی علیه، به موجب عقد نکاح صحیح بوده است. اثبات نسب پدری در رویه قضائی ار حیث ادله اثبات دعوی کمی دشوارتر از مورد قبل است و در این راه غالبا هیچ شاهدی مانند قبل که از مادر متولد شده است و نظایر آن به کار نمی آید. بنا به مراتب فوق رسیدگی به این دعوی نیازمند یک جلسه رسیدگی و یا در صورت ارجاع به نظر پزشکی قانونی، سه جلسه رسیدگی است

نتیجه گیری

اگر یک زن و مرد باهم رابطه ای را داشته باشند هرگونه تبعات پیش آمده بر اساس واقعیت موجود تقسیر میشود .برای بهتر مشخص شدن مفهموم این جمله در نظر بگیریدکه زن و یا مرد به صحت و سقم رابطه ی زناشویی و جاری شدن عقد نکاهشان اطمینان خاطر نداشته باشند ، در این صورت بچه ای که حاصل این رابطه است منافاتی با شک و شبهه ی موجود بین زن و مرد ندارد و به طور قطعی فرزند ان زن و مرد بوده و نسب او به پدرو مادرش بازمیگردد .

بخوانید...
سرقت و مجازات آن

از طرفی نزدیکی که بین زن و مرد است به صورت قطعی و ذاتی باشد و به صورت شبهه ناک نباشد. به طور مثال اگر حرام بودن رابطه ی زن و مرد به یکی از موارد حرام بودن نزدیکی بین زن و مرد برگردد و دقیقا در همین زمان نطفه ای بسته شود این کودک متعلق به ان زن و مرد بوده و منسوب به همان پدر و مادر است.

درصورتیکه تمایل به مشاوره با بهترین وکیل تهران و وکیل خانواده مجرب دارید میتوانید بصورت تلفنی مشاوره (رایگان) دریافت نمایید.

وکیل خانواده

بهترین وکیل در تهرانحضانت فرزندطلاق ، طلاق توافقی ، بهترین وکیل تهران ، وکیل پایه یک ، وکیل پایه یک دادگستریطلاق بائنطلاق توافقیطلاق و انواع آنوکیل حقوقیوکیل خانوادهوکیل کیفریولی قهری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

آنلاین با ما در تماس باشید

با تکمیل فرم تماس با ما میتوانید از بهترین وکیل تهران مشاوره بگیرید. 

باتوجه به درگیری ها و مشغله هایی که روزانه برای همگان وجود دارد ، طبیعتا امکان وقت گذاشتن و مراجعه حضوری برای افراد مقدور نمی باشد، بهمین دلیل  موسسه حقوقی صدرا بمنظور رفاه حال مشتریان خود ، فرمی را طراحی نموده است که شما میتوانید با تکمیل فرم روبه رو مشکلات و دعاوی خود را ثبت کنید تا همکاران ما در اسرع وقت با شما تماس بگیرند. با این روش شما میتوانید بصورت رایگان از بهترین وکیل تهران ، وکیل حقوقی ، وکیل کیفری و وکیل خانواده مشاوره بگیرید و در صورت نیاز وقتی برای شما مقرر گردد تا جهت تشکیل پرونده بصورت حضوری مراجعه فرمایید. آدرس ما در ادامه درج شده است.

شماره تماس های دفتر :  88806941 - 88806942

شماره تلفن همراه (ساعات پاسخ گویی 9 صبح الی 18) :  09128210882 - 09129210882

تماس با ما- واتساپ تماس


  ساعات کار موسسه حقوقی صدرا

  جهت مراجعه  با شماره های درج شده در همین صفحه هماهنگی بفرمایید.

  شنبه تا چهارشنبه9:00 to 16:30
  پنجشنبه9:00 to 16:30
  تماس با ما
  1

  بالاتر از میدان ولیعصر (عج) – جنب سینما استقلال – کوچه فرشید – ساختمان فرشید – پلاک 8 – طبقه 2- واحد 9

  2

  از مترو میدان ولیعصر (عج) ۱۰۰ متر

  3

  از ایستگاه اتوبوس بی ار تی  (BRT)  50 متر

  مسیرهای منتهی به موسسه حقوقی صدرا

  تماس باما