آیا برای گرفتن مهریه وکیل لازم است؟

وکیل خانواده برای مهریه

امتیاز دهید post

مهریه حق زن بر مرد است. حقی که قانون به صراحت آن را بیان کرده است. زنانی که جسم و روان آن ها در صحت کامل باشد خود می توانند برای احقاق این حق به دادگاه مراجعه کرده و مراحل شکایت از مرد را طی نماید. این که آیا برای گرفتن مهریه وکیل لازم است به شرایط زن جهت دریافت حق قانونی خود بستگی دارد. در این مقاله به بررسی اینکه آیا برای گرفتن مهریه وکیل لازم است خواهیم پرداخت.

مشاهده کنید » سریعترین راه گرفتن مهریه

برای گرفتن مهریه از کجا شروع کنیم؟

با ممانعت مرد از پرداخت مهریه، زن می تواند دادخواست خود را تنظیم و به شورا یا دادگستری ارایه دهد. قانون برای مهریه سقف تعیین کرده است. اگر مهریه زن از مقدار مشخص شده بیشتر بود رسیدگی به دادخواست در صلاحیت شورای حل اختلاف نیست و مساله باید در دادگستری مطرح گردد. نیازی نیست که زنان برای پیگیری کار خود به دادگستری های مراکز استان مراجعه کرده بلکه می تواند نزدیک ترین دادسرا به محل زندگی خود را انتخاب کنند. ثبت درخواست به صورت الکترونیکی در سامانه ثنا الزامی است. علاوه بر این مدارکی که باید ضمیمه پرونده در شکایت مهریه باشد به قرار زیر است:

  • کارت ملی: هنگام مراجعه به دادگاه علاوه بر همراه داشتن اصل کارت ملی کپی از آن برای تشکیل پرونده الزامی است. کپی باید از دو طرف کارت ملی گرفته شود.
  • عقدنامه: علاوه بر نیاز به عقدنامه رسمی، از ورقه های اول و دوم آن نیز کپی گرفته شود. کپی از دیگر صفحات نیازی نیست.
  • شناسنامه: اصل شناسنامه و کپی از تمام صفحات آن مخصوصا صفحه مربوط به ازدواج الزامی است.
  • دادخواست: وجود دادخواست کتبی در کنار مدارک دیگر لازم است.

برای تهیه مدارک لازم در خصوص شکایت مهریه، مسیر سختی وجود ندارد. ممکن است در ابتدای کار به دلیل عدم شناخت و دانستن اطلاعات کافی مبنی بر مدارک مورد نیاز این سوال پیش آید که آیا برای گرفتن مهریه وکیل لازم است. با تشریح مدارک لازم،  نحوه تنظیم دادخواست و مراجعه به دادگاه مشخص شد زنان مسیر ابتدایی را بدون وجود وکیل می توانند طی کنند.

آیا برای گرفتن مهریه وکیل لازم است

راجع به سریع ترین راه گرفتن مهریه چه  می دانید؟

ممکن است مردان در مراحل نخست نسبت به دادن مهریه مقاومت کرده و باعث کند شدن فرآیند شکایت مهریه در دادگاه شوند. مردان برای طولانی کردن روند شکایت، اهداف مختلفی دارند. انتقال مالکیت اموال به جهت ندادن مهریه می تواند یکی از اهداف آن بوده و فرار می تواند دلیل دیگر باشد. در قانون راه هایی وجود دارد که می توان با استفاده از آن ها مسیر وصول مهریه را سریع تر کرد. استفاده از روش های تسریع گرفتن مهریه باعث می شود مردان نتوانند ار فرصت زمانی به نفع خود استفاده کنند.

 در حالت معمول زنانی که خود وکیل نبوده و دانش حقوقی ندارند با روش ها و ماده های موجود در قانون آشنا نبوده و راه سریع را نمی دانند. وکیلی که سال ها در این حرفه تحصیل کرده و کتب مختلفی را مطالعه نموده به علاوه تجربه دعاوی های گوناگونی در زمینه پس گرفتن مهریه را دارد می تواند به زنان برای پس گرفتن حقوق خود کمک کنند. بنابراین در جواب این سوال که آیا برای گرفتن مهریه وکیل لازم است باید گفت، اگر هدف زنان رسیدگی سریع به مهریه و دریافت آن است وجود یک وکیل کاردان و مجرب می تواند راهنمای خوبی برای آن ها باشد. وکیل با سرعت بیشتری می تواند جلوی مردان برای دور زدن قانون را بگیرد. به علاوه می تواند به راحتی با ممنوع الخروج کردن مردان نه تنها جلوی فرار آن ها را گرفته بلکه از آن به عنوان وسیله ای استفاده کرده تا مردان را مجبور به پرداخت مهریه نماید.

آیا برای گرفتن مهریه وکیل لازم است؟

آیا برای گرفتن مهریه وکیل لازم است؟

اکثر افراد تحمل از دست دادن مال خود را ندارند. آن ها در برابر هر عملی که منافع مالیشان را به خطر اندازد مقاومت می کنند. ستودن مهریه نیز یک از دست دادن مالی محسوب می شود. وجود وکیل در پرونده های مالی پیامد مثبتی داشته و می تواند مسیر گرفتن مهریه از مرد را هموار تر نماید. برای انتخاب وکیل باید به گزینه ها زیر توجه داشت:

  • به روز بودن: قوانین مربوط به مهریه مانند دیگر مقررات موجود بر حسب شرایط ممکن است دچار تغییراتی شود. وکیلی که قرار است پرونده مهریه را بر عهده گیرد باید اطلاعات به روز شده ای داشته باشد.
  • تجربه: وکیلی که سال ها کار کرده و با پرونده ها و دعاوی های گوناگون مهریه سر  کار داشته تخصص کافی را کسب کرده و تجربه به دست آمده او را به یک وکیل متخصص تبدیل نموده است.
  • هزینه: گاهی وجود هزینه می تواند باعث به جود آمدن این سوال که آیا برای گرفتن مهریه وکیل لازم است شود. شیوه پرداخت مهریه،این که باید قسطی پرداخت شود یا به صورت یک جا بر هزینه مهریه موثر است. به علاوه مبلغ کل مهریه و میزان سخت بودن موقیعت پرونده از دیگر عوامل اثر گذار بر مهریه هستند.

چند بار می توان مهریه را به اجرا گذاشت؟

در برخی مواقع مرد شرایط را به ین گونه نمایش می دهد که توانایی پرداخت مهریه را نداشته و رضایت زن برای پرداخت اقساطی را جلب کرده و از او توافق می گیرد. دادگاه نیز بر اساس توافق صورت گرفته بین طرفین حکم به قسطی شدن مهریه می دهد. اگر بعد از مدتی مشخص شد مرد دارای اموال بیشتری است و می تواند مهریه زن را به صورت یک جا بپردازد امکان به اجرا گذاشتن مهریه برای بار دوم وجود دارد.

 برای زن ثابت کردن دارایی مرد بسیار سخت است. به همین منظور در جواب این پرسش که آیا برای گرفتن مهریه وکیل لازم است باید گفت، بله وجود وکیل می تواند شرایط دادگاه را به نفع زن تغییر دهد. وکیل متخصص، می تواند دارایی های نهفته مرد را آشکار کرده و مدارک بیشتر همراه با ادله تهیه نموده و در دادگاه حاضر نماید. دادگاه نیز بعد از بررسی و مشاهده مدارکی که توسط وکیل جمع آوری شده و با شنیدن توضیحات وکیل در دفاع از حقوق موکل خود، رای به پرداخت کامل مهریه می کند.

نتیجه گیری درمورد سوال: آیا برای گرفتن مهریه وکیل لازم است ؟

وجود وکیل برای گرفتن مهریه بر فرآیند شکایت تاثیر مثبت دارد. اگر این سوال مطرح شود که آیا برای گرفتن مهریه وکیل لازم است باید قبل از انتخاب وکیل، تحقیق و بررسی صورت گرفته تا از میان وکلای زیادی که وجود دارد بهترین وکیل برگزیده شود. موسسه حقوقی صدرا وکلایی دارد که به صورت تخصصی بر روی دعاوی مهریه کار کرده اند.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *